Ekstrakt z zielonej herbaty jest to roślinna substancja aktywna, wytwarzana z liści drzewa herbacianego. Dodaje się go do kosmetyków, a także wykorzystuje do farmaceutyki.
Spis treści:
Funkcja w produkcie
Ekstrakt z zielonej herbaty w produkcie jest humektantem. To oznacza, że zapobiega on wysychaniu preparatu kosmetycznego, a także krystalizacji przy wyjściu butelki. Poza tym ma specyficzny, bardzo ładny zapach, dlatego przyczynia się do poprawy walorów zapachowych produktów.
Działanie kosmetyczne
Substancja ta bardzo skutecznie działa bakteriobójczo, grzybobójczo, a także oczyszcza, ściąga i reguluje pracę gruczołów łojowych, dlatego właśnie często jest dodawana do produktów pielęgnujących skórę trądzikową, szamponów i odżywek do włosów, ponieważ zmniejsza ich przetłuszczanie. Co ważne, ta substancja jest też bardzo silnym antyoksydantem, ponieważ zawiera dużo polifenoli, ponadto działa przeciwzapalnie, regenerująco, kojąco. Warto także wspomnieć, że ekstrakt z zielonej herbaty wzmacnia mikrocyrkulację, naczynia krwionośne, a także, przez dużą zawartość kofeiny, likwiduje cellulit i ujędrnia. Ogranicza transepidermalną utratę wody, przez co jest stosowany jako emolient, tworzy na powierzchni skóry lub włosów cienki film. Zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni.
Bezpieczeństwo
Ekstrakt z zielonej herbaty jest bezpieczny do stosowania w kosmetykach niespłukiwanych do 0,86% i do 1% w kosmetykach spłukiwanych. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo czystej substancji, to brakuje klasyfikacji, jakoby substancja była niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi.
Alergiczność
Substancja jest potencjalnym alergenem.
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko.
Pochodzenie
Ekstrakt z zielonej herbaty ma pochodzenie roślinne.
Dodatkowe informacje
Ekstrakt z zielonej herbaty ze względu na swoje właściwości jest bardzo ceniony, dlatego warto mu się bliżej przyjrzeć.
Jak jest pozyskiwany? | Najczęściej liście herbaty są zaparzane wodą lub alkoholem, następnie ciekły roztwór jest suszony do stanu sproszkowanego. Gotowy proszek jest koloru żółtawo-beżowego. |
Jakie związki zawiera? | Zawiera ogromną ilość składników aktywnych (przeciwutleniacze, katechiny, bioflawonoidy, witaminy), dzięki czemu ma szerokie spektrum działania na organizm. Ponadto znajdziemy w niej alkaloidy, związki białkowe, garbniki, pierwiastki śladowe i olejki eteryczne. |
W jaki sposób się z niego korzysta? | Jest wykorzystywany do farmaceutyki, jako naturalny suplement wzmacniający różne układy organizmu i pomagający w walce z różnymi chorobami. Stosuje się go także jako składnik w kosmetyce. |
Dopuszczalne stężenie | Zalecane stężenie w kosmetykach to 5 %. |
Ekstrakt z zielonej herbaty – właściwości
Ekstrakt jest szczególnie wykorzystywany do pielęgnacji skóry i włosów:
- Działa przeciwstarzeniowo, ponieważ zawiera wiele przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają zmianom związanym z wiekiem.
- Normalizuje metabolizm, herbata przyspiesza rozpad tłuszczu, co poprawia metabolizm lipidów, a dodatkowo pomaga schudnąć.
- Poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, ze względu na zawarte w ekstrakcie pierwiastki, które to obniżają poziom cholesterolu.
- Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, pomaga zwalczać różnego rodzaju stany zapalne.
- Chroni przed rakiem, ponieważ składniki zmniejszają ryzyko nowotworów i hamują wzrost guza.
Podsumowanie
Zielona herbata od dawna była stosowana przez ludzkość, jednak dopiero w XX wieku chemicy zaczęli wykorzystywać ją jako ekstrakt głównie do produkcji kosmetycznej i farmaceutycznej. Warto szukać tego składnika w różnych preparatach.
FAQ
1. Czy ekstrakt z zielonej herbaty oddziałuje na łupież?
Tak, warto szukać preparatów z ekstraktem z zielonej herbaty, ponieważ skutecznie usuwa łupież, ale nie tylko, ponieważ wzmacnia cebulki, reguluje pracę łoju i stymuluje porost włosów.
2. Czy ekstrakt z zielonej herbaty działa przeciwtrądzikowo?
Dobrze jest szukać produktów zawierających ekstrakt z zielonej herbaty, ponieważ świetnie działa on przeciwtrądzikowo.
3. W jakiej formie najczęściej występuje ekstrakt z zielonej herbaty?
Ekstrakt z zielonej herbaty pozyskuje się z całej rośliny lub pojedynczych części (liści, czy korzeni). Ekstrakt występuje najczęściej w formie jasnobrązowego proszku i jest łatwo rozpuszczalny w wodzie.
Bibliografia:
1. Komisja E. Matricariae flos (kwiat rumianku) Bundesanzeiger nr 228 z 05.12.1984, sprostowanie BAnz nr 50 z 13.03.1990 [W:] Rośliny lecznicze w fitoterapii. Kompendium roślin leczniczych uszeregowanych według zakresów stosowania
2. Kohlmünzer S. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, Wyd Lek PZWL, Warszawa 2000; 550-3. 2.
3. Farmakopea Polska XI, Tom I, Warszawa 2011; 1320-3. 3
teoretycznie widze duzo badan potwierdzajacych dzialanie takich skladnikach wieeeeec moze miec to sens.
Ekstrakt z zielonej herbaty mam na pewno w kremie na cellulit.
Ogólnie chyba też mam takie rzeczy w kremach pod oczami.
Lubię i mnie tylko polecić jak ktoś ma problemy z obrzękami.
Ja tylko piję ziółka i też muszę przyznać, że zielona herbata jest fantastyczna. Zwłaszcza na zastoje wodne. Też na te problemy są bardzo pomocne rumianki. Niesamowicie dobre rzeczy.