Filtr przeciwsłoneczny nakładaj codziennie – to odpowiedź, której udzieliło ponad 90% ankietowanych na angielskojęzycznych forach internetowych na pytanie: Jakiej porady na temat pielęgnacji skóry udzieliłbyś sobie dwadzieścia lat temu? Czy rzeczywiście krem z filtrem przeciwsłonecznym do twarzy powinniśmy stosować nie tylko latem, ale i zimą?
Filtr przeciwsłoneczny do twarzy – po co nam on?
Filtr przeciwsłoneczny chroni przed zgubnym działaniem słońca na naszą skórę. Choć w krótkim czasie słońce daje atrakcyjną opaleniznę i poprawia samopoczucie, w skórze powoduje prawdziwe spustoszenie:
- przyspiesza powstawanie zmarszczek,
- powoduje utratę jędrności i elastyczności, ponieważ rozkłada kolagen i elastynę,
- sprzyja generowaniu wolnych rodników,
- przyspiesza rozpad witamin A i C oraz kwasów tłuszczowych,
- rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do trwałego zaczerwienienia,
- wywołuje podrażnienia i stany zapalne,
- rozszerza pory,
- powoduje rogowacenie skóry: suchość, szorstkość i pogrubienie naskórka,
- obniża efektywność kuracji składnikami aktywnymi,
- krem z filtrem chroni skórę i pozwala bezpiecznie czerpać korzyści płynące ze światła słonecznego.
Filtr przeciwsłoneczny latem
Filtr przeciwsłoneczny latem to konieczność, do której większość osób się już przekonała. Latem dociera na ziemię dużo silnie parzącego i powodującego zaczerwienienie skóry światła UVB (burning – poparzenie). Nawet krótka ekspozycja na silne słońce skutkuje przykrymi konsekwencjami. Krem z filtrem przeciwsłonecznym absorbuje lub odbija promieniowanie słoneczne, co znacznie pozwala wydłużyć czas przebywania na świeżym powietrzu. O sile kremu z filtrem świadczy wskaźnik SPF umieszczany na opakowaniu produktu. Latem potrzebujemy na twarz wysokich filtrów ze wskaźnikiem SPF30, a jeszcze lepiej z SPF50.
Filtr przeciwsłoneczny do twarzy zimą
Krem z filtrem przeciwsłonecznym powinien na stałe zagościć w naszej kosmetyczce także zimą. Dlaczego? Promieniowanie słoneczne to także wiązka UVA (aging – starzenie) znacznie niebezpieczniejsza dla naszej skóry. Światło UVA to aż 95% światła, które dociera na ziemię przez 365 dni roku, niezależnie od pogody. Ma zdolność do przenikania przez chmury i szyby, dlatego jedynie filtr jest w stanie nas przed nim ochronić. UVA przenika do głębokich warstw skóry i jest odpowiedzialne za fotostarzenie.
Jaki filtr przeciwsłoneczny do twarzy wybrać?
SPF to faktor, który określa tylko wysokość ochrony anty-UVB. O wysokości ochrony przed UVA informuje faktor PPD. Ważne, by jeden krem łączył oba faktory. Wybór kremu przeciwsłonecznego zależy w dużej mierze od naszych osobistych preferencji, ponieważ to kosmetyk, który powinniśmy nakładać codziennie, warto poszukać takiego, który polubimy. Współczesne filtry nie są tłuste, nadmiernie bielące, bez trudu znajdziemy krem z filtrem o różnej konsystencji: mleczka, emulsji, pudru czy po prostu kremu. Wybierać możemy spośród dwóch typów filtrów:
- organicznych, zwanych inaczej chemicznymi
- i mineralnych, zwanych fizycznymi.
Filtry chemiczne działają na zasadzie reakcji chemicznej, stąd ich nazwa. Pochłaniają energię słoneczną i przetwarzają szkodliwe promieniowanie UV w nieszkodliwą energię cieplną.
Filtry mineralne działają na zasadzie fizycznego procesu, polegającego na odbiciu lub rozproszeniu promieniu UV. Tworzą na skórze szczelną barierę ochronną złożoną z drobnych cząsteczek. Często jest to tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Oba rodzaje filtrów dają ochronę i na światło UCA, i na światło UVB. Mogą lekko bielić.
Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny?
Filtr przeciwsłoneczny działa po nałożeniu na skórę. Filtry chemiczne dają wyższą ochronę niż filtry mineralne. ale z czasem reakcje chemiczne zużywają się i ochrona przed słońcem ulega obniżeniu, dlatego zaleca się ich ponowną aplikację w czasie użytkowania, co 2-3 h. Ponownie powinniśmy zaaplikować także filtr po kąpieli.
O długości działania filtru informuje Sun Protection Factor:
- SPF 10 - ochrona przez około 2 godziny
- SPF 15 - ochrona przez około 3 godziny
- SPF 20 - ochrona przez około 5 godzin
- SPF 30 - ochrona przez około 7 godzin
- SPF 50 - ochrona przez około 12 godzin
Dobrze, że świadomość potrzeby stosowania kremów z filtrem przez cały rok rośnie. Niemała w tym zasługa Azjatek, dla których joga twarzy i krem z SPF to codzienna rutyna pielęgnacyjna. Ich zawsze świeże i młodo wyglądające twarze są najlepszą reklamą tego, że krem z filtrem przeciwsłonecznym warto stosować przez cały rok.
dla mnie najważniejsze by filtr przeciwsłoneczny do twarzy miał max. ochronę ppa itp.
jaki polecacie krem z filtrem przeciwsłonecznym przy cerze mieszanej i skłonnej do trądziku?
Mi bardzo się sprawdza m.in.
– Holika Holika
– Skin 79
– Revox
Są one bardzo lekkie w formule 🙂
filtr przeciwsłoneczny do twarzy używam całym rokiem.
nie ma znaczenia czy to lato czy zimna.
przy witaminie c czy kwasach leci u mnie całym rokiem.
Dopiero niedawno zaczelam interesowac sie tym tematem i to przez to ze zaczelam uzywac retinolu. Nie wiem czy ma to sens bo za szybko po miesiacu o czyms takim mowic ale mam bardzo duze nadzieje co do jego dzialania.