Zamów telefonicznie, zapytaj: +48 576 142 509

Darmowa dostawa od 200 zł

Dostawa w 24h! (dni robocze)

Różowo-brunatne plamy

Różowo-brunatne plamy na skórze to problem dermatologiczny, który dotyka wielu osób, niezależnie od wieku i płci. Mogą być one objawem różnych chorób i stanów skórnych, w tym łupieżu pstrym, melasmy, nadwrażliwości na słońce oraz kilku chorób.

W tym artykule omówimy, jakie mogą być przyczyny pojawienia się różowo-brunatnych plam na skórze, jakie są ich objawy oraz jakie metody diagnostyczne i lecznicze stosuje się w przypadku tego problemu. Dzięki temu artykułowi czytelnicy będą mieli wiedzę na temat różnych przyczyn pojawienia się tego typu plam na skórze, co pozwoli im na szybsze i skuteczniejsze rozwiązanie problemu.

Różowe brunatne plamy - Łupież pstrySpis treści:

 1. Różowo-brunatne plamy – łupież pstry!
 2. Na łupież pstry wybierz zestaw dermokosmetyków Pityver
 3. Brunatne plamy na twarzy i ciele – melasma
 4. Różowo-brunatne plamy od słońca
 5. Podsumowanie

Różowo-brunatne plamy – łupież pstry!

Różowo-brunatne plamy złuszczające się na brzuchu mogą być jednym z objawów łupieżu pstrego. Jest to grzybicza infekcja skóry, która jest wywoływana przez drożdże Malassezia, które naturalnie występują na ciele. Dodatkowo, grzyba wywołuje nadmierna potliwość, jak również wzmożony łojotok. Biorąc pod uwagę wysoką temperaturę oraz dużą wilgotność powietrza, często chorują osoby mieszkające w obszarach tropikalnych. Infekcja ta objawia się pojawieniem się różowo-brązowych plam na skórze, które są zwykle łuskowate, suche i mogą czasami powodować świąd. Ponadto, te różowo-brunatne plamy złuszczające się na brzuchu – ewentualnie innych częściach ciała, mogą być beżowe, a nawet czerwonawe. Zdarza się, że łupież pstry przyjmuje barwę jaśniejszą od zdrowej skóry. Charakterystyczne w tej chorobie są właśnie przebarwienia i plamy. Zmiany wyraźnie są chropowate, lekko się łuszczą. Warto zwrócić też uwagę na to, że barwa plam różni się zawsze od koloru karnacji i jest zależna od rasy człowieka. Zmiany mogą mieć różną wielkość. Małe plamy – będą miały średnicę kilku milimetrów, po jakimś czasie jednak mogą się powiększać oraz rozsiewać. Najczęściej jednak łupież pstry ma wielkość 3–4 mm i nieregularny kształt. Zmiany są ewidentnie odgraniczone od zdrowego ciała. Zainfekowana skóra ma też skłonność do tzw. otrębiastego złuszczania się (czyli drobnego).

Łupież pstry często pojawia się u młodych dorosłych po okresie dojrzewania – ze względu na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych, zasiedlając skórę zdrowych osób, szczególnie tę owłosioną (głowa, kark i barki). Jest to jedna z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych, jakie dotykają ludzi – bez względu na płeć czy wiek. Najczęściej jednak łupież pstry diagnozuje się u dzieci, młodzieży oraz dorosłych do 30. roku życia.

Oprócz czynników środowiskowych, występują też genetyczne predyspozycje, a dodatkowo jeszcze mają wpływ:

 • zaburzenia odporności,
 • problemy hormonalne,
 • skóra skłonna do nadmiernego przetłuszczania,
 • niektóre leki,
 • dieta z małą ilością witamin i minerałów,
 • zła higiena osobista.

Łupież pstry to drożdżak produkujący kwas azelainowy, który jest inhibitorem melanogenezy. Co to oznacza? Ciało wyeksponowane na słońce nie opali się, ze względu na dysfunkcje procesu pigmentacji skóry. Ponadto należy unikać opalania i ogólnie promieni słonecznych, gdyż objawy łupieżu pstrego ulegają w tym czasie nasileniu, a plamy nabierają intensywniejszej barwy latem. Po ekspozycji na słońcu, w miejscu zakażenia obserwuje się białe, dobrze odgraniczone plamy. Przy tym można odczuwać dokuczliwy świąd oraz pieczenie. Ten kto się opala, a choruje na łupież pstry jest skrajnie nieodpowiedzialny, bo w ten sposób objawy tylko się zaostrzają.

Jeśli zauważasz u siebie łupież pstry i widzisz różowo-brunatne plamy wybierz się szybko do lekarza. Zdarza się, że dermatolodzy zapisują miejscową lub doustną kurację na bazie ketokonazolu bądź klotrimazolu. Ponadto należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią higienę osobistą. Podstawę stanowią najwyższej jakości dermokosmetyki grzybobójcze – stosowane także profilaktycznie. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są szampony, emulsje, czy płyny przeciwłupieżowe na bazie pochodnych azolowych (takich jak np.: ketokonazol, klotrimazol, ekonazol), a także siarczek selenu, pirytionian cynku, czy oktopiroks.

Łupież pstry występuje dość często, łatwo zatem można go rozpoznać na podstawie samego wyglądu skóry. Żeby potwierdzić diagnozę, wykonuje się badanie mykologiczne, a także wykorzystuje lampę Wooda, by obejrzeć pod nią zmiany na skórze.

Podczas leczenia łupieżu należy powstrzymać się od wizyt w solarium, na basenie, czy termach, by nie zarazić innych osób.

Igor MichajlowskiPlamy mają tendencję do zlewania się, przez co zajmują dużą powierzchnię ciała. Charakterystyczne jest również ich łuszczenie, szczególnie na brzegach. Skóra dotknięta chorobą jest mocno przesuszona i niemiła w dotyku, a co za tym idzie, szybko może zacząć swędzieć. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza reakcja na powstałe zmiany – dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog

Na łupież pstry wybierz zestaw dermokosmetyków Pityver

Łupież pstry koniecznie trzeba likwidować wysokiej klasy dermokosmetykami. Jest to ważne, ponieważ opierają się one na naturalnych, specjalnie dobranych składnikach aktywnych, działających antygrzybiczo.

W zestawie Pityver znajdziesz 3 preparaty, likwidujące problem łupieżu pstrego:

 • emulsja do ciała,
 • płyn do skóry głowy,
 • szampon na łupież pstry.

Szampon Pityver zawiera siarczek selenu, ponadto znajduję się w nim np. glinka biała Montmorillonite i naturalna witamina C. Dermokosmetyk zawiera innowacyjną formułę w odpowiednich proporcjach. Jest wydajny, a przy tym naprawdę efektywnie działa. Dzięki czemu skutecznie zlikwidujesz bytujące na Tobie pasożytnicze grzyby oraz bakterie. Pozbędziesz się również innych uporczywych objawów, jak: łuszczenie się skóry, swędzenie, czy podrażnienie. Co ważne, z pomocą szamponu Pityver szybko poprawisz kondycję swojego ciała.

Płyn Pityver do skóry głowy – jego skład obfituje w pierwiastki wzbogacone wyciągami roślinnymi, niezbędnymi do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania włosów oraz skóry głowy. Znajdziesz w nim np. cenny cynk, dokładnie oczyszczający skórę. Pomoże to odblokować pory, a następnie wyregulować wydzielanie sebum, a w konsekwencji zahamować rozwój drobnoustrojów.

Emulsja Pityver do ciała ma w sobie wartościowy pirokton olaminy wykazujący skuteczność w zwalczaniu pasożytniczych grzybów oraz bakterii. Dodatkowo, olej z czarnej porzeczki, który jest jednym z najlepszych źródeł kwasu gamma-linolenowego (GLA), wspomagającego wygląd skóry. Natomiast olej kokosowy pomaga pozbyć się łupieżu, jak również swędzenia skóry, ponadto hamuje rozwój dermatofitów. Na co warto zwrócić uwagę, w tym specjalistycznym emulgatorze 4-krotnie zwiększona jest biodostępność zawartych składników aktywnych – olejków, olejów roślinnych. Poza tym zawiera kompatybilne fotolipidy, tworzące na powierzchni skóry film, zapobiegający utracie wody.

Cały zestaw Pityver zapewnia szybką wygraną, ponieważ preparaty likwidują przyczynę u źródła, działając przeciwgrzybiczo, łagodząc w ten sposób stany zapalne oraz rozpowszechniającą się po ciele chorobę. Kompleksowo wspomagają regenerację naskórka, regulują proces jego rogowacenia oraz wydzielania sebum. Nadają się do stosowania nawet dla osób o bardzo wrażliwej skórze, skłonnej do alergii, czy podrażnień.

Różowo-brunatne plamy na ciele należy dokładnie obejrzeć i jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Nigdy nie leczymy takich zmian skórnych na własną rękę! Natomiast zawsze trzeba pamiętać o zdrowym trybie życia i odpowiedniej higienie osobistej.

Pityver - zestaw - łupież pstry

PITYVER
SPRAWDZONY SPOSÓB NA ŁUPIEŻ NA GŁOWIE SPRAWDŹ

Brunatne plamy na twarzy i ciele – melasma

Melasma to zaburzenie pigmentacji skóry, które charakteryzuje się pojawieniem się na skórze brunatnych lub szarych plam o nieregularnym kształcie. Najczęściej występują one na twarzy – (głównie policzki, czoło, broda, wokół ust), a także na szyi i ramionach. Melasma jest częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn – co ma swoje uzasadnienie lub u osób z ciemniejszą karnacją skóry.

Melasma jest spowodowana nadmierną produkcją melaniny w skórze. Może być wywołana przez czynniki hormonalne (ciąża, stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub terapia hormonalna), a także przez czynniki zewnętrzne, np. ekspozycja na słońce. Dlatego plamy melasmy zwykle pogłębiają się latem.

Jeśli takie plamy uwidaczniają się i trudno je ukryć, mogą powodować dyskomfort, mimo że nie są szkodliwe i nie powoduje bólu.

W celu diagnozy i leczenia melasmy konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

Leczenie melasmy:

 • stosowanie kremów depigmentacyjnych,
 • peelingu chemicznego,
 • laser,
 • terapii fotodynamicznej.

Różowo-brunatne plamy od słońca

Rożowo-brunatne plamy mogą się pojawić na skórze w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońcu, bez stosowania odpowiedniej ochrony słonecznej. Wtedy może dojść do uszkodzenia skóry, plam i przebarwień. Najbardziej narażone na różowo-brunatne plamy są osoby o jasnej karnacji.

Ultrafioletowe promieniowanie słoneczne pobudza melanocyty do produkcji większej ilości melaniny, dlatego właśnie plamy są zwykle bardziej wyraźne i ciemniejsze latem.

Zatem zaleca się w lecie stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, takiej jak kremy z filtrem przeciwsłonecznym, nakrycia głowy i odzieży ochronnej. W przypadku odkrycia na swoim ciele niepokojących zmian, takich jak np. różowo-brunatne plamy konieczna jest wizyta u dermatologa. Pomoże on dobrać właściwe leczenia: stosowanie kremów depigmentacyjnych lub terapię laserową.

Żeby zapobiegać pojawianiu się plam na skórze, szczególnie podczas okresów intensywnej ekspozycji na słońce, zaleca się stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, takiej jak kremy z filtrem przeciwsłonecznym, nakrycia głowy i odzieży ochronnej. W przypadku już istniejących plam zaleca się konsultację z lekarzem dermatologiem, który pomoże wybrać odpowiednią metodę leczenia, taką jak stosowanie kremów depigmentacyjnych lub terapia laserowa.

Podsumowanie

Różowo-brunatne palmy mogą mieć różne przyczyny, jednak warto pamiętać, że nie należy samemu leczyć jakichkolwiek zmian na ciele. Zawsze wymagana jest konsultacja ze specjalistą. Ponadto, w okresie letnim niezbędna jest najwyższej jakości ochrona przeciwsłoneczna.


Bibliografia:

1. Sadowska-Przytocka A., Jenerowicz D., Porębski G., Wachal M., Dermatologia w praktyce, 2018.
2. Jones S. N., Pozbądź się chorób skóry, 2017.
3. Kamont M., Szkodzińska D., Łupież pstry – diagnostyka i leczenie, „Aesthetica”, 2018, nr 27.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 komentarzy

 1. jestem w trakcie leczenia i wszystko idzie w dobrym kierunku ^^ zmiany mi się wyciszają i mniej jest to wszystko upierdliwe.

 2. @alocasia, nie stresuj się 😀 idź. lepiej by spojrzał na to specjalista. nie ma co się bać tylko sprawdzać.. tym bardziej jeżeli wygląda to podobnie do tego co sprawdzałaś. lekarz da ci zalecenia, leki itp.

 3. nie wiem na co choruje i troche boje sie isc do lekarza bo sie stresuje..
  ale jak patrze na zdjecia tej choroby to wyglada to bardzo podobnie..

 4. Mojemu mężowi wyskoczył łupież pstry właśnie od obniżonej odporności, co się namęczył żeby sie z nim uporać to jego… tyle dobrze, że już jest ok…

 5. Kiedyś wyskoczyły mi różowo-brunatne plamy na karku, ale to “na szczęście” nie był łupież pstry akurat 😛

 6. Nie wiedziałam, że złuszczające się plamy aż na brzuchu to może być łupież, omg ;o

 7. Pierwszy raz słysze o czyś takim jak melasma, najgorsze jest to że pewnie cięzko się jej pozbyć…musze uważać bo też biorę antykoncepcja, heh.

 8. miałam taki sam problem i okazało się, że te różowo-brunatne plamy to na szczęście tylko zmiany po słońcu. Byłam się skonsultować z lekarzem i mówił, że kształt mają regularny i mam tylko obserwować, natomiast on nie widzi nic groźnego 🙂

Darmowa dostawa

od 200 zł!

Szybka wysyłka

w ciągu 24h

Gwarancja jakości

od polskiego producenta

Możliwość rejestracji konta

z historią zamówień pod ręką

  0
  Koszyk
  Twój koszyk jest pusty :-(Powrót do sklepu
   Obliczanie wysyłki
   Zastosuj kupon