O ochronie przeciwsłonecznej większość z nas myśli dopiero wtedy, gdy zbliża się lato. Dobrze wiemy, że słońce jest wtedy najsilniejsze, co naraża nas na poparzenia słoneczne i związane z nimi przykre konsekwencje. Jednak czy przez pozostałą część roku możemy czuć się bezpieczni i zapomnieć o stosowaniu kremów z filtrem? Wbrew pozorom poznanie odpowiedzi na to pytanie może mieć spore znaczenie dla naszej urody.
Co promieniowanie słoneczne robi z naszą skórą?
Promieniowanie słoneczne, które dociera do naszej skóry, dzielimy na promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie UVA, określane też jako długie promieniowanie, stanowi aż 95% promieniowania ultrafioletowego. Może przenikać do głębokich warstw skóry i tkanek podskórnych, zwiększać stres oksydacyjny i powodować powstawanie wolnych rodników oraz stanów zapalnych. Skutkiem tego jest uszkodzenie włókien kolagenowych i przedwczesne starzenie się skóry. Na odsłoniętych częściach ciała pojawiają się zmarszczki, przebarwienia i pajączki, a skóra staje się sucha, zwiotczała i szorstka. Trzeba też pamiętać, że promieniowanie UVA działa mutagennie i kancerogennie.
Promieniowanie UVB, stanowiące 5% promieniowania UV, również oddziałuje niekorzystnie na naszą skórę. To ono odpowiada za bolesne oparzenia po opalaniu oraz rumień. Sprzyja też zmianom nowotworowym.
Sęk w tym, że szkodliwy wpływ promieniowania na skórę nie zawsze jest widoczny od razu. Tak jest w przypadku promieniowania UVA, które nie powoduje zaczerwienienia skóry ani oparzeń. Niekorzystne zmiany w wyglądzie skóry mogą ujawnić się dopiero po latach, a wtedy jest już za późno, by im zapobiec. Osoby, które w żaden sposób nie chronią skóry przed słońcem, będą po prostu starzeć się szybciej niż ich rówieśnicy, dbający o tę ochronę.
Ponadto nadmierne, czyli zbyt długie wystawianie się na promieniowanie słoneczne bez żadnej ochrony, może być niebezpieczne dla zdrowia. Podnosi bowiem ryzyko rozwoju nowotworów skóry.
Oczywiście, promieniowanie słoneczne ma także właściwości dobroczynne. Pełni ważną rolę w wytwarzaniu witaminy D i regulacji naszego rytmu dobowego. Dlatego do ekspozycji słonecznej powinniśmy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Korzystajmy ze słońca z umiarem, koniecznie stosując ochronę w postaci kremów z filtrem, ale także ubrań i nakryć głowy.
Promieniowanie słoneczne szkodzi skórze przez cały rok!
O ile natężenie promieniowania UVB jest największe latem, o tyle promieniowanie UVA dociera do naszej skóry z taką samą mocą przez cały rok. Zimą przechodzi przez chmury i jest odbijane przez śnieg, a to podwaja jego działanie. Co więcej, w przeciwieństwie do promieniowania UVB, ma zdolność do przenikania przez szyby budynków i samochodów. Na jego oddziaływanie jesteśmy więc narażeni praktycznie wszędzie. Nawet gdy nie wychodzimy z domu lub dużo czasu spędzamy podróżując autem.
Bez żadnych wątpliwości promieniowanie słoneczne jest główną przyczyną starzenia się skóry. Zgodnie ze współczesną wiedzą, w ponad 80% odpowiada za powstawanie zmarszczek i innych objawów starzenia.
Właśnie dlatego kremy z filtrem UVA są ważnym elementem codziennej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Powinny stanowić wręcz jej podstawę, jeśli zależy nam na młodo wyglądającej skórze.
Jak działają kremy z filtrem?
Kremy z filtrem absorbują szkodliwe promieniowanie, zmniejszając jego negatywny wpływ na skórę. Dzięki temu zabezpieczają ją przed przyśpieszonym starzeniem i oparzeniami słonecznymi. Nie hamują przy tym syntezy witaminy D w organizmie.
Na ten moment nie ma jednak żadnych dowodów, aby kremy z filtrem chroniły przed rozwojem nowotworów skóry. Niemniej sama funkcja kosmetyczna tych kremów to już wystarczający powód, by regularnie po nie sięgać.
Jak wybrać krem z filtrem?
Wyróżniamy 3 rodzaje kremów z filtrem:
- zawierające filtr chemiczny,
- zawierające filtr mineralny,
- mieszane – posiadające zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne.
Kremy z filtrem mineralnym, np. tlenkiem cynku, polecane są osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do uczuleń. Minusem takich kremów jest to, że mogą bielić skórę. Kremy z filtrami chemicznymi nie powodują efektu bielenia. Dobrze się wchłaniają i działają dłużej od filtrów mineralnych. Za najskuteczniejsze uważa się kremy zawierające kombinację filtrów mineralnych i chemicznych.
Pod uwagę powinniśmy również wziąć wskaźniki ochrony przed promieniowaniem. Współczynniki SPF 30 i 50 oznaczają wysoką ochronę przed promieniowaniem UVB. Jeśli chodzi o ochronę przed promieniowaniem UVA, informacji dostarczy nam wskaźnik PA. Spotkamy się z różnymi oznaczeniami: PA+, PA++, PA+++ i PA++++. Im więcej plusów, tym większa ochrona.
Jak stosować kremy z filtrem?
Krem z filtrem powinno się stosować codziennie, bez względu na porę roku i pogodę. Sięgajmy po niego rano, przed wyjściem z domu, gdy nałożymy już swój krem do twarzy. Ten krok ochroni naszą skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV.
Jak wesprzeć działanie kremu z filtrem?
Działanie kremu z filtrem możemy wspierać poprzez stosowanie kremu do twarzy o odpowiednim składzie. Godne uwagi są zwłaszcza naturalne kosmetyki zawierające antyoksydanty i flawonoidy. Mają one zdolność do neutralizowania wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu, które uszkadzają włókna kolagenowe i działają mutagennie na DNA komórek. Kremy z antyoksydantami i flawonoidami będą zatem dodatkowo przeciwdziałały starzeniu się skóry i uzupełniały działanie kremu z filtrem.
Antyoksydanty i flawonoidy występują naturalnie w roślinach. Oto przykłady kremów przeciwzmarszczkowych, które bazują na ekstraktach roślinnych:
Richevon – w jego składzie znajdziemy ekstrakt z żeń-szenia syberyjskiego, który intensywnie neutralizuje wolne rodniki, a także koenzym Q10, o działaniu regenerującym włókna kolagenowe, | SPRAWDŹ TERAZ | |
Mialenia – zawiera odmładzający skórę ekstrakt z lawendy wąskolistnej oraz nawilżający ceramid 6, | SPRAWDŹ TERAZ | |
Buatic – to krem z ekstraktem z topoli czarnej, który jest niezwykle bogaty we flawonoidy i dzięki temu dba o jędrność i nawilżenie skóry oraz wzmacnia naczynka. | SPRAWDŹ TERAZ |
Każdy z tych kremów to kosmetyk 2w1 – odpowiedni do stosowania na dzień i na noc, co pozwoli nam oszczędzić miejsce w kosmetyczce.
Podsumowanie
Krem z filtrem bywa określany jako najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy i sporo w tym racji, zważywszy na to, w jak dużym stopniu słońce odpowiada za procesy starzenia. Jeśli chcemy uniknąć zmarszczek lub przynajmniej spowolnić ich powstawanie, wprowadźmy krem z filtrem do naszej codziennej pielęgnacji. Nie tylko latem – największe korzyści uzyskamy, gdy będziemy chronić naszą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym regularnie, a więc przez cały rok.
Bibliografia:
1. Malinka W.: „Zarys Chemii Kosmetycznej”; Volumed Sp. z o.o.,
2. Fink E.: „Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych”; MadPharm Polska,
3. Noszczyk M.: „Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska”; PZWL,
bede musiala poczytac co i jak bo sama z siebie nie siegalam chyba ze jechalam gdzies nad wode to sie smarowalam
Używam kwasów całym rokiem, więc nie ma opcji ruszyć się bez kremu z filtrem w ciągu lata czy w ogóle.
Używam całym rokiem 50 SPF.
Mam problemy z AZS więc noszę żeby słońce nie pogarszało stanu skóry, więc… Ogólnie muszę nosić ale też i chcę.
nie byłam fanką, bo zawsze spotkałam się ze strasznie bielącymi i tłustymi kremami.. teraz przez modę na azjatyckie kosmetyki pojawiła się większa ilość kremów na bazie lżejszej i się zakochałam totalnie. jak krem z filtrem to tylko coś na zasadzie holika holika, skin79, cosrx itp.