Właściwa pielęgnacja skóry po zabiegach gabinetowych to niezwykle ważny temat. Od tego, czy prawidłowo dbamy o skórę może bowiem zależeć, jak przebiegnie jej regeneracja i czy unikniemy powikłań. Warto zatem skrupulatnie przestrzegać zaleceń, aby wspomóc gojenie się skóry i doczekać się upragnionych efektów. W artykule przedstawimy praktyczne porady, które sprawdzą się niezależnie od tego, czy była wykonywana mezoterapia, laseroterapia, peeling chemiczny, czy jakikolwiek inny zabieg.
Czego nie należy robić po wyjściu z gabinetu?
Pierwsze dni po zabiegu są kluczowe. Dlatego daj swojej skórze czas, by mogła maksymalnie odpocząć i unikaj narażania jej na promieniowanie słoneczne. Koniecznie zrezygnuj z opalania na słońcu i w solarium.
Od razu po zabiegu, jak i do 24 godzin po nim nie nakładaj makijażu. Wystrzegaj się też nadmiernej aktywności fizycznej przez kilka dni i chodzenia na basen i saunę. Skrajnie wysoka czy niska temperatura nie sprzyja gojeniu, uważaj więc, by podczas mycia używać wody letniej, a nie gorącej i zimnej.
Przykładaj zwiększoną wagę do higieny!
Celem większości zabiegów gabinetowych jest wywołanie kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry oraz stanu zapalnego. Co za tym idzie, po zabiegu skóra jest uwrażliwiona i bardziej narażona na zakażenia.
Z tego powodu należy dołożyć starań, aby skóra miała jak najmniej kontaktu z bakteriami i zanieczyszczeniami. Może to wiązać się z tym, że przez pierwsze dni po zabiegu trzeba będzie witać się z bliskimi osobami i ze swoimi zwierzęcymi pupilami mniej czule. Nie jest to też dobry czas, by robić wielkie porządki. Jeszcze przed zabiegiem warto zadbać o to, by wrócić do czystego i odkurzonego mieszkania, oraz aby mieć świeżą pościel. Jeśli zabieg wykonywany był na twarz lub w rejonie owłosionej skóry głowy, ze względów higienicznych powłoczkę na poduszkę warto zmieniać codziennie.
Obchodź się ze skórą delikatnie!
Podrażniona po zabiegach skóra potrzebuje delikatnego traktowania. Na pewien czas odstawiamy produkty silnie oczyszczające i złuszczające.
Zamiast tego wprowadzamy:
- delikatne mycie – za pomocą produktów, które nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry. Podczas mycia unikamy tarcia skóry i stosowania gorącej lub zimnej wody. Na koniec ostrożnie osuszamy skórę, przykładając do niej jednorazowe ręczniki,
- kojenie skóry – stosujemy zalecone przez kosmetologa kremy łagodzące i regenerujące, które wyciszą skórę i pomogą jej się zagoić. Powinny być to preparaty hipoalergiczne i bezzapachowe. Po niektórych zabiegach stosuje się specjalnie dedykowane kosmetyki, wówczas domowa pielęgnacja jest niejako kontynuacją danego zabiegu,
- zabezpieczanie skóry przed promieniowaniem słonecznym – rano nakładamy na skórę krem z filtrem o wysokim współczynniku ochrony (SPF30 i SPF50), aby zmniejszyć ryzyko przebarwień pozapalnych. Unikamy też nadmiernej ekspozycji na słońce.
Na czas gojenia się skóry musimy więc zmienić swoją dotychczasową pielęgnację i nie stosować np. kremów z retinolem, kwasami czy innymi silnymi składnikami aktywnymi. Będziemy mogli do nich wrócić dopiero po upływie określonego czasu, wskazanego przez kosmetologa.
Nie zrywaj strupków ani łuszczącej się skóry!
Po niektórych zabiegach skóra może schodzić płatkami lub mogą tworzyć się strupy. Chociaż może to nie być łatwe, lepiej powstrzymać się od ich zdrapywania i zaczekać, aż samoistnie odpadną. Ma to ogromne znaczenie, by proces gojenia skóry przebiegł prawidłowo do samego końca.
Zdrowy styl życia przede wszystkim
Regenerację skóry można wspomagać również od wewnątrz, przez prowadzenie zdrowego stylu życia. Po zabiegu postaw przede wszystkim na wypoczynek – zapewnij sobie odpowiednią dawkę snu oraz ogranicz aktywność fizyczną. Dobrze się też odżywiaj i nawadniaj.
Stosuj się do zaleceń kosmetologa
Jak pielęgnować skórę po zabiegach? W renomowanych gabinetach kosmetycznych dostaniesz szczegółowe informacje na temat domowej pielęgnacji. Kosmetolog dobierze Ci też odpowiednie produkty indywidualnie. Wybieraj miejsca, gdzie pracują profesjonaliści, a na pewno nie zostaniesz pozostawiony sam sobie.
Podsumowanie
Pamiętaj, że zabieg to nie wszystko. Ważna jest również domowa pielęgnacja, która wspomaga regenerację skóry. A także unikanie czynników, które mogłyby doprowadzić do różnych powikłań. Od tego może też zależeć, jak trwałe okażą się efekty, dlatego dbaj odpowiednio o skórę i przestrzegaj zaleceń pozabiegowych.
Bibliografia:
1. Kiluk P., Baran A., Flisiak I., Rola omentyny i waspiny w chorobach metabolicznych w powiązaniu z łuszczycą, 2017
2. Mikiel D., Kapała W., Neneman A., Łuszczyca jako problem w praktyce chirurgicznej, 2016