Tłusta cera, inaczej łojotokowa, oznacza nadmierną pracę gruczołów łojowych, z widocznym nadmiarem sebum na twarzy. Jak dokładnie wygląda tłusta cera, jak ją zdiagnozować, dlaczego taka jest i co ją wyróżnia? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Tłusta cera – kogo ten problem dotyczy?
Tłusta cera to częsty problem osób przed 30. rokiem życia oraz nastolatków. Zazwyczaj później problemy z cerą mijają, jednak zdarza się, że ten typ cery towarzyszy komuś także w dorosłym życiu. Głównie problem dotyczy jednak kobiet, rzadziej mężczyzn.
Tłusta cera – jak wygląda?
U osób z tym typem tłustej cery widoczne są rozszerzone ujścia mieszków włosowych, a twarz często się błyszczy. Skóra jest grubsza, pokryta wyczuwalną warstwą łoju, ma skłonność do zaskórników i innych zmian. Z drugiej strony jest odporniejsza na działanie wody, silniejsze kosmetyki, czy zabiegi.
Czym się charakteryzuje tłustą cera:
- ma szaro-żółty kolor, podchodzący pod ziemisty
- wygląda nieświeżo
- ma drobne, po duże nierówności wyczuwalne pod palcem
- widać na niej rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki i trądzik
Tłusta cera – dlaczego taka jest?
Przyczyn tłustej cery może być dużo i mogą one występować jednocześnie, co będzie dodatkowo nasilać ten stan. Przede wszystkim jednak jest to uwarunkowane genetycznie, ponadto wpływają na cerę choroby ogólnoustrojowe, tryb życia, jak również niewłaściwa pielęgnacja. W przypadku cery tłustej na nadprodukcję gruczołów łojowych wpływa też: cykl miesiączkowy, płeć, wiek, zaburzenia pracy układu pokarmowego, problemy hormonalne, nieodpowiednia dieta (przetworzona żywność, nadmiar węglowodanów, produktów wysoko glikemicznych, szkodliwe używki takie jak alkohol, czy papierosy), leki, stres.
Tłusta cera – jak można temu zaradzić?
Warto podkreślić, że przy tłustej cerze bardzo ważna jest natychmiastowa zmiana diety. O zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego sposobu życia należy pamiętać niezależnie od rodzaju skóry, jednak najbardziej złe nawyki są uwidocznione na tej tłustej, ponieważ mogą pojawić się dodatkowo wykwinty, czy zaskórniki trudne do opanowania, do tego bolesne. Tutaj także trzeba skupić się na odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Temat ten rozwiniemy jednak niżej. Bardzo często zdarza się, że to wystarczy, by zauważyć znaczną poprawę. Jeśli jednak te podjęte wysiłki w Twoim przypadku nie przyniosą oczekiwanego skutku, lub jest on znikomy, obowiązkowo trzeba swoje kroki skierować do lekarza, który zleci odpowiednie badania. To ważne, mogą one wykazać ewentualne nieprawidłowości w organizmie (na poziomie hormonalnym, czy pokarmowym).
Tłusta cera – jak odpowiednio ją pielęgnować?
Tłusta cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym razie pojawią się problemy skórne, takie jak trądzik, nasilony łojotok, czy podrażnienia, a nawet infekcje bakteryjne i grzybicze. Warto pamiętać tym, żeby w delikatny, ale dokładny sposób oczyszczać twarz, ponadto trzeba zachować równowagę pomiędzy działaniem seboregulującym a nawilżającym, do tego wzmacniać barierę hydrolipidową. Jeśli chodzi o peelingi gruboziarniste lepiej z nich zrezygnować i zastąpić je tymi enzymatycznymi. Nie zaburzą bariery hydrolipidowej, ponadto w delikatny sposób złuszczą martwy naskórek, a co za tym idzie odblokują ujścia gruczołów łojowych. Jednak nie korzystamy z nich zbyt często! Przy cerze tłustej wystarczy 2-3 razy w tygodniu. W przypadku cery mieszanej wystarczy 1 raz w tygodniu.
Bez problemu do pielęgnacji twarzy z tłustą cerą można włączyć kwasy: salicylowy, czy migdałowy, warto także stosować dermokosmetyki na bazie cynku oraz niacynamidu. Wiele osób z tłustą cerą popełnia ten błąd, po umyciu i osuszeniu twarzy, nie nakłada żadnego kosmetyku, by dodatkowo nie zatykać porów. To niewłaściwe postępowanie. Mimo wszystko tłusta cera również potrzebuje nawilżenia, w postaci dobrej jakości lekkiego kremu na bazie naturalnych składników – mówi Natalia Cholak, kosmetolog
Tłusta cera – co ją wyróżnia?
Bardzo ważne jest to, że cerę tłustą wyróżnia odwodnienie. Pewnie zadajesz sobie pytanie jak to jest możliwe, że cera tłusta może być odwodniona? A jednak! Przetłuszczająca się skóra twarzy również wymaga nawilżenia! Tym bardziej jeśli stosujesz tylko kremy matujące. Niestety nie mogą to być jedyne preparaty, które będziesz stosować, gdyż skóra wydziela wtedy w obronie własnej jeszcze więcej sebum. Poza tym, tłusta cera błyszczy się na całej twarzy, głównie jest to tzw. „strefa T”. Nadmiar sebum zatyka ujścia kanałów włosowo-łojowych, co przyczynia się do częstych wyprysków.
Podsumowanie
Nie można jednak zapominać o tym, że pewien stopień przetłuszczania się cery jest konieczny dla zdrowia. Tłusta cera potrafi być problematyczna, jednak mimo wszystko są sposoby, by ją okiełznać. Na początek należy zastosować zdrowy tryb życia i odpowiednią dla niej pielęgnację, jeśli to nadal nie zmieni wyglądu twarzy, konieczna jest konsultacja dermatologiczna oraz przeprowadzenie niezbędnych badań, które pomogą wykluczyć pewne, możliwe zaburzenia organizmu, po czym lekarz podejmie właściwe kroki.
Bibliografia:
1. Suligowska I., Pielęgnowanie zdrowej skóry, Radom 2006.
2. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.
3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
dla mnie najwazniejszym odkryciem bylo ze nie powinno sie uzywac silnych kremow wysuszajacych bo tylko pogarsza sprawe
czyli co?
co nakładać?
przede wszystkim nawilzac. najlepiej na poczatku dopierac po jednym produkcie nowym i obserwowac co sie dzieje. skup sie na odbudowie bariery hydrolipidowej. mi to bardzo pomoglo ogarniczyc produkcje loju.
Jestem posiadaczką cery tłustej i jest masakra 😀 Trzeba mega uważać co się nakłada, bo wystarczy, że zły kosmetyk się dobierze i a piać na nowo trzeba ratować skórę przez trądzikiem i wągrami 😀