Dziegieć brzozowy to produkt suchej destylacji kory drzewa brzozy białej. Jest to substancja biologicznie czynna, a jej dobroczynne właściwości od lat wykorzystywane są w leczeniu wielu dermatoz. Dziegieć brzozowy pomaga przy tak poważnych problemach skórnych jak: łupież pstry, nużyca, ŁZS, AZS czy grzybica. Jest niezastąpiony ze względu na swoje właściwości – zdecydowanie warto poznać je bliżej oraz dowiedzieć się, jakie są i inne wskazania, by stosować dziegieć brzozowy.
Spis treści:
- Funkcja w produkcie
- Działanie kosmetyczne
- Bezpieczeństwo
- Alergiczność
- Wpływ na środowisko
- Pochodzenie
- Dodatkowe informacje
- Bibliografia
Funkcja w produkcie
Dziegieć brzozowy jest w produktach substancją aktywnie czynną. Pełni rolę składnika pielęgnującego. W dalszej kolejności wykorzystuje się go jako składnik zapachowy.
Działanie kosmetyczne
Dziegieć brzozowy działa silnie odkażająco i przeciwświądowo. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybiczne. Działa wysuszająco i znieczulająco. W stężeniach do 10% rozmiękcza warstwę rogową skóry, rozpulchnia ją i złuszcza, co ułatwia dalszą penetrację substancji czynnych w głąb skóry. W wyższych stężeniach jeszcze lepiej złuszcza, dlatego wykorzystuje się do do zwalczania problemu zrogowaciałego naskórka. Przyspiesza jego rogowacenie, obumieranie i usuwanie. Wykorzystuje się go także w przemyśle perfumeryjnym, jako składnik kompozycji zapachowych i substancja maskująca niepożądane zapachy innych składników kosmetyku. Dziegieć brzozowy wykazuje więc wręcz działanie lecznicze na skórne objawy łuszczycy, nużycy, AZS, ŁZS, grzybicy, liszaju i łupież pstry.
Bezpieczeństwo
Przy stosowaniu dziegciu brzozowego należy zachować ostrożność. Nie zaleca się długotrwałego stosowania dużych stężeń składnika, ponieważ może działać toksycznie na nerki. Dziegieć brzozowy jest także nieodpowiedni dla kobiet w ciąży. Nie należy stosować go na otwarte rany i egzemy pochemiczne.
Alergiczność
Składnik jest niezalecany dla osób uczulonych na pyłki i żywicę brzozy, ponieważ wywołuje podrażnienia. Przed aplikacją warto wykonać próbę uczuleniową. Ma także działanie fotouczulające, dlatego podczas stosowania dziegciu brzozowego należy równolegle stosować filtry przeciwsłoneczne oraz unikać słońca.
Wpływ na środowisko
Brak informacji o szkodliwym wpływie dziegciu brzozowego na środowisko. Nieznany wpływ składnika na środowisko naturalne.
Pochodzenie
Dziegieć brzozowy jest składnikiem naturalnym. Pozyskuje się go z rośliny – brzozy białej.
Dodatkowe informacje
Dziegieć brzozowy znajduje się w wielu preparatach kosmetycznych i leczniczych, choć często nie zwracamy na to uwagi. To popularny składnik szamponów przeciwłupieżowych.
Niżej prezentujemy kilka informacji dotyczących dziegciu brzozowego:
Jak pozyskiwany jest dziegieć brzozowy? | W drodze suchej tzw. zimnej destylacji kory brzozy białej. |
Jakie związki zawiera dziegieć brzozowy? | kwas nikotynowy oraz jego amid zwany też nikotynamidem. |
W jaki sposób korzysta się z dziegciu brzozowego? | Substancja ta jest przede wszystkim wykorzystywana w kosmetykach i farmaceutykach. Znajdziemy ją w maściach, a także w szamponach przeciwłupieżowych, balsamach i kremach. |
Jakie jest dopuszczalne stężenie dziegciu brzozowego w kosmetykach? |
|
Dziegieć brzozowy to jeden z najważniejszych składników szamponów przeciwłupieżowych. Działa korzystnie przeciwłojotokowo i na rogowacenie naskórka. Dodatkowo ogranicza świąd. Jak w przypadku wielu składników pochodzenia naturalnego, dla uzyskania satysfakcjonujących efektów kluczowe będzie utrzymanie systematyczności w aplikacji kosmetyku z ta substancją – Marta Bożenda, kosmetolog
Dziegieć brzozowy – poznaj jego działanie
Dziegieć brzozowy posiada wiele cennych właściwości. To one sprawiają, że składnik ten działa korzystnie na wiele problemów skórnych.
Charakteryzuje się działaniem:
- antybakteryjnym,
- antymikrobowym,
- przeciwzapalnym,
- grzybobójczym,
- keratolitycznym,
- rozpulchniającym,
- zmiękczającym,
- leczniczym,
- przeciwłupieżowym,
- przeciwłojotokowym,
- stymulującym porost włosów,
- wzmacniającym cebulki włosowe,
- ściągającym,
- zapachowym,
- maskującym.
Od ponad pół roku borykam się z nużycą i dopiero kosmetyki z dziegciem brzozowym przyniosły mi poprawę. Stosuję odkażający płyn do mycia twarzy i pielęgnującą pastę. Po prostu zmniejszyły populację pasożyta i skóra ładnie się goi – poleca pan Marcin z Poznania
Chciałam gorąco polecić wszystkim cierpiącym na łupież pstry szampon z dziegciem brzozowym. Super oczyszcza skórę głowy, zmniejsza łojotok i swędzenie. Zmiany nie postępują, szybko widać wyraźną poprawę – twierdzi pani Marta z Krakowa
Podsumowanie: dziegieć brzozowy
Dziegieć brzozowy ze względu na swoje właściwości grzybo- i bakteriobójcze jest niezastąpiony w zwalczaniu drożdżakowych infekcji skórnych. Sięgnąć po niego powinny osoby z łojotokowym i atopowym zapaleniem skóry, różnego rodzaju grzybicami i łupieżem, nużeńcem, a nawet z łuszczycą. Odkaża, złuszcza, ułatwia penetracje substancji odżywczych w głąb skóry. Zainfekowanej skórze przywraca równowagę. Jest to jednak substancja silan, niekiedy uczulająca, dlatego należy zachować ostrożność, gdy go stosujemy.
FAQ
1. Czy kobiety w ciąży mogą stosować kosmetyki z dziegciem brzozowym?
Niestety nie, substancja ta jest zabroniona w ciąży. W tym okresie lepiej sięgnąć po inne naturalne składniki, które z reguły są delikatniejsze dla skóry.
2. Po jakim czasie dermokosmetyki zawierające dziegieć brzozowy zaczną działać?
Dziegieć brzozowy to składnik silny, zaczyna działać od razu po aplikacji na skórę. Nie znaczy to jednak, że także od razu zauważymy wyraźna poprawę. Zazwyczaj na efekty z działania składnika należy zaczekać minimum trzy tygodnie. Aby przyspieszyć efekty warto równolegle stosować i inne składniki pochodzenia naturalnego.
3. Jak długo musimy stosować kosmetyk z dziegciem brzozowym?
Wiele problemów skórnych przy których pomocny jest dziegieć brzozowy ma charakter nawrotowy. Tak dzieje się w przypadku nużycy, łupieżu pstrego czy ŁZS. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie włączenie preparatów z dziegciem do pielęgnacji na dłuższy czas. Należy jedynie dostosować częstotliwość ich stosowania i w okresach remisji stosować je raz-dwa razy w tygodniu.
Bibliografia:
1. Henryk Różański. Dziegieć brzozowy. W: Dziegcie i smoły pochodzenia roślinnego i mineralnego – Pices (Pyrolea)
2. Hagers Handbuch der Pharmaceutischen Praxis – für Apotheker, Ärzte, Drogisten und Medicinalbeamte. Springer-Verlag Berlin Heidelberg; 1902 r. – strona 649
3. Faergmann J., Rola drożdżaków rodzaju Malassezia w chorobach skóry, 2004.
Olszewska B., Imko-Walczuk B., Nowicki R., Dębska-Ślizień A., Wilkowska A., Rutkowski B., Infekcje grzybicze skóry i tkanki podskórnej u chorych po transplantacji narządów, 2016.
4. Aquilina C., Viraben R., Sire S.: Ivermectin-responsive Demodex infestation during human immunodeficiency virus infection. A case report and literature review. Dermatology 2002, 205, 394-397
5. Schauber J., Dorschner R., Coda A., Büchau A., Liu P., Kiken D., et al.: Injury enhances TLR2 function and antimicrobial peptide expression through a vitamin D-dependent mechanism. J Clin Invest 2007, 117, 803-811
na pewno mam w jakimś kosmetyku tylko nie wiem jakim ale też na skalp.
dopiero od niedawna sprawdzam co nakładam ale kojarzę te nazwę.
mam na pewno w składzie inci dziegieć brzozowy w szamponie na łuszczycę 🙂