Ekstrakt z miłorzębu japońskiego pochodzi z cennego, długowiecznego drzewa z gatunku jarzębowatego (dwuklapkowego, dwudzielnego), inaczej nazywanego chińskim – skąd pochodzi i gdzie jest obecnie gatunkiem chronionym. Co ważne, nie występuje w Japonii. Rośnie bardzo wolno, ma charakterystyczne szerokie długoogonkowe i szeroko-wachlarzowate twarde liście. Jest to najstarszy żyjący gatunek drzewa, w naszych czasach zagrożony wyginięciem. Ze względu na zawartość substancji aktywnych jest z powodzeniem wykorzystywany w preparatach do pielęgnacji twarzy i ciała, ale też jako suplement diety poprawiający pamięć i pracę mózgu.
Spis treści:
Funkcja w produkcie
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest aktywną substancją antyoksydacyjną, przeciwutleniającą, przeciwzapalną, przeciwłojotokową i wzmacniającą naczynka krwionośne.
Działanie kosmetyczne
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego jako składnik w kosmetyku, przede wszystkim hamuje enzymy odpowiedzialne za utlenianie białek oraz witamin w skórze, ma działanie silnie przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne, przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Ponadto jest często dodawany do produktów antycellulitowych ze względu na to, że stymuluje procesy lipolizy i poprawia mikrokrążenie.
Bezpieczeństwo
Jako składnik ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Jako czysta substancja nie jest klasyfikowany, jakoby miał być niebezpieczny, zgodnie z przepisami chemicznymi.
Alergiczność
W ekstrakcie są obecne kwasy ginkgolowe odpowiedzialne za skutki uboczne, (działanie neurotoksyczne i alergizujące), dlatego stężenie tych związków nie powinno przekraczać 0,0005%, szczególnie w suplementach diety. Przy dopuszczalnym stężeniu ekstrakt z miłorzębu japońskiego nie wywołuje alergii.
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko.
Pochodzenie
Substancja roślinna pochodzenia naturalnego.
Dodatkowe informacje
Ze względu na swoje właściwości ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest wykorzystywany w szerokim zakresie, warto zatem dowiedzieć się o nim nieco więcej.
Poniższa tabela zawiera najważniejsze informacje dotyczące tego wartościowego surowca:
Jak jest pozyskiwany ekstrakt z kory chinowej? | Ekstrakt pozyskuje się ze wszystkich części tego drzewa: korzeni, liści, orzechów, oddzielnie lub wspólnie. Ma postać proszku i jest rozpuszczalny w wodzie. |
Jakie związki zawiera? | Zawiera: glikozydy flawonowe m.in.: olejek kamforowy, izoramnetynę, kwercetynę i laktony terpenowe (ginkolidy, bilobalit). |
W jaki sposób się korzysta z ekstraktu z miłorzębu japońskiego? | Miłorząb japoński jest przede wszystkim stosowany w lekach lub suplementach diety na poprawę pracy mózgu i pamięci. A także jako składnik kosmetyków anty-age oraz antycellulitowych. |
Jakie jest dopuszczalne stężenie? | Zalecane stężenie w kosmetykach: Do 5%. Preparaty zawierające standaryzowane ekstrakty z miłorzębu japońskiego o zawartości kwasów ginkgolowych poniżej 0,0005% mogą być bezpiecznie stosowane w maksymalnej dawce 240 mg/dzień. |
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest jednym z najlepszych naturalnych składników aktywnych, bardzo cenionym przed producentów kremów, balsamów do twarzy i ciała. Nic dziwnego, ponieważ jako aktywna substancja skutecznie utlenia, odmładza, ponadto wzmacnia naczynia krwionośne, poprawiając mikrokrążenie – mówi Marta Urbanowicz – kosmetolog
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego – właściwości
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest wykorzystywany najczęściej jako doustny preparat wspomagający pracę mózgu. Od dawna jest też ceniony w kosmetyce.
Charakteryzuje się właściwościami:
- przeciwstarzeniowymi
- antycellulitowymi
- wzmacniającymi (co jest ważne szczególnie w pielęgnacji cery naczynkowej)
- nawilżającymi
- regenerującymi
- chroniącymi przed promieniowaniem UV
Podsumowanie
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego, tak naprawdę pochodzi z Chin, jest jednym z najstarszych drzew na świecie i wbrew nazwie nie występuje w Japonii. Przetwarza się wszystkie jego części. Z powodzeniem jest wykorzystywany w farmaceutyce i kosmetyce, ze względu na bogate surowce roślinne.
FAQ
1. Czy ekstrakt z miłorzębu japońskiego zawarty w jakimś dobrej jakości dermokosmetyku jest w stanie poprawić koloryt skóry?
Tak, ekstrakt z miłorzębu japońskiego zawiera w składzie karoten oraz witaminy C i E, dlatego jako składnik preparatu nie tylko poprawią koloryt, ale też odżywi i odmłodzi skórę.
2. Dlaczego ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest bardzo często obecny w balsamach antycellulitowych?
Ten ekstrakt jest nieoceniony w kosmetyce, ponieważ skutecznie wzmacnia mikrokrążenie, które najczęściej jest przyczyną powstawania cellulitu.
3. Czy wybierając krem z ekstraktem z miłorzębu japońskiego do cery naczynkowej, wspomogę skórę na twarzy i zmniejszę widoczne pajączki?
Rzeczywiście ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest bardzo często stosowany w takich kremach, ponieważ jego działanie jest tutaj nieocenione. Naprawdę wzmacnia naczynka krwionośne i poprawia mikrokrążenie. Jest w stanie usunąć już te widoczne zmiany naczynkowe. Warto jednak stosować taki preparat systematycznie, by szybciej osiągnąć upragniony efekt.
Bibliografia:
1. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i Leki Roślinne. PZWL, Warszawa 2014.
2. Mohanta T.K., Tamboli Y., Zubaidha P.K. Phytochemical and medicinal importance of Ginkgo biloba L, Natural Products Research, 2014;
pierwsze słyszę o tym. wiadomo czy ten ekstrakt z miłorzębu japońskiego faktycznie tak działa?
Przede wszystkim jest mega dużo naturalnych składników, które są warte zainteresowania wg. mnie.
Właśnie sprawdziłam i widzę, że mam ekstrakt z miłorzębu japońskiego w balsamie do cellulitu. Sprawdza mi się, więc wydaje mi się, że warto.