Pory na twarzy są jednym z elementów budowy skóry – te małe otwory na jej powierzchni, sprawiają, że może oddychać. Tworzą też ujście łoju, potu, toksycznych substancji czy łuszczących się komórek. Łój skórny jest potrzebny, ponieważ pomaga zachować skórze optymalne nawilżenie. Co też ważne chroni ją przed patogenami. Zdarza się jednak, że dochodzi do rozszerzania się kanalików gruczołów łojowych, ale dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić? O tym szerzej w tym artykule.
Jak wyglądają powiększone pory na twarzy?
Rozszerzone pory stanowią niewielkie dołki w skórze, przez co powierzchnia cery jest nierówna, wygląda też bardzo nieestetycznie.
Od czego rozszerzają się pory na twarzy? Kogo w ogóle dotyczy ten problem?
Rozszerzone pory na twarzy często występują u osób w okresie dojrzewania, ze względu na trądzik młodzieńczy. Jednak to nie jest tylko ich problem, ale także wielu osób dorosłych. Powiększają się one przede wszystkim w obszarach, takich jak broda, nos i czoło, to tzw. „strefa T”, gdzie u większości osób wydzielanie łoju skórnego jest najbardziej intensywne.
Na rozszerzanie się porów na twarzy wpływają przede wszystkim predyspozycje genetyczne i nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak oraz złe warunki atmosferyczne. W porach może zacząć zalegać nadmierna ilość sebum, złuszczonego naskórka i różnych zanieczyszczeń, co powoduje rozszerzanie kanalików gruczołów łojowych.
Do innych przyczyn zalicza się choroby dermatologiczne, np. trądzik lub nadprodukcję sebum, co powoduje zapychanie porów. Łój bowiem łączy się z martwymi komórkami naskórka, tworząc zatykające pory – czopy. Tym samy utrudniając wydostanie się sebum na zewnątrz. Pory muszą stale się rozszerzać, by uwolnić nadmiar łoju – to prowadzi do trwałego ich powiększenia!
Czego unikać w przypadku rozszerzonych porów na twarzy?
Cera z rozszerzonymi porami jest wymagająca i będzie oczekiwała od Ciebie unikania długotrwałej ekspozycji na słońce, wizyt w saunie czy solarium. Postępując w ten sposób unikniesz jeszcze większej widoczności porów. Nawet jeśli nie przebywasz na otwartym słońcu, staraj się stosować wysoki filtr ochronny SPF.
Musisz widzieć, że długotrwała ekspozycja na słońcu prowadzi do degradacji włókien kolagenowych – odpowiedzialnych za jędrność skóry. A ich zmniejszenie może spowodować, że raz powiększone pory już nie wrócą do wcześniejszego rozmiaru.
Wystrzegaj się jak ognia również nakładania zbyt dużej ilości kosmetyków – w tym także pudru i rozświetlaczy. W ten sposób możesz doprowadzić do obciążania i zapychania porów oraz nadmiernego przesuszania skóry, a dalej produkcji większej ilości łoju. Wiedz, że tak postępując jeszcze bardziej pogłębisz swój problem, a tego nie chcesz najbardziej na świecie!
Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja cery z rozszerzonymi porami?
Czytaj składy, oczyszczaj skórę tylko przy użyciu delikatnych, sprawdzonych już produktów. Wystrzegaj się jednak częstych zmian, by nie doprowadzi do niechcianych podrażnień, alergii oraz przesuszenia skóry. Zmusisz ją w ten sposób do produkcji niepotrzebnego sebum i powiększenia porów.
Raz w tygodniu możesz zastosować delikatny peeling skóry, który pozwoli pozbyć się martwego naskórka. Pamiętaj, że tutaj także musisz uważać, by nie podrażnić delikatnej skóry.
Korzystny wpływ dają też specjalne oczyszczające maski.
Zamierzone efekty można osiągnąć dzięki zabiegom pielęgnacyjnym z użyciem dobranych preparatów. Jeżeli nie za bardzo wiesz, jakie kosmetyki warto stosować na rozszerzone pory na twarzy, zwróć się o pomoc do dermatologa lub farmaceuty, który pomoże Ci odpowiednio dobrać produkty do potrzeb Twoje cery.
Zabiegi na rozszerzone pory na twarzy – medycyna estetyczna
Nowoczesna kosmetologia i dermatologia ma do zaoferowania szeroką gamę zabiegów na rozszerzone pory. Są jednak zróżnicowane pod względem intensywności, działania, technologii i różnych dodatkowych korzyści, jakie chce się uzyskać. To sprawia, że bardzo łatwo da się dobrać najwłaściwsze rozwiązanie bezpośrednio do każdej osoby.
Można wykonać zabiegi na rozszerzone, ale też na zatkane pory, np.:
- Peelingi chemiczne z kwasem – w zależności od rodzaju cery. Przy cerze wrażliwej i z trądzikiem różowatym sprawdza się kwas migdałowy. Natomiast dla osób z trądzikiem zwykłym sprawdza się kwas glikolowy.
- Intraceuticals – na twarz nakłada się wybrane serum (do rozszerzonych porów najlepsze jest to zawierające witaminę A, zieloną herbatę i opatentowany mikro-otorbiony palmitynian retinylu), po czym zbliża do niej głowicę, która emituje tlen pod ciśnieniem. Hiperbaryczny tlen transportuje składniki aktywne, zawarte w serum w głębsze warstwy skóry.
- Aquapure – zabieg składa się z kilku etapów, na skórę działają kolejno aż cztery głowice, aplikując jeden z czterech roztworów.
- Laser frakcyjny CO2 na rozszerzone pory – jego działanie polega na tworzeniu kontrolowanych mikro uszkodzeń w skórze, co wpływa na jej regenerację i zwężenie porów.
- Osocze bogatopłytkowe – wymaga pobrania krwi, po czym próbka umieszczana jest w wirówce, by uzyskać osocze, które może być podane podczas zabiegu igłowego, mikroigłowego albo bezigłowego. Skóra dzięki takiemu działaniu staje się odżywiona, lepiej pracuje, ma zwężone pory.
- Mezoterapia – podczas tego zabiegu podaje się wyżej wspomniane osocze bogatopłytkowe, albo inne specjalnie dobrane do cery odżywcze koktajle zwężające pory, a przy okazji pozytywnie wpływające na wygląd skóry.
- Retix C – na twarz nakłada się zawartość ampułki i maski z czystym retinolem. Po upływie kilku godzin samodzielnie zmywa się maskę. Takie postępowanie wpływa na proces złuszczenia i usunięcia martwego naskórka, oczyszczenia oraz zwężenia porów.
Podsumowanie
Rozszerzone pory na twarzy to problem wielu osób, nie tylko w okresie dojrzewania, ale też dorosłych, np. po przebytym trądziku. Na ten stan wpływa wiele czynników. Warto zwrócić szczególną uwagę na właściwą pielęgnację oraz unikać tego, co mogłoby spotęgować problem. Na szczęście kosmetologia ma do zaoferowania wiele najróżniejszych zabiegów, które są w stanie zwężyć pory i odżywić cerę.
Bibliografia:
1. Malinka W. (1999) Zarys chemii kosmetycznej. Volumed, Wrocław
2. Keis K. et al. Investigation of penetration abilities of various oils into human hair
fi bers. J Cosmet Sci, 2005
3. Griesbach, U. et al. Proteins: Classic Additives and Actives for Skin and Hair
Care. Cosmetics & Toiletries, 1998