Czerwone grudki na głowie występują w różnych chorobach skóry, dlatego powinny być dla nas sygnałem alarmowym. Wskazana jest wizyta u trychologa lub dermatologa, aby ustalić przyczynę niepokojących zmian. A o czym mogą one świadczyć?
Czerwone grudki na głowie – zapalenie mieszków włosowych
Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się czerwonych grudek na głowie jest zapalenie mieszków włosowych. Możemy je podejrzewać, gdy wykwity są wypełnione żółtawą treścią ropną, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona. Zmianom towarzyszy czasami ból lub swędzenie.
Zapalenie mieszków włosowych przeważnie jest wynikiem zakażenia gronkowcem złocistym. Bakterię tę zwalcza się za pomocą antybiotyków. Musimy zatem zgłosić się do lekarza. Oprócz tego powinniśmy utrzymywać skórę głowy w czystości i myć ją tak często, jak tego potrzebuje. Jeśli zaś golimy włosy na głowie, róbmy to jednorazowymi maszynkami i nie zapominajmy o odkażeniu skóry.
Trądzik skóry głowy?
Co ciekawe, czerwone grudki na głowie mogą być oznaką trądziku. Chociaż o tej chorobie najczęściej mówi się w kontekście zmian pojawiających się na twarzy, pryszcze mogą wystąpić również na owłosionej skórze głowy. Ich przyczyną jest tak samo, jak w przypadku trądziku na twarzy, nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.
Pryszcze na głowie dotyczą zwykle osób w wieku dojrzewania, ale mogą je mieć również osoby dorosłe. Spowodowane są wówczas np. przez zaburzenia hormonalne, stres czy nieodpowiednią dietę.
Trądzik na głowie należy leczyć. Dermatolog zaleci nam odpowiednie produkty do stosowania miejscowego, a jeśli będzie to konieczne, także leki doustne. Bardzo ważne jest również pielęgnowanie skóry głowy w odpowiedni sposób. Należy stosować dermokosmetyki, które normalizują wydzielanie łoju oraz zawierają składniki o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać pryszczy, gdyż może to doprowadzić do rozniesienia się zmian.
Czerwone grudki na głowie a łojotokowe zapalenie skóry
Czerwone grudki na głowie występują też w łojotokowym zapaleniu skóry. Jest to przewlekła choroba zapalna, której podłoże stanowi nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Dochodzi w niej do wydzielania nadmiernej ilości łoju o zmienionym składzie, który może stać się pożywką dla drobnoustrojów. Skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, łuszcząca i czasami swędząca. Mogą pojawiać się na niej żółte strupy oraz krostki.
Podstawą leczenia ŁZS jest stosowanie leków, które działają miejscowo przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, łagodząc objawy. Zapobiegawczo należy używać odpowiednich szamponów o działaniu przeciwgrzybiczym. Niezbędna jest też właściwa pielęgnacja, przywracająca równowagę skórze głowy, aby nie przetłuszczała się nadmiernie ani nie była przesuszona.
Grudki jako objawy grzybicy
Grzybica to kolejna choroba, którą możemy podejrzewać, gdy zauważymy czerwone grudki na głowie, zwłaszcza jeśli wydobywa się z nich treść ropna.
Objawami grzybicy są również:
swędzenie i ból skóry głowy,
łuszczenie naskórka,
wypadanie włosów.
Zaliczana do chorób zakaźnych, grzybica atakuje szczególnie osoby z obniżoną odpornością, będące po antybiotykoterapii czy odżywiające się niezdrowo. Do rozwoju choroby może przyczynić się także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, która zaburza równowagę mikroflory.
Jak leczyć grzybicę głowy? Należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa, który po rozpoznaniu problemu wdroży odpowiednią terapię. Gdy objawy są łagodne, leczenie polega na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, natomiast przy poważniejszych symptomach konieczne może być leczenie ogólne. Przy nadkażeniu bakteryjnym przepisywane są również antybiotyki.
Czerwone grudki na głowie – tak może wyglądać łuszczyca
Czerwone grudki na głowie to objaw, który może zwiastować łuszczycę. Chorobą tą nie można się zarazić, gdyż wywołują ją czynniki immunologiczne i genetyczne. Nie ma też granicy wieku, w którym łuszczyca może wystąpić – chorują i dzieci, i osoby dorosłe.
Wykwitem pierwotnym w łuszczycy jest właśnie czerwona grudka pokryta łuską, będącą rezultatem zbyt szybkiego złuszczania się naskórka. Zdrowa skóra odnawia się co 28 dni, a oddzielania się martwych komórek zrogowaciałego naskórka nie widzimy normalnie gołym okiem. W przypadku łuszczycy czas przejścia komórek naskórka z warstwy postawnej do warstwy rogowej wynosi zaledwie kilka dni, co obserwujemy jako masywne łuszczenie.
Z czasem czerwone grudki powiększają się i zajmują coraz większe powierzchnie skóry. Tworzą się grube warstwy nagromadzonego naskórka, złożone z przylegających do siebie srebrzystobiałych łusek – nazywamy je blaszkami łuszczycowymi. Zdrapanie łuski odsłania lśniącą, wyglądającą jak nasmarowana woskiem powierzchnię skóry (objaw świecy stearynowej) i powoduje kropelkowate krwawienie (objaw Auspitza). Ponadto skóra może swędzieć, piec, boleć.
W łuszczycy głowy zmiany obejmują nie tylko owłosioną skórę głowy, ale pojawiają się też poniżej linii włosów, zajmując część czoła, karku i okolice za uszami. Powstaje charakterystyczna opaska wokół głowy, zwana koroną łuszczycową. Ze względu na dobre unaczynienie, choroba nie powoduje wypadania włosów, ale drapanie swędzącej skóry może do niego prowadzić.
Leczenie łuszczycy pomaga łagodzić objawy. W zależności od nasilenia zmian, wprowadzane są leki działające miejscowo lub ogólnie. Wspomagająco stosowane są inne metody, np. fototerapia. Duże znaczenie ma także prawidłowe pielęgnowanie skóry. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można osiągać lepsze wyniki w leczeniu łuszczycy. Zalecane jest stosowanie dermokosmetyków o działaniu natłuszczającym (emolientów) i złuszczającym, które zapobiegną narastaniu łuski i przez jej systematyczne usuwanie, poprawią wchłanianie leków.
Mniej swędzenia, zaczerwienienia i łuszczenia dzięki dermokosmetykom Psorisel
Dermokosmetyki Psorisel to specjalistyczny zestaw 3 produktów, opracowany specjalnie pod kątem potrzeb łuszczycowej skóry głowy.
Wygodne w użyciu szampon, emulsja i płyn pomagają uporać się z typowymi dla takiej skóry problemami.
Szampon Psorisel to sposób na oczyszczenie skóry głowy bez jej podrażniania. Zawarty w nim dziegieć brzozowy niweluje świąd i przeciwdziała nadmiernemu łuszczeniu. Ekstrakty z wierzbówki kiprzycy i wierzby białej łagodzą stany zapalne, wspomagają prawidłową regenerację naskórka i działają delikatnie keratolitycznie. Pantenol i betaina nawilżają i koją skórę.
Emulsja Psorisel intensywnie nawilża oraz natłuszcza przesuszoną skórę głowy. Zmniejsza jej swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie. W jej składzie można znaleźć mocznik, który doskonale zmiękcza i nawilża zrogowaciały naskórek, delikatnie go złuszcza oraz chroni przed rozwojem drobnoustrojów. Poza tym regenerujące masło shea, olej lniany i skwalan roślinny, które pozwalają odbudować płaszcz lipidowy skóry, zabezpieczając ją tym samym przed utratą wody i pękaniem. Alantoina łagodzi zaczerwienienia, pieczenie i świąd.
Płyn Psorisel ma przede wszystkim działanie keratolityczne. Występujące w jego składzie dwa kwasy – salicylowy i mlekowy – skutecznie rozpulchniają zrogowaciały naskórek i ułatwiają jego usuwanie. Ponadto odkażają skórę, zapobiegając namnażaniu się bakterii. Działanie kwasów równoważone jest przez działające natłuszczająco i ochronnie oleje (m.in. konopny) oraz kojące ekstrakty z aloesu i nagietka, pantenol i bisabolol.
Dermokosmetyki Psorisel są delikatne dla problematycznej skóry głowy. Warto stosować je wszystkie razem, ponieważ wtedy najlepiej poprawiają jej kondycję.
Wysypka alergiczna
Innym możliwym powodem pojawienia się czerwonych grudek na głowie jest wysypka alergiczna. Poprzedza je kontakt z alergenem, którym może być np. składnik kosmetyku. Jeśli po użyciu jakiegoś produktu – szamponu, wcierki, farby do włosów czy nawet kremu do twarzy na naszej skórze głowy występują swędzące i piekące krostki, powinniśmy natychmiast odstawić taki kosmetyk i zasięgnąć porady lekarza.
Czerwone grudki na głowie u dziecka
U maluchów czerwone grudki na głowie najczęściej oznaczają uczulenie na kosmetyk. Po zamianie produktu na inny zwykle problem ustępuje.
Kolejny prozaiczny powód to przegrzanie dziecka. Krostki na głowie określane są wówczas jako potówki. Jeśli przestaniemy zakrywać główkę dziecka czapeczką, czyli zapewnimy skórze dostęp do powietrza, to potówki same znikną.
Nie jest jednak wykluczone, że za grudkami na głowie dziecka kryją się choroby skóry (np. łuszczyca lub choroby zakaźne (ospa wietrzna). Wizyta u lekarza pomoże ustalić przyczynę niepokojących zmian.
Czerwone grudki na głowie to objaw, który pasuje do wielu chorób. Dopóki nie będziemy znali przyczyny problemu, nie będziemy też wiedzieli, jak z nim walczyć. Dlatego należy udać się do specjalisty, aby mógł obejrzeć skórę głowy i zlecić badania, które wyjaśnią, co stoi za powstawaniem grudek. Ponieważ choroby skóry takie, jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i grzybica mają podobne objawy, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej. W jej zakres może wchodzić dermatoskopia owłosionej skóry głowy (trichoskopia), badanie mykologiczne, a także pobranie wycinka skóry do badania histopatologicznego.
Bibliografia:
1. Zjadewicz O., Pietrauszka K., Ziółkowska J., Tyc F., Bergler-Czop B., Miziołek B., Ocena występowania zaburzeń narządu wzroku u chorych na łuszczycę, 2018 2. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj 3. J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część II: łuszczyca umiarkowana do ciężkiej, 2018
Jestem w trakcie leczenia łojotokowego zapalenia skóry i właśnie czerwone grudki na głowie mniej mi doskwierają 😀 Na prawdę jestem w tym momencie nastawiona pozytywnie na efekty jakie mi daje obecnie pielęgnacja.
Osobiście nie choruję, ale w genach łuszcyca przeszła na mojego brata właśnie po tacie i oboje jak się patrzy na ich skalp to właśnie mają czerwone grudki na głowie.
Jestem w trakcie leczenia łojotokowego zapalenia skóry i właśnie czerwone grudki na głowie mniej mi doskwierają 😀
Na prawdę jestem w tym momencie nastawiona pozytywnie na efekty jakie mi daje obecnie pielęgnacja.
u mnie cos takiego sie dzieje ale nigdy z tym nie bylam u specjalisty
Osobiście nie choruję, ale w genach łuszcyca przeszła na mojego brata właśnie po tacie i oboje jak się patrzy na ich skalp to właśnie mają czerwone grudki na głowie.