Świąd skóry na twarzy to nieprzyjemny objaw, który może mieć różne nasilenie. Zawsze jednak powoduje dyskomfort i chęć drapania skóry. Aby się go pozbyć, trzeba najpierw znaleźć jego przyczynę. Silny, trudny do wytrzymania świąd może wskazywać na choroby skóry lub choroby ogólnoustrojowe.
Za świąd skóry na twarzy często odpowiada niewłaściwa pielęgnacja, powodująca odwodnienie skóry i zniszczenie jej warstwy hydrolipidowej. Odwodnienie możemy podejrzewać, gdy skóra na policzkach i czole jest ściągnięta, zaczyna się łuszczyć i uwidaczniają się na niej linie mimiczne. Do takiego stanu może doprowadzić stosowanie mocno oczyszczających żeli i mydeł do mycia twarzy oraz zbyt rzadkie sięganie po krem nawilżający. Uszkodzenie warstwy lipidowej może mieć też podłoże mechaniczne, gdy np. mocno trzemy twarz ręcznikiem zamiast delikatnie go przykładać lub gdy za często stosujemy peelingi ziarniste. Również niedostosowanie pielęgnacji do warunków atmosferycznych – pomijanie kremów z filtrami UV oraz kremów na zimę – pozbawia naszą skórę ochronnych lipidów.
Gdy odbudujemy płaszcz hydrolipidowy skóry, jej swędzenie powinno ustąpić. Na początek trzeba odstawić kosmetyki, które zaszkodziły jej kondycji – np. agresywne produkty myjące czy peelingi mechaniczne. Swoją pielęgnację warto oprzeć na łagodnych dermokosmetykach dla skóry suchej i wrażliwej. Codziennie należy stosować krem nawilżający, bogaty w składniki pomagające odbudować płaszcz lipidowy, jak ceramidy, skwalan, lanolina, NMF, kwas hialuronowy, naturalne oleje i masła. Każdego dnia, niezależnie od pory roku powinno się też używać kremu z filtrem. Zimą przed wyjściem z domu należy zabezpieczyć skórę kosmetykiem natłuszczającym.
Świąd skóry na twarzy oznaką alergii?
Kolejną przyczyną swędzenia skóry twarzy może być alergia na składniki produktów do pielęgnacji. Jej objawami, oprócz świądu, jest również zaczerwienienie skóry i wysypka w postaci krostek lub pęcherzy, czasami z sączącą się z nich wydzieliną.
Alergia najczęściej pojawia się po wprowadzeniu nowego kosmetyku. Rozwija się krótko po jego użyciu lub po kilku dniach. Objawy mogą wykraczać poza miejsce, w którym zaaplikowano kosmetyk.
Symptomy alergii powinny ustąpić samoistnie po odstawieniu problematycznego produktu. Gdy są nasilone, można je złagodzić dostępnymi bez recepty preparatami przeciwhistaminowymi. Jeśli jednak objawy nie znikają, powinno się jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Mając skórę podatną na alergię, dobrze jest ograniczyć liczbę kosmetyków stosowanych na co dzień. Warto wybierać produkty o prostych składach, należące do tej samej marki, a najlepiej pochodzące z jednej linii. W ten sposób można obniżyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Intensywny świąd skóry na twarzy objawem atopowego zapalenia skóry
Bardzo dokuczliwy świąd skóry na twarzy i w różnych miejscach na ciele może zwiastować atopowe zapalenie skóry. AZS jest przewlekłą, zapalną chorobą, która zwykle zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Występujący w AZS defekt bariery naskórkowej sprawia, że skóra osób cierpiących na to schorzenie jest wrażliwa, nadreaktywna i podatna na reakcje uczuleniowe oraz infekcje. Łatwo traci nawilżenie wskutek nadmiernej przeznaskórkowej utraty wody, przez co jest bardzo sucha i ma obniżony próg świądu. Choroba powoduje tak silne swędzenie skóry, że chorzy nie mogą powstrzymać się od drapania, a na ich skórze tworzą się przeczosy. Do objawów AZS zalicza się też zmiany skórne w formie czerwonych grudek. Zmiany mają charakterystyczną lokalizację w zależności od wieku chorego.
Podstawową formą terapii w AZS jest pielęgnowanie skóry za pomocą preparatów natłuszczająco-nawilżających (emolientów), których rolą jest odbudowanie płaszcza lipidowego skóry oraz poprawa jej nawilżenia. Muszą być to dermokosmetyki wolne od substancji drażniących i alergizujących. W okresach zaostrzeń stosuje się również leczenie miejscowe, np. inhibitorami kalcyneuryny, a w razie potrzeby także leczenie doustne glikokortykosteroidami lub immunosupresantami. W opanowaniu dokuczliwego świądu pomagają leki przeciwhistaminowe.
id=”tradzik-rozowaty”Świąd skóry na twarzy występuje też w trądziku różowatym
Przemijające zaczerwienienie skóry w centralnej części twarzy, teleangiektazje oraz dyskomfort w postaci uczucia swędzenia, gorąca i ściągnięcia należą do pierwszych objawów trądziku różowatego. Jest to choroba o charakterze przewlekłym i zapalnym, dotycząca przede wszystkim dorosłych w średnim i podeszłym wieku, chociaż może zacząć się już wcześniej, w wieku 20-30 lat. Nieleczony trądzik różowaty przybiera na sile – rumień ulega utrwaleniu, a na twarzy wykwitają krostki i grudki. W zaawansowanym stadium dochodzi do przerostu gruczołów łojowych oraz tkanek skóry, w wyniku czego tworzą się zmiany guzowate, jak rhinophyma. Jest więc niezwykle ważne, aby chorobę wcześnie rozpoznać i zacząć leczyć.
Podstawową formą terapii są leki do stosowania zewnętrznego, np. kremy, żele i maści zawierające metronidazol, kwas azelainowy, iwermektynę lub antybiotyki. Jeśli objawy trądziku różowatego są nasilone, lekarz może dodatkowo zalecić leczenie ogólne antybiotykami bądź izotretynoiną. Uwidocznione naczynka oraz rumień można zlikwidować za pomocą zabiegów laserowych. Laserem usuwa się także zmiany przerostowe, chociaż w pewnych przypadkach jedynym rozwiązaniem pozostają zabiegi chirurgiczne.
Ponadto zaleca się unikanie czynników zaostrzających trądzik różowaty – czyli takich, jak promieniowanie UV, alkohol, ostre i gorące potrawy, nagłe zmiany temperatur, stres, intensywny wysiłek fizyczny, drażniące składniki kosmetyków.
Kluczowe jest również pielęgnowanie skóry w prawidłowy sposób. Ze względu na jej wrażliwość i podatność na podrażnienia należy sięgać po delikatne kosmetyki, które pomogą odbudować ochronną warstwę lipidową. Oprócz tego produkty do pielęgnacji powinny przywracać skórze równowagę, gdyż trądzik różowaty oznacza często problem z łojotokiem lub przesuszeniem skóry. Idealnie, gdyby w kosmetykach znalazły się składniki wzmacniające naczynka i kojące. Dzięki temu skóra będzie miała mniejszą skłonność do rumienia i swędzenia.
Acnerose – łagodne dermokosmetyki na trądzik różowaty
Acnerose to cztery dermokosmetyki na trądzik różowaty, które zapewniają kompletną pielęgnację cery z tym schorzeniem. Produkty bazują na składnikach aktywnych naturalnego pochodzenia, przyjaznych skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Odpowiadają na różne potrzeby cery: nawilżają ją, łagodzą jej swędzenie i pieczenie, regenerują. Redukują też widoczność naczynek i rumienia oraz zapobiegają łojotokowi i zmianom skórnym. Dodatkową ich zaletą są właściwości przeciwstarzeniowe.
Jak działają poszczególne dermokosmetyki Acnerose?
Płyn oczyszczający Acnerose odświeża skórę, delikatnie usuwając zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Łagodzi rumień, uczucie świądu i gorąca oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Olejek z mięty zielonej działa antyseptycznie i chłodząco, przynosząc ulgę, gdy skóra swędzi i piecze. Glukonolakton przyśpiesza odnowę komórkową, nawilża oraz hamuje powstawanie rumienia.
Krem na dzień Acnerose nawilża skórę, zapobiega jej przetłuszczaniu i nadaje bardziej równomierny koloryt. Ekstrakt z lukrecji wzmacnia naczynka, zmniejszając zaczerwienienie skóry. Reguluje również wydzielanie sebum. Bisabolol wycisza stany zapalne oraz niweluje świąd i podrażnienia.
Krem na rano Acnerose wygładza skórę, łagodzi rumień oraz likwiduje niedoskonałości. Kwas azelainowy posiada działanie keratolityczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zmniejsza skłonność do rumienia, a także rozjaśnia przebarwienia pozapalne. Betaina poprawia nawilżenie i elastyczność skóry oraz łagodzi jej swędzenie i podrażnienia.
Pasta na noc Acnerose wspomaga regenerację skóry, nawilża i przywraca komfort, zmniejszając uczucie swędzenia, pieczenia i szczypania. Ichtiol działa przeciwświądowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Przyśpiesza gojenie się zmian skórnych. Lanolina tworzy na skórze film chroniący przed nadmierną utratą wody. Dodatkowo sprzyja procesom regeneracyjnym.
Nużyca – gdy świąd skóry na twarzy nasila się w nocy
Uczucie swędzenia skóry twarzy, które idzie w parze z uczuciem kłucia, szczypania i pieczenia, może być spowodowane przez nużeńca ludzkiego. Jest to roztocz, który w pewnych warunkach gwałtownie się namnaża, wywołując miejscowy stan zapalny gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Objawami nużycy są zaczerwienienia na twarzy – szczególnie w okolicach nosa i policzków, poza tym krostki, a także łuszczenie skóry. Często występują też objawy oczne, jak zapalenie brzegów powiek, zespół suchego oka, świąd, pieczenie, uczucie piasku pod powieką, wypadanie rzęs.
Swędzenie skóry nasila się nocą, ponieważ wtedy pasożyt staje się bardziej aktywny. Zaczyna przemieszczać się po skórze i na niej żerować.
Leczenie nużycy jest długotrwałe i trudne. Polega na systematycznym stosowaniu odpowiednio kremów przeciwzapalnych i przeciwpasożytniczych lub kropli i maści do oczu. Ponadto należy rygorystycznie przestrzegać zasad higieny i nie pożyczać swoich przedmiotów osobistych.
Świąd jako objaw łojotokowego zapalenia skóry
Za świąd skóry na twarzy i na głowie może odpowiadać łojotokowe zapalenie skóry. Podłożem tej przewlekłej i nawracającej choroby jest nadmierna aktywność oraz stan zapalny gruczołów łojowych. Prowadzi to do wzmożonego przetłuszczania się i złuszczania skóry, jej zaczerwienienia, a także tworzenia grubych, żółtych łusek. W miejscu zmian skóra intensywnie swędzi, a drapanie powoduje zaognienie stanu zapalnego.
Ponieważ dużą rolę w rozwoju ŁZS odgrywają grzyby Malassezia, leczenie polega przede wszystkim na zewnętrznym stosowaniu preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym. Stosuje się również leki miejscowe o działaniu przeciwzapalnym, np. inhibitory kalcyneuryny. Przy nasilonych zmianach włączane jest leczenie ogólne, w którym wykorzystuje się pochodne imidazolu, retinoidy czy antybiotyki.
PROBLEM Z TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM? SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘTRĄDZIK RÓŻOWATY
Co jeszcze może powodować świąd skóry na twarzy?
Warto wiedzieć, że świąd skóry na twarzy nie musi wcale oznaczać chorób skóry ani błędów pielęgnacyjnych, ale może być objawem różnych chorób ogólnoustrojowych. Nie zawsze ogranicza się wtedy do samej twarzy – pojawia się także w innych częściach ciała.
Oto przykłady chorób, w których może występować swędzenie:
cukrzyca,
niedoczynność tarczycy,
nadczynność tarczycy,
choroby wątroby,
choroby nerek,
łuszczyca,
ospa wietrzna,
półpasiec,
nowotwory.
Gdy świąd jest spowodowany chorobą wewnętrzną, samo zwalczanie go objawowo przyniesie jedynie chwilową ulgę. Trzeba więc udać się do lekarza, by uzyskać diagnozę i zacząć leczyć główny problem – np. wyrównać poziom hormonów tarczycy. Dopiero wtedy można spodziewać się wyraźnej ulgi.
Podsumowanie
Świąd skóry na twarzy jest przykrym doznaniem, obniżającym jakość życia. Często zmusza do drapania skóry, co pogarsza jej wygląd. Aby skutecznie załagodzić swędzenie, musimy odkryć, czym jest spowodowane. Może wynikać z braku odpowiedniej pielęgnacji bądź narażania skóry na mróz i słońce, ale mogą stać za nim również alergie, choroby skóry albo choroby wewnętrzne. Gdy zatem świąd nie mija mimo dokonania zmian w pielęgnacji lub jest bardzo nasilony, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Bibliografia:
1. Steinhoff M., Schmelz M., Schauber J., Facial erythema of rosacea – aetiology, different pathophysiologies and treatment options, 2016 2. Butterwick K.J., Butterwick L.S., Han A., Laser and light therapies for acne rosacea, 2006 3. Czarnecka A., Tymicka J., Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, 2005
świąd skóry na twarzy mam z powodu nużycy :/ średnio trochę bo swędzi strasznie ale jest już lepiej. mam zapisane leki od okulisty na oczy (mam nużeńca na rzęsach) plus jeszcze używam dermo na twarz.
Przy TR też mi towarzyszy świąd skóry na twarzy. Zwłaszcza w okolicach policzków i nosa.
świąd skóry na twarzy mam z powodu nużycy :/
średnio trochę bo swędzi strasznie ale jest już lepiej.
mam zapisane leki od okulisty na oczy (mam nużeńca na rzęsach) plus jeszcze używam dermo na twarz.
choruje na azs i mnie ona dotyka na ramionach, karku i na skroniach i niestety ale swędzenie skóry jest serio meczace.