Trądzik jest bardzo częstym schorzeniem dermatologicznym, dotykającym dużą część populacji. Szacuje się, że na różnych etapach życia cierpi na niego 90% populacji krajów wysokorozwiniętych. Domowe sposoby na trądzik są częstą metodą walki z tym schorzeniem. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju naturalne maseczki na trądzik (np z drożdży piekarskich czy kurkumy). Naturalne kosmetyki na trądzik: toniki i pasty przygotowane w zaciszu własnego domu również biją rekordy popularności.
Trądzik – domowe sposoby
Szczególnie często opisywane są domowe sposoby na trądzik młodzieńczy, który dotyka młodych ludzi w okresie dojrzewania. Warto wypróbować maseczki: z drożdży zawierających witaminy z grupy B, z antybakteryjnej sody oczyszczonej lub kurkumy, rozjaśniającą przebarwienia z sokiem z cytryny lub pomarańczy, złuszczającą z płatków owsianych lub zawierająca probiotyki, zwalczające bakterie odpowiedzialne za powstawanie wyprysków, z jogurtu naturalnego lub ze ściągającego miodu. Cerę warto przemywać naparami: z nagietka, rumianku, z zielonej herbaty. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja i dieta – bez tego wszelkie naturalne sposoby na trądzik mogą okazać się nieskuteczne.
Trądzik to przewlekła choroba skóry często o różnorakich przyczynach. Leczenie warto prowadzić pod okiem specjalisty. Jako jego uzupełnienie można stosować domowe sposoby na trądzik. To metody dobrze udokumentowane, sprawdzone przez praktyków medycyny naturalnej i bezpieczne dla skóry. Z pewnością nie zaszkodzą, a być może okażą się trafione w stosunku do indywidualnych przyczyn trądziku – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog
Na stan cery bardzo wpływa stan naszych jelit oraz dostarczane wraz z pożywieniem składniki odżywcze lub ich niedobory. Trzeba stosować ją przez dłuższy czas, aby zauważyć efekty jej działania. Przy problemach z cerą trądzikową należy sięgać po produkty bogate w witaminy z grupy B. Wpływają one pozytywnie na wygląd naszej skóry. Witaminy z tej grupy są obecne w różnego rodzaju orzechach, pestkach, roślinach strączkowych, drożdżach. Wygląd cery poprawią także produkty bogate w karoten, który zawiera witaminę A, która przebudowuje struktury skóry, zagęszcza ją. Znajdują się one w marchwi, pomidorach, papryce, brzoskwiniach. Nadadzą one skórze promienny i zdrowy wygląd.
Kolejnym cenny składnikiem w diecie trądzikowej jest cynk, bo wspomaga gojenie ran oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Co istotne jego niedobór często jest przyczyną występowania problemów skórnych. Cynk występuje obficie w owocach morza (małże, ostrygi). Cynk znajdziemy również w roślinach strączkowych, kaszy, jajkach, ziarnach słonecznika. Przy problemach z trądzikiem powinno się unikać ostrych przypraw jak np. chilli oraz dużej ilości słodyczy. Produkty te są podejrzewane o udział w powstawianiu zmian skórnych, ponieważ sprzyjają wyrzutom insuliny, która pobudza do pracy gruczoły łojowe. Z tego samego powodu niewskazana jest także żywność wysoko przetworzona: chipsy, krakersy, paluszki, fast-foody, zawierająca tłuszcze utwardzone. Oprócz diety należy wprowadzić nawyki sprzyjające redukcji stresu, ponieważ pod jego wpływem wydziela się kortyzol, który także nasila produkcje sebum.
W walce z trądzikiem bez wątpienia dużą rolę odgrywa pielęgnacja z wykorzystaniem odpowiednich to tego rodzaju cery kosmetyków. Kluczową rolę odgrywa nawilżenie skóry – złe nawilżenie prowadzi do wystąpienia reakcji obronnej. Skóra wówczas produkuje coraz więcej sebum, bo próbuje sama podnieść poziom nawilżenia, a jego nadmiar zatyka pory, powodując powstawianie ropnych czopów odpowiedzialnych za trądzik. Najważniejszym kosmetykiem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest więc krem antybakteryjny, działający równocześnie nawilżająco. W jego składzie powinny znaleźć się substancje przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regulujące ilość wydzielanego sebum.
cynk – przeciwbakteryjny minerał, dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne, reguluje ilość łoju, co zmniejsza świecenie się skóry,
wyciąg z drożdży – przyśpiesza gojenie wyprysków, zawiera liczne witaminy z grupy B, które działają ściągająco na gruczoły łojowe oraz inne substancje odżywcze, działające nawilżająco, regenerująco i kojąco na skórę,
wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego – zmniejsza ilość wyprysków i ogranicza pory oraz reguluje ich pracę.
Krem na trądzik Sevolium
Omawiane składniki znajdziemy w doskonałym kremie na trądzik pospolity Sevolium. To kosmetyk, którego skład skomponowano z substancji pochodzenia roślinnego, a wykluczono z niego chemiczne dodatki. Sevolium dociera do przyczyn trądziku – reguluje pracę gruczołów łojowych, by na skórze nie pojawiało się sebum, które jest pożywką dla bakterii p. acnes. Ilość łoju ograniczają składniki takie jak cynk, ekstrakt z nagietka, wyciąg z drożdży, ziele fiołka trójbarwnego i ekstrakt z lukrecji. Składniki te charakteryzuje dodatkowo potencjał przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, dlatego zmniejszają ilość wyprysków i wągrów. Choć regulują i oczyszczają, są delikatne dla skóry i nie powodują jej przesuszenia.
W kremie Sevolium umieszczono także składniki zapewniające skórze nawilżenie: poprawiający pracę naczyń wyciąg z liści i kory i ekstrakt z lukrecji. Odżywcze właściwości mają także bogate w witaminy drożdże. Zawarta w kremie miedź wspiera gojenie się ran, a nanozłoto dba o to, by nie powstawały przebarwienia. Krem na trądzik Sevolium dociera do wszystkich przyczyn trądziku, dlatego skutecznie redukuje jego objawy. Kondycja skóry ulega znacznej poprawie, wypryski znikają, cera wygładza się i rozpromienia.
Jaka pielęgnacja skóry trądzikowej? – oczyszczanie i tonizowanie: domowe sposoby na trądzik
Warto pamiętać też o dokładnym oczyszczeniu skóry za pomocą płynów lub mleczek do demakijażu, przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, a pozostałości zmyć z twarzy za pomocą łagodnego żelu lub pianki. Nie powinny one przesuszać skóry, ale zapewnić jej dobry poziom nawilżenia. Źle oczyszczona cera będzie skłonna do tworzenia nowych wyprysków. Pamiętajmy także o użyciu toniku po oczyszczeniu skóry, który przywróci jej optymalne pH. Sięgajmy po kosmetyki przeznaczone dla cery trądzikowej, których skład będzie dostosowany do jej potrzeb.
Podsumowanie
Walka z trądzikiem jest długa i pracochłonna. Wymaga działania na wielu płaszczyznach – zarówno trzeba dbać o prawidłową dietę, jak i o odpowiednią pielęgnację z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków. Zła pielęgnacja nie tylko nam nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić i pogorszyć stan naszej skóry, zaogniając stany zapalne na skórze. Zła dieta także przyczynia się do powstania trądziku. Trzeba zauważyć też, że tryb życia – np. długotrwały stres zaostrza i powoduje trądzik. Trądzik warto leczyć holistycznie: lekami miejscowymi bez recepty, kosmetykami, wykorzystując domowe sposoby na trądzik. Jeśli samodzielnie dobrana kuracja nie daje poprawy i oczekiwanych efektów, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. W tym przypadku należy udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki.
1. Jak wzmocnić działanie domowych sposobów na trądzik?
Domowe sposoby na trądzik będą skuteczniejsze, gdy dopilnujemy ich systematycznej aplikacji oraz gdy zastosujemy jak najróżnorodniejsze domowe sposoby na trądzik. Zdecydowanie warto równolegle używać także drogeryjnych kosmetyków do użytku domowego np. kremu na trądzik Sevolium, które skomponowano z licznych przeciwtrądzikowych składników.
2. Które domowe sposoby na trądzik są najskuteczniejsze?
Trudno dać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wiele zależy od tego, co jest najdotkliwszym problemem skóry trądzikowej. Wypryski potrzebują składników antybakteryjnych i przeciwzapalnych, zaskórniki seboregulujących, przebarwienia przeciwzapalnych i rozjaśniających.
3. Czy kobiety w ciąży mogą stosować domowe sposoby na trądzik?
Trądzik wieku dorosłego coraz częściej zdarza się w ciąży, ze względu na wzmożona pracę hormonów wtedy. Domowe sposoby na trądzik są niezwykle delikatne, stosujemy je tez w obszarze twarzy dalekim od brzucha, dlatego nie ma przeciwwskazań, by stosowały je kobiety w ciąży. Decyzję jednak warto dodatkowo skonsultować z ginekologiem.
Bibliografia
1. Webster G.F., Rawlings A.V., Trądzik. Diagnostyka i leczenie, 2010. 2. Preston L., Breaking Out: A Woman’s Guide to Coping with Acne at Any Age, 2004. 3. Fulton J., Acne Rx: What Acne Really Is and How to Eliminate Its’ Devastating Effects, 1983. 4. Kowalska H., Sysa-Jędrzejowska A., Woźniacka A., Rola diety w etiopatogenezie trądziku, 2018. 5. Rokowska-Waluch A., Gąska A., Pawlaczyk M., The course of acne vulgaris in patients opinion, 2009.
zależy które te sposoby domowe na trądzik działają u mnie. niektóre są całkiem fajne a niektóre raczej bym zostawiła. niedawno robiłam sobie maskę z kurkumy to cała żółta chodziłam. nie polecam chyba że ktoś potrafi jakoś tak zadziałać by ten kolor na skórze nie został xDD nie wszystkie domowe sposoby na trądzik są sobie równe także ostrzegam xD
Synowi ostatnio kupilam paste na noc zeby sie smarowal z aknerose czy jakos tak. Widze ze wowoli te najwieksze krosty mu schodza. Tez patrzylam u niego przez naturalne sposoby na trądzik bo robilam mu pierw maski z cynamonem i tak widzialam ze lepiej jego twarz wyglada po niej.
u mnie domowe sposoby na trądzik młodzieńczy były bardzo przydatne gdy byłem jeszcze w podstawówce a to już trochę lat mięło. pamiętam jak mama mi robiła maski z drożdży też 🙂 one najlepiej u mnie działały ale zapach był niemiłosierny. po latach kupiłem sevolium i tak na razie idzie do przodu wszystko.
Dobrze wiedzieć że można znaleźć jakieś dobre domowe sposoby na trądzik i sprawdzić też na sobie w którą iść stronę w pielęgnacji, co poprawia stan cery. Ja tak zauważyłam np. że dla mnie dobre są drożdże.
zależy które te sposoby domowe na trądzik działają u mnie. niektóre są całkiem fajne a niektóre raczej bym zostawiła. niedawno robiłam sobie maskę z kurkumy to cała żółta chodziłam. nie polecam chyba że ktoś potrafi jakoś tak zadziałać by ten kolor na skórze nie został xDD nie wszystkie domowe sposoby na trądzik są sobie równe także ostrzegam xD
Synowi ostatnio kupilam paste na noc zeby sie smarowal z aknerose czy jakos tak. Widze ze wowoli te najwieksze krosty mu schodza. Tez patrzylam u niego przez naturalne sposoby na trądzik bo robilam mu pierw maski z cynamonem i tak widzialam ze lepiej jego twarz wyglada po niej.
u mnie domowe sposoby na trądzik młodzieńczy były bardzo przydatne gdy byłem jeszcze w podstawówce a to już trochę lat mięło. pamiętam jak mama mi robiła maski z drożdży też 🙂 one najlepiej u mnie działały ale zapach był niemiłosierny. po latach kupiłem sevolium i tak na razie idzie do przodu wszystko.
Dobrze wiedzieć że można znaleźć jakieś dobre domowe sposoby na trądzik i sprawdzić też na sobie w którą iść stronę w pielęgnacji, co poprawia stan cery. Ja tak zauważyłam np. że dla mnie dobre są drożdże.