Wypadanie włosów dla większości kobiet i mężczyzn jest zjawiskiem, które budzi niepokój. Czy rzeczywiście zawsze jest się czym martwić? I co możemy zrobić, by skutecznie zatrzymać wypadanie włosów?
Kiedy mówimy o wypadaniu włosów?
Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, że wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym. Każdy włos pozostaje na głowie tylko do pewnego czasu – średnio od 3 do 6 lat. Następnie wypada i zostaje zastąpiony nowym. Dlatego to, że codziennie tracimy pewną liczbę włosów, jest w zupełności normalne.
Kiedy jednak wypadanie włosów powinno zwrócić naszą uwagę? Przyjmuje się, że o problemie można mówić, jeśli dziennie gubimy ponad 100 włosów. Nie trzeba ich nawet liczyć, bowiem nietrudno jest wtedy zauważyć, że podczas mycia i czesania włosów wypada o wiele więcej, niż zwykle, znajdujemy je również na naszych ubraniach i na poduszce. W przypadku nasilonego wypadania włosów powinniśmy od razu reagować i poszukać przyczyny. Dzięki temu dowiemy się, czy nie mamy do czynienia z poważnym problemem.
Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?
Wypadanie włosów może być tylko przejściowe, jak jest np. w sezonowym wypadaniu włosów, ale czasami utrzymuje się przewlekle, powodując widoczne przerzedzenia.
Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należą:
- czynniki genetyczne,
- niedobory składników odżywczych, powstałe np. na skutek odchudzania lub źle skomponowanej diety,
- choroby owłosionej skóry głowy, np. łupież, grzybica, zakażenie nużeńcem,
- różne rodzaje łysienia – łysienie plackowate, łysienie androgenowe,
- choroby ogólnoustrojowe – np. zaburzenia hormonalne, nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, nowotwory,
- zmiany zachodzące w organizmie kobiety po porodzie,
- stres – zwłaszcza silny i przewlekły,
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- przyjmowanie niektórych leków, np. beta-blokerów, antybiotyków, leków immunosupresyjnych, cytostatyków, leków przeciwgrzybiczych,
- odstawienie antykoncepcji hormonalnej,
- zatrucia metalami ciężkimi,
- obciążające organizm operacje pod narkozą,
- palenie tytoniu,
- zmiany pór roku.
Nie zawsze będziemy w stanie jednoznacznie stwierdzić, co doprowadziło u nas do wypadania włosów. Z tego powodu warto skonsultować się z trychologiem, który zdiagnozuje problem oraz doradzi, jak należy z nim walczyć.
Przeczytaj również: Odżywka na wypadanie włosów
Wypadanie włosów u kobiet – najczęstsze powody
Wypadanie włosów u kobiet często ma podłoże hormonalne. Może wynikać z niedoczynności lub nadczynności tarczycy, zbyt wysokiego poziomu androgenów lub obniżenia się poziomu estrogenów po przejściu menopauzy. Poza tym u pań częściej diagnozowane jest łysienie telogenowe.
Czynników, które mogą wywołać łysienie telogenowe, jest naprawdę wiele. Pojawia się ono na przykład po ciąży i jest związane ze spadkiem poziomu estrogenów po porodzie oraz podwyższeniem poziomu prolaktyny. Również restrykcyjne diety odchudzające, którym poddaje się wiele kobiet, powodują wzmożone wypadanie włosów. Kolejną przyczyną łysienia telogenowego są obfite miesiączki, mogące prowadzić do anemii. Ponadto łysienie telogenowe może zostać wywołane przez stres, odstawienie antykoncepcji hormonalnej, zażywanie niektórych leków, zabiegi chirurgiczne pod narkozą i wiele różnych chorób.
Inną przyczyną wypadania włosów u kobiet, o której warto wspomnieć, jest noszenie zbyt ciasnych upięć. Wysoki kucyk lub kok powodują naciąganie włosów, co bardzo źle wpływa na mieszki włosowe. Gdy taka fryzura noszona jest nagminnie, najpierw włosy w rejonie czoła zaczynają się przerzedzać, następnie linia czoła stopniowo ulega podwyższeniu i tworzą się widoczne zakola. Nie zawsze udaje się pobudzić odrastanie włosów w tych miejscach, ponieważ wskutek naciągania włosów może dojść do łysienia bliznowaciejącego, które prowadzi do zniszczenia mieszków włosowych. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wtedy przeszczep włosów.
Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny
U mężczyzn do wypadania włosów najczęściej dochodzi na skutek łysienia androgenowego. Wynika ono głównie z czynników dziedzicznych – skłonność do nadwrażliwości mieszków włosowych na 5α-dihydrotestosteron (DHT) determinowana jest genetycznie. Innym powodem łysienia androgenowego jest stres. Pod jego wpływem zostają uwolnione w nadmiernych ilościach hormony takie, jak kortyzol i prolaktyna, które pobudzają produkcję DHT, nasilając proces łysienia androgenowego.
Kolejną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie plackowate. Jest to choroba autoimmunologiczna, którą mogą wyzwolić traumatyczne przeżycia. W niektórych przypadkach ma też podłoże dziedziczne. Objawia się okrągłymi, nieregularnie rozmieszczonymi wyłysiałymi ogniskami, które u mężczyzn mogą pojawiać się nie tylko na owłosionej skórze głowy, ale też w obrębie zarostu.
Negatywny wpływ na stan włosów mają także używki. Nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów osłabia cebulki włosów i przyczynia się do ich wypadania.
Do łysienia, często nieodwracalnego, może też doprowadzić zażywanie środków dopingujących. Sterydy anaboliczne zaburzają gospodarkę hormonalną w organizmie. W przypadku genetycznych skłonności do łysienia androgenowego mogą spowodować, że włosy zaczną wypadać garściami.
Wśród innych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn można wymienić: stosowanie niektórych leków, np. beta-blokerów na nadciśnienie, a także niewłaściwą dietę. Ponadto choroby autoimmunologiczne, jak np. choroba Hashimoto mogą być powodem przerzedzania się włosów. Tak samo choroby atakujące skórę głowy – łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy łupież często wiążą się z wzmożoną utratą włosów.
Czy wypadanie włosów jest odwracalne?
Wypadanie włosów nie zawsze jest odwracalne. Jeśli dojdzie do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych, to nie wyrosną już z nich nowe włosy. Tak dzieje się np. w łysieniu plackowatym złośliwym. Również w łysieniu androgenowym może zajść proces włóknienia okołomieszkowego, co skutkuje nieodwracalną utratą włosów w danym miejscu.
W większości przypadków wypadanie włosów nie wiąże się jednak z uszkodzeniami mieszków włosowych i można liczyć na to, że włosy odrosną. Musi tylko ustąpić czynnik sprawczy – np. niedobór witamin i minerałów, przesilenie jesienne, stres.
Jak pokonać wypadanie włosów?
Znając przyczynę wypadania włosów, o wiele łatwiej jest z nim walczyć. W łagodniejszych przypadkach i gdy wiemy, że wypadanie włosów jest tylko przejściowe, jak ma to miejsce np. w sezonowym wypadaniu włosów, możemy próbować poradzić sobie z nim sami. Jeśli jednak nie mamy pewności co do przyczyny, tracimy wiele włosów i powoduje to u nas duży dyskomfort, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub trychologa. W przypadku schorzeń takich, jak łysienie androgenowe czy łysienie plackowate specjalistyczna pomoc jest konieczna.
Wypadanie włosów – co robić, aby tracić ich mniej?
Gdy wypadanie włosów nie ma poważnych przyczyn i jest spowodowane błędami pielęgnacyjnymi lub dietetycznymi, możemy zatrzymać je przez samą zmianę codziennych nawyków. Oto garść porad, które warto wcielić w życie.
Jak pielęgnować włosy przy ich wypadaniu?
Postarajmy się, aby nasza pielęgnacja włosów była jak najbardziej delikatna. Nie szarpmy ich podczas czesania, tylko zaczynajmy je rozczesywać od końców i stopniowo przesuwajmy się w górę. Tak unikniemy wyrywania włosów. Podczas mycia włosów nie używajmy gorącej wody. Po umyciu pozwólmy im samoistnie wyschnąć, nie trzyjmy ich ręcznikiem ani nie traktujmy gorącym powietrzem z suszarki. Dajmy włosom odpocząć od urządzeń do stylizacji, które wykorzystują wysoką temperaturę, jak prostownica czy lokówka. Zrezygnujmy też z noszenia ciasno upiętych fryzur.
Ponadto na naszej półce w łazience powinny zagościć dobre kosmetyki. Szampon ma przede wszystkim oczyszczać skórę głowy bez jej podrażniania. Odżywka do włosów z dobrym składem pomaga zadbać o włosy na długościach, zwiększając ich odporność na łamanie. Wcierka do włosów zawiera najwięcej składników stymulujących porost włosów i dlatego warto stosować ją codziennie. Dodatkowo raz w tygodniu możemy sięgnąć po takie produkty, jak peeling do skóry głowy – zwłaszcza jeśli mamy problem z przetłuszczaniem się włosów – oraz maskę, która dłużej pozostanie na naszych włosach i dogłębnie je odżywi.
Włosy możemy wzmocnić również poprzez masaż skóry głowy. Niektóre osoby obawiają się, że masując skórę głowy, nasilą wypadanie włosów. Nie jest to prawda, bowiem prawidłowo wykonany masaż poprawia mikrokrążenie i tym samym wspomaga wzrost włosów. Ponadto działa relaksująco i pozwala rozluźnić czepiec ścięgnisty, który zwykle jest napięty pod wpływem stresu. Już 5 minut masażu dziennie może przynieść dobre efekty.
Dieta na wypadanie włosów
Jeśli wypadają nam włosy, postarajmy się, by nasza dieta była urozmaicona, zdrowa i o odpowiedniej kaloryczności. To nie czas na wprowadzanie restrykcji żywieniowych, skupmy się na tym, by jak najlepiej się odżywiać. Spożywajmy w wystarczającej ilości produkty, które są źródłem białka – jak ryby, mięso, jaja, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe. Zadbajmy też o właściwą podaż witamin i minerałów, które znajdziemy m.in. w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Ograniczmy natomiast spożywanie słodyczy i fast foodów, które nie mają żadnych wartości odżywczych, a wręcz pozbawiają organizm witamin i minerałów, ponieważ do strawienia takich produktów są potrzebne m.in. witaminy z grupy B, wapń, magnez.
Co suplementować na mocne włosy?
Gdy włosy wypadają, możemy sięgnąć po różne suplementy, w ramach wzbogacenia naszej diety w dodatkowe składniki odżywcze. Suplementami są np. naturalne zioła. Jeśli chodzi o walkę z wypadaniem włosów, dużą popularnością cieszą się napary ze skrzypu i pokrzywy. Są one świetnym źródłem krzemu, pierwiastka potrzebnego dla wzrostu włosów, a pokrzywa dodatkowo dostarcza żelaza, dzięki czemu może wspomagać leczenie anemii. W przypadku łysienia androgenowego można wypróbować napary z wierzbownicy drobnokwiatowej lub palmy sabałowej. Przypisuje się im bowiem działanie antyandrogenowe.
Kolejnym naturalnym suplementem jest napar drożdżowy. Przyrządza się go z drożdży piekarskich lub piwowarskich, poprzez zalanie ich wrzątkiem. Drożdże są bogate w witaminy z grupy B, aminokwasów i minerałów, dlatego wzmacniają włosy i przyśpieszają ich porost.
Warto zainteresować się również tabletkami na wypadanie włosów, które są dostępne w aptekach bez recepty. Zwykle są to preparaty wieloskładnikowe, zawierające różne witaminy i minerały, ale możemy kupić też samą biotynę lub cynk. Efekty w postaci ograniczenia wypadania włosów zazwyczaj można zauważyć już po kilku tygodniach systematycznego przyjmowania suplementów.
Podsumowanie
Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. I w zależności od nich okazuje się przejściowym lub trwałym problemem. W niektórych przypadkach może doprowadzić do trwałej utraty włosów. Ważne zatem, aby ustalić, dlaczego włosy wypadają. Nie musimy zgadywać przyczyny, trycholog chętnie pomoże nam w jej znalezieniu. Jeśli więc wypadanie włosów nas niepokoi, skonsultujmy się ze specjalistą.
Bibliografia:
1. Sobstyl, Małgorzata & Tkaczuk-Włach, Joanna & Jakiel, Grzegorz. (2010). Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet. Przeglad Menopauzalny. 14. 52-55.
2. Wierucka-Rybak, Magdalena. (2015). Wpływ androgenów na skórę kobiet. 10.13140/RG.2.1.1687.8241.
Dla mnie to duzy problem zwlaszcza przy skroniach ale to tez testosteron robi swoje
U mnie po przejściu covidu wypadanie włosów było zwiększone 🙁
Teraz jest o niebo lepiej.
Suplementacja i odpowiednie kosmetyki do włosów mi bardzo pomogły.
miałam taki problem po ciąży. wypadanie włosów po karmieniu to jest coś co chyba większość kobiet ma u siebie. nie dość że wypadało mi ich sporo to też i strasznie mi się końcówki niszczyły.