Zamów telefonicznie, zapytaj: +48 576 142 509

Darmowa dostawa od 200 zł

Dostawa w 24h! (dni robocze)

Peeling do twarzy – co daje?

Peeling do twarzy to kosmetyk, który może się bardzo przysłużyć naszej cerze. Tymczasem wiele osób wciąż pomija ten element pielęgnacji, uważając go za mało ważny – zupełnie niesłusznie! Dobrze dobrany peeling może podbić działanie kosmetyków stosowanych na co dzień, dzięki czemu uzyskamy o wiele lepsze efekty.   

Peeling do twarzy co dajeJak działa peeling do twarzy?

Peeling do twarzy działa złuszczająco, umożliwiając pozbycie się wierzchniej, zniszczonej warstwy naskórka. Usuwa martwe komórki naskórka, przez które twarz ma poszarzały koloryt, zatkane pory oraz suche skórki. Tym samym zostaje odsłonięty zdrowy naskórek, który jest gładszy, jaśniejszy i bardziej miękki. Lepiej też chłonie składniki aktywne z kosmetyków stosowanych w kolejnych etapach pielęgnacji.

Zrobienie peelingu wiąże się również z poprawą mikrokrążenia skórnego. Masując skórę podczas nakładania kosmetyku, pobudzamy przepływ krwi i limfy. Dzięki temu nasza skóra staje się lepiej odżywiona i dotleniona, a obrzęki ulegają zmniejszeniu.

Korzyści z regularnego stosowania peelingu do twarzy

Stosując regularnie peeling do twarzy, stymulujemy naszą skórę do regeneracji i sprawiamy, że na dłużej zachowuje ona młody wygląd. Pobudzamy bowiem produkcję kolagenu i likwidujemy wierzchnią warstwę naskórka, co prowadzi do redukcji zmarszczek oraz przebarwień. Skóra zyskuje również na jędrności i staje się lepiej napięta.

Kolejną zaletą wynikającą z przeprowadzania peelingów jest zapobieganie niedoskonałościom. Za pomocą peelingu możemy głębiej oczyścić ujścia gruczołów łojowych z martwych komórek, nadmiaru sebum i bakterii. To przeciwdziała blokowaniu się porów skóry i powstawaniu zaskórników oraz zmian zapalnych. Ponadto peeling pomaga znormalizować pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejsza się łojotok.

Peeling do twarzy to też błyskawiczny sposób na poprawę wyglądu. Po złuszczeniu cera odzyskuje zdrowy koloryt i jest promienna. Jest również gładsza, gdyż pozbywamy się suchych skórek i zmniejszamy widoczność linii mimicznych.

Warto pamiętać o tym, że dzięki złuszczeniu możemy dobrze przygotować naszą skórę na kolejne etapy pielęgnacji. Po peelingu składniki aktywne z kremów, serów czy maseczek będą wchłaniały się w większym zakresie, w efekcie szybciej zauważymy poprawę kondycji skóry.

Jakie rodzaje peelingów do twarzy wyróżniamy?

Peelingi do twarzy możemy podzielić na: 

  • chemiczne – w których za złuszczanie odpowiadają różne kwasy, np. owocowe, jak kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy. Kwasy powodują rozpuszczenie połączeń pomiędzy martwymi komórkami naskórka, ułatwiając ich odrywanie,
  • enzymatyczne – są oparte na enzymach roślinnych, np. bromelainie z ananasa, papainie z papai lub proteazach, które rozpuszczają martwy naskórek. Z reguły peelingi enzymatyczne działają delikatniej, niż peelingi zawierające kwasy,
  • mechaniczne – posiadające ścierające drobinki, np. syntetyczne lub będące rozdrobnionymi pestkami owoców, kawałkami orzechów czy mikrokryształkami minerałów. Biorąc pod uwagę wielkość drobinek, do wyboru mamy peelingi drobnoziarniste i gruboziarniste. Gruboziarniste mają większe drobinki i ścierają martwy naskórek mocniej, dlatego do twarzy częściej rekomenduje się peelingi drobnoziarniste.

Jak dobrać peeling do typu cery?

Aby peeling do twarzy przyniósł dobre efekty, powinniśmy dokonać przemyślanego zakupu. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie peelingu do rodzaju naszej skóry. Wtedy najlepiej odpowie na jej potrzeby i, co ważne w przypadku cer problematycznych, nie spowoduje podrażnienia czy nasilenia niedoskonałości.

Skórom suchym, naczyniowym i wrażliwym dedykowane są peelingi enzymatyczne. Mają one najdelikatniejsze działanie, dlatego nie zaszkodzą cienkiej i podatnej na uszkodzenie cerze. Odradza się natomiast stosowanie wszelkich peelingów ziarnistych, ponieważ ich działanie w takim przypadku będzie za silne. Mogą spowodować rumień i podrażnić skórę.

Jeśli chodzi o cerę trądzikową, tu również należy uważać na peelingi mechaniczne, ponieważ istnieje ryzyko rozniesienia bakterii po całej twarzy, co przyczyni się do kolejnych wyprysków. Najbezpieczniejszym wyborem będą zatem peelingi kwasowe i enzymatyczne.

Z kolei skóry tłuste i mieszane dobrze tolerują mocniej oczyszczające peelingi, dlatego zarówno te ziarniste, jak i kwasowe, będą dla nich najodpowiedniejsze. Skóra tłusta oraz skóra mieszana w strefie T są z natury grubsze, nie zaszkodzi im więc silniejsze działanie złuszczające. A zwykle jest ono potrzebne, ponieważ cera tłusta produkuje za dużo sebum i łatwo się zanieczyszcza.

Kiedy lepiej zrezygnować z peelingu do twarzy?

W pewnych sytuacjach peeling do twarzy może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Kiedy odradza się wykonywanie takiego zabiegu?

  • Przy istniejących stanach zapalnych. W dermatozach takich, jak trądzik czy trądzik różowaty, podczas okresu zaostrzeń pojawia się wiele wyprysków lub zmian grudkowo-krostkowych. Wykonanie wówczas jakiegokolwiek peelingu może nasilić powstawanie niedoskonałości lub podrażnić zmienioną chorobowo skórę. Najlepiej poradzić się dermatologa, jak dbać o taką cerę i dopiero po opanowaniu ostrego stanu zapalnego skorzystać z zabiegów złuszczających.
  • Przy bardzo wrażliwej i reaktywnej skórze, skłonnej do alergii. Peelingi zawierające składniki aktywne w wysokich stężeniach lub posiadające składniki alergenne mogą spowodować podrażnienie lub uczulenie skóry. Mając zatem wrażliwą lub alergiczną cerę, zawsze należy wcześniej zapoznać się ze składem kosmetyku, którego zamierzamy użyć.
  • Po goleniu. Bezpośrednio po goleniu skóra jest podrażniona i potrzebuje się zregenerować. Jeżeli planujemy peeling, powinniśmy odczekać przynajmniej jeden dzień, aby skóra zdążyła się zagoić.
  • Przed opalaniem i po opalaniu. Jeśli chcemy się opalać, zapomnijmy o peelingu. Skóra świeżo po zabiegach złuszczających jest uwrażliwiona, przez co łatwiej o poparzenia słoneczne. Z kolei gdy po opalaniu nasza skóra jest zaczerwieniona, również nie powinniśmy jej złuszczać. Mogłoby to doprowadzić do bolesnych podrażnień.

Peeling do twarzy co dajeJak prawidłowo użyć peelingu do twarzy?

Peelingi zawsze stosujemy na oczyszczoną skórę twarzy. Powinniśmy najpierw zmyć makijaż i pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych na skórze, a dopiero potem użyć kosmetyku złuszczającego.

Peelingi enzymatyczne i kwasowe mają postać emulsji. Ich stosowanie nie wymaga pocierania cery. Wystarczy nanieść je na skórę i dokładnie rozprowadzić po twarzy, omijając okolice oczu. Kosmetyk powinien pozostać na naszej skórze przez kilka-kilkanaście minut (dokładny czas jest zwykle określony przez producenta). Następnie należy dokładnie umyć twarz wodą.

Peelingi mechaniczne to zwykle gęste żele lub pasty, w których zawarte są drobinki. Aplikujemy je na zwilżoną skórę twarzy, po czym masujemy kolistymi ruchami przez kilka minut. Na koniec dokładnie zmywamy kosmetyk wodą.

Jak często złuszczać skórę twarzy?

Peeling do twarzy powinniśmy stosować tak często, jak potrzebujemy. Na pewno nie codziennie – żadna skóra, nawet łojotokowa nie wymaga aż tak częstego złuszczania. Mogłoby to osłabić jej barierę ochronną i doprowadzić do wysuszenia oraz podrażnienia.

Optymalna częstotliwość zabiegów złuszczających to 1-2 razy w tygodniu. Przy czym powinniśmy dostosować ją do siebie. Jeśli nasza cera jest sucha, naczyniowa i wrażliwa, prawdopodobnie wystarczy nam przeprowadzanie peelingu raz na tydzień. Jeśli zaś mamy problem z cerą tłustą, na której łatwo powstają zaskórniki, może być wskazane częstsze korzystanie z peelingu, np. do 3 razy w tygodniu.

Przepis na naturalny peeling do twarzy

Jeśli nie mamy pod ręką gotowego peelingu do twarzy, możemy zrobić go sami ze składników, które mamy w domu. Oto kilka propozycji: 

  • peeling kawowy – jest to peeling drobnoziarnisty. Mieszamy 3 łyżki zmielonej kawy z 3 łyżkami oliwy z oliwek. Następnie powstałą mieszaniną masujemy twarz, po czym zmywamy,
  • peeling z cukru – do przygotowania tego gruboziarnistego peelingu będziemy potrzebować 2 łyżek białek cukru, łyżki miodu oraz łyżki żelu aloesowego. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i aplikujemy na twarz, delikatnie ją masując. Na koniec spłukujemy peeling ciepłą wodą,
  • peeling migdałowy – garść migdałów siekamy drobno, następnie łączymy z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i łyżką miodu. Mieszankę nanosimy na twarz i wcieramy kolistymi ruchami. Po kilku minutach spłukujemy wodą.

Warto zauważyć, że są to peelingi mechaniczne – a więc najlepsze dla cer tłustych, mieszanych, z tendencją do zaskórników.

Gdy potrzebujemy peelingu o łagodniejszym działaniu, skorzystajmy z poniższego przepisu: 

  • peeling z płatków owsianych – mielimy niewielką ilość płatków owsianych, aby uzyskać 3 łyżki. Zalewamy je ciepłą wodą, tak aby je zakryć i odstawiamy na 10 minut. Powstaje papka, do której możemy dodać łyżkę miodu lub jogurtu naturalnego. Delikatnie masujemy nią twarz, a na koniec przemywamy wodą.

Podsumowanie

Peeling do twarzy pozostawia skórę w lepszej kondycji: rozjaśnioną, gładką i promienną. Warto systematycznie korzystać z zabiegu, ponieważ jest to dobry sposób na spowolnienie starzenia się skóry, redukcję niedoskonałości czy szybką poprawę wyglądu. Kosmetyki złuszczające mogą się różnić składami i siłą działania. Ważne jest, aby dobierać je stosownie do rodzaju cery i używać z odpowiednią częstotliwością.


Bibliografia:

1. Hexsel D., Soiremann M., Cosmeceuticals or cellulite, Elsevier, 2011.
2. Klimowicz A., Zielonka J., Turek M., Nowak A., Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu, Borgis, 2015.
3. Sainio E.L., Rantanen T., Kanerva L., Składniki i bezpieczeństwo kremów antycellulitowych, Dermatologia Estetyczna, 2002.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarzy

  1. niedawno przeszłam na peeling do twarzy z takiego typowo mechanicznego na enzymatyczny i jednak u mnie to lepiej się sprawdza

    1. Michalina D

      U mnie tak samo. Mniejszy trądzik mi się zrobił.

Darmowa dostawa

od 200 zł!

Szybka wysyłka

w ciągu 24h

Gwarancja jakości

od polskiego producenta

Możliwość rejestracji konta

z historią zamówień pod ręką

    0
    Koszyk
    Twój koszyk jest pusty :-(Powrót do sklepu
      Obliczanie wysyłki
      Zastosuj kupon