Skład kosmetyków INCI to pomocne informacje, pozwalające zweryfikować czy dany produkt jest dla Ciebie odpowiedni. Żaden produkt nie może być dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej, jeśli nie ma tych informacji. Chcesz dowiedzieć się, jak czytać składy INCI? Nie wiesz jeszcze na co w szczególności należy zwracać uwagę, a zależy Ci na kupnie wartościowych preparatów? Z chęcią rozwiejemy Twoje wątpliwości.
INCI – o co dokładnie chodzi?
INCI oznacza międzynarodowy system nomenklatury składników kosmetyków, który powstał w celu ujednolicenia nazewnictwa substancji kosmetycznych. Zgodnie z prawem każdy kosmetyk powinien mieć etykietę ze składem podanym w nomenklaturze INCI – najczęściej po angielsku lub łacinie.
Jak czytać i analizować skład kosmetyku czy jest to konieczne?
Warto czytać i analizować składy kosmetyków, by być świadomym co dany preparat zawiera. Nie jest to trudne, gdyż w dzisiejszych czasach istnieje wiele aplikacji, które mogą pomóc w rozszyfrowaniu trudnych nazw. Możesz wypróbować np.: INCI Beauty, Cosmeticon czy Happy Rabbit. Ponadto można też samemu sprawdzać takie składniki i unikać tych szkodliwych dla zdrowia.
Zaraz na początku zawsze są podawane te substancje, których zastosowano najwięcej, a na końcu znajdują się składniki o najmniejszym stężeniu.
Spośród różnych rodzajów związków na etykiecie, zwrócić uwagę na składniki: pomocnicze, barwniki, kompozycje zapachowe, konserwanty. Mogą bowiem zawierać niebezpieczne dla Ciebie związki. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają alergie na konkretne substancje, są uczulone albo szukają jedynie naturalnych produktów.
Dlaczego niektóre konserwanty mogą znaleźć się w preparatach z naturalnymi składnikami aktywnymi?
Jeśli kosmetyk miałby tylko same naturalne składniki, musiałby cały czas być przechowywany w lodówce. Dopuszczalne konserwanty to: Benzyl Alcohol, Benzyl Salicylate czy Benzyl Benzoate. Nie są szkodliwe dla organizmu, a jedynie zabezpieczają produkt przed psuciem się, rozwojem pleśni, mają też działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Jakie substancje wchodzą w skład INCI?
Co można znaleźć w składzie INCI kosmetyków:
- Składniki bazowe – są rozpuszczalnikiem dla pozostałych substancji i znajdują się na samym początku listy. Zazwyczaj jest to tłuszcz, olej, hydrolaty albo woda.
- Składniki aktywne – kwasy, oleje, proteiny, witaminy, ekstrakty czy wyciągi. Sprawiają, że produkt ma określone działanie, np. natłuszczające albo nawilżające.
- Składniki pomocnicze – ta grupa jest także ważna, w niej znajdują się: substancje zapachowe (mogą występować pod nazwą „fragrance”, „aroma”, „parfum”, ewentualnie może być podana nazwa konkretnej substancji zapachowej), konserwanty, emulgatory, barwniki i inne.
Jeżeli martwisz się, że Twoja łojotokowa skóra głowy nie poradzi sobie z różnymi zbędnymi składnikami, zawartymi w różnych szamponach, lepiej wybierz specjalistyczny zestaw trzech produktów Seborh. Jest on stworzony do niwelowania wszystkich możliwych objawów ŁZS. Szybko poczujesz ulgę i zregenerujesz skalp.
WYSTĘPUJĄ U CIEBIE OBJAWY ŁZS?
Sprawdź naszą kategorię Dermokosmetyków
Jakich składników lepiej unikać?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każdy organizm jest inny, a działania niepożądane na jakiś konkretny składnik pojawiają się tylko u niektórych osób – co wcale nie oznacza, że nie należy unikać szkodliwych składników! Częstsze podrażnienia czy alergie będą zauważać natomiast osoby chorujące na alergię, AZS, egzemę, ŁZS lub borykające się z jakimiś innymi problemami dermatologicznymi.
Dobry skład kosmetyków sprawia, że skóra jest w lepszej kondycji, zatem jeśli cierpisz z powodu AZS, możesz teraz odetchnąć z ulgą, ponieważ mamy do zaoferowania dla Ciebie serię najwyższej jakości dermokosmetyków z firmy Atopicin. Produkty te działają kompleksowo, mają unikatowy skład i formułę, dzięki czemu jesteś w stanie zlikwidować wszystkie charakterystyczne objawy choroby, objawiające się na różnych częściach ciała.
SZUKASZ KOSMETYKÓW NA AZS?
SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘ ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
Reasumując, świadomy wybór odpowiedniego dla siebie kosmetyku poprawi wygląd skóry czy włosów. Warto zatem sprawdzać składy, dzięki czemu samemu jest się w stanie ocenić wartość produktu i jego przydatność!
Bibliografia:
1. Sobstyl, Małgorzata & Tkaczuk-Włach, Joanna & Jakiel, Grzegorz. (2010). Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet. Przeglad Menopauzalny. 14. 52-55.
2. Wierucka-Rybak, Magdalena. (2015). Wpływ androgenów na skórę kobiet. 10.13140/RG.2.1.1687.8241.