Swędzenie głowy to przykra dolegliwość. Drażni, rozkojarza i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie przyczyny wywołują świąd skóry głowy? Jakim chorobom towarzyszy swędzenie skóry głowy? Jak mu skutecznie zaradzić?
Sucha skóra głowy
Sucha skóra głowy to najbłahsza przyczyna wywołująca swędzenie głowy. Do suchej skóry na głowie prowadzą różnorodne przyczyny. Może być spowodowane używaniem zbyt silnych detergentów do mycia włosów i ich niedostatecznym spłukaniem. Sucha skóra głowy powstaje także, gdy latem zbyt długo i bez okrycia wystawimy głowę na działanie promieni słonecznych. Sucha skóra głowy pojawia się także w wyniku kontaktu z chlorowaną wodą czy podczas przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Może być wynikiem stosowania kosmetyków do stylizacji lub farbowania włosów.
Sucha skóra głowy nie wymaga leczenia. Dolegliwości ustępują samoistnie po usunięciu czynników szkodzących. Gdy sucha skóra swędzi, trudno opanować się przed drapaniem, co może uszkadzać skórę, a w miejsce ran łatwiej dostają się patogeny wywołujące różne choroby, dlatego nie wolno bagatelizować przedłużającego się uporczywego swędzenia skóry głowy.
Swędzenie skóry głowy często wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji. Świąd może powodować stosowania silnych szampon oczyszczających. Szampony z mocnymi detergentami SLS/SLES, zawierające parabeny i wygładzające włosy silikony mogą podrażniać i wysuszać skórę głowy oraz obciążać włosy. Lepiej zamienić je na delikatne środki myjące, np. na bazie oczyszczających glinek. Kluczowe jest także długie i dokładne spłukiwanie preparatów myjących, które nakładamy na skórę głowy. Świąd mogą wywoływać także odżywki do włosów, jeśli nakładamy je zbyt wysoko, powyżej linii ucha. Przesuszenie skóry głowy, którego efektem jest świąd, wywołuje także zbyt gorący nawiew suchego powietrza z suszarki do włosów – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog
Swędzenie skóry głowy – łupież
Swędzenie skóry głowy może być wywołanie łupieżem. To jedna z najczęstszych przypadłości, której towarzyszy swędząca głowa, nie jest szczególnie groźna i łatwo go usunąć. Łupieżowi często towarzyszy łojotok. Gdy niedostatecznie dbamy o higienę włosów lub/i mamy obniżoną odporność drożdżaki, które żyją na skórze i odżywiają się łojem, nadmiernie się namnażają. Produkty uboczne ich przemiany materii działają drażniąco na skórę i nasilają szybkie podziały komórkowe. Odkładające się komórki następnie złuszczają się i odrywają od skóry w postaci białych, drobnych płatków, które nazywamy łupieżem. Zalegający łój i obumarłe komórki wywołują swędzenie skóry głowy.
Łupież usuniemy stosując szampon przeciwgrzybiczny, który ograniczy populację drożdżaków, a więc usunie przyczynę łupieżu. Dobrze, by miała także właściwości cytostatyczne, hamujące podziały komórkowe.
Swędzenie głowy – choroby
Swędzenie głowy bardzo często jednak ma poważniejsze podłoże, często jest po prostu objawem choroby. Swędzenie skóry głowy towarzyszy wielu chorobom dermatologicznym, ale i chorobom innych organów.
Do najczęstszych chorób, przy których występuje swędzenie głowy należą:
Jeśli swędząca skóra głowy nie ustaje po odstawieniu potencjalnych czynników wywołujących suchą skórę, należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć diagnostykę pod kątem powyższych chorób. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Silnie swędząca skóra głowy występuje także w atopowym zapaleniu skóry. Atopia to genetyczna skłonność do reakcji alergicznych połączona ze złą reakcją układu immunologicznego. W AZS powstają czerwone, suche, rumieniowe zmiany, które bardzo swędzą. Choroba obejmuje skórę, w tym także owłosioną skórę głowy.
Strupy na głowie – łojotokowe zapalenie skóry głowy
Strupy na głowie, którym towarzyszy swędzenie głowy są objawem łojotokowego zapalenia skóry głowy. ŁZS ma różnorodne podłoże, jest chorobą przewlekłą. Łojotokowe zapalenie skóry powstaje w wyniku nadaktywności gruczołów łojowych, które produkują nadmiar łoju, który jest idealnym pożywieniem dla bakterii i drożdży. Do objawów należy przesuszona łuska tworząca strupy na głowie, ale i tłusty łupież, świąd i zaczerwienienie.
Swędzenie głowy – grzybica
Swędzenie głowy współtowarzyszy grzybicy – poważnej chorobie zakaźnej, która objąć może różne części ciała, w tym skórę głowy i włosy. Groźne typy grzybicy mogą prowadzić nawet do trwałego wyłysienia. W grzybicy skóry głowy włosy zaczynają wypadać, w zależności od odmiany, kruszą się kilka centymetrów od nasady, bądź przy skórze. Towarzyszą temu strupy na głowie o żółtej barwie i okrągłym kształcie.
Strupy na głowie i swędząca skóra głowy – łuszczyca
Swędzenie głowy i strupy na głowie pojawiają się także przy łuszczycy. To przewlekła, poważna zapalna choroba skóry o nieustalonej jednoznacznie przyczynie i wielu czynnikach sprzyjających jej powstaniu. W wyniku łuszczycy skóra nadmiernie rogowacieje, pojawia się na niej charakterystyczna brązowa łuska, która swędzi, co sprzyja drapaniu ran. W uszkodzonym miejscu powstają nowe ogniska choroby – tworzą się strupy. Łuszczyca często występuje w zgięciach stawowych i na głowie.
Swędzenie głowy – niedoczynność tarczycy
Swędzenie głowy, spowodowane suchością skóry, powoduje także niedoczynność tarczycy . W wyniku choroby skóra staje się nadmiernie sucha, zwłaszcza na łokciach, kolanach i głowie. Dodatkowo występuje łuszczenie się naskórka.
Szampon Pityver – zlikwiduj swędzenie głowy
Na swędzącą głowę pomoże wyśmienity dermokosmetyk – szampon Pityver. Ten wygodny w aplikacji produkt kompleksowo zwalcza wszystkie możliwe przyczyny prowadzące do swędzenia głowy. Specjalnie opracowana formuła zawiera naturalne składniki w idealnie dobranych proporcjach.
Szampon Pityver zawiera:
składniki przeciwgrzybiczne – w tym przypadku jest to siarczek selenu, który usuwa wywołujące stan zapalny drożdżaki. Ten minerał naturalnego pochodzenia przynosi doskonałe rezultaty w usuwaniu łupieżu i grzybic. Substancja ta powstrzymuje również nadmierne łuszczenie się skóry, ponieważ ogranicza podziały komórek naskórka. W efekcie czego chory rzadziej się drapie i nie rozdrapuje strupów na głowie.
składniki przeciwłojotokowe – normalizacja pracy gruczołów łojowych sprawia, że na skórze znajduje się mniej łoju stanowiącego pożywkę dla grzybów. W tej roli doskonale sprawdza się oczyszczająca, delikatna francuska glinka biała Montmorillonite. Bogata w cenne mikroelementy dodatkowo odżywi skórę, dzięki czemu ta zregeneruje się i wzmocni.
składniki wzmacniające barierę ochronną skóry – szampon Pityver ma w składzie również witaminę E, która jest silnym antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki uszkadzające komórki organizmu i przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Witamina E zapobiega dodatkowo utlenianiu się lipidów, co znacznie wzmacnia barierę ochronną skóry. Szczelny płaszcz wodno-lipidowy sprawniej stawia opór niekorzystnym czynnikom środowiskowym i lepiej chroni przed potencjalnymi chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Stosowanie szamponu szybko pomaga uporać się z tą uciążliwą dolegliwością i odzyskać komfort życia.
Efekty osiągnięte dzięki Pityver doceniają pacjenci stosujący szampon:
Choruję na ŁZS. Pityver unormował wydzielanie sebum, co szybko poprawiło stan mojej skóry na głowie. Zniknęły ogniska z żółtymi strupami i ustał tłusty łupież. Szampon jest skuteczny, ale bardzo delikatny. Nigdy mnie nie podrażnił, a zawsze miałem wrażliwą skórę – mówi pan Piotr z Tomaszowa.
Borykam się od roku z nawracającym łupieżem. Przetestowałam tysiąc szamponów przeciwgrzybicznych, ale problem ciągle wracał. Za radą koleżanki kupiłam i stosowałam szampon Pityver. Bardzo szybko ustąpiły objawy i jak dotąd, łupież nie wrócił, a mija już kolejny miesiąc odkąd zakończyłam kurację. Teraz myję głowę szamponem Pityver raz w tygodniu w celach profilaktycznych, aby zapobiec nawrotom. Jest to możliwe ponieważ to łagodny produkt, który nie podrażnia skóry – mówi pani Elżbieta z Gniezna.
Podsumowując, swędzenie głowy ma róże podłoże. Przyczyny mogą być prozaiczne, ale swędząca głowa może być także objawem poważnych chorób, dlatego utrzymujący się świąd głowy należy skonsultować z lekarzem. Ulgę od swędzenie przynoszą szampony zawierające substancje przeciwgrzybiczne, np. szampon z naturalnymi składnikami aktywnymi Pityver.
FAQ
1. Objawem jakich chorób jest swędzenie skóry głowy?
Swędzenie skóry głowy może być objawem grzybicy, łuszczycy, ŁZS, AZS, wszawicy lub niedoczynności tarczycy. W każdym przypadku pomocne będą dermokosmetyki do danej dermatozy np. na łupież pstry – Pityver, na łuszczycę – Psorisel.
2. Jak ograniczyć swędzenie skóry głowy spowodowane złą pielęgnacją?
Swędzenie skóry głowy spowodowane złą pielęgnacją to jedna z najbłahszych przyczyn, ponieważ wraz z zaprzestaniem złych nawyków, swędzenie skóry głowy ustanie. Należy więc wymienić szampony i odżywki na delikatne oraz zaprzestać nadużywania środków do stylizacji i urządzeń do stylizacji na gorąco.
3. Czy swędzenie skóry głowy może się nasilić w zależności od pory roku?
Tak, zazwyczaj swędzenie skóry głowy bardziej dokucza zimą lub/i latem. Latem na skutek przesuszenia skóry głowy od słońca, zimą z powodu mocniejszego przetłuszczania się włosów pod czapkami.
1. Adamczyk K., Garncarczyk A., Antończak P., The microbiome of the skin, 2018 2. Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986 3. Kiedrowicz M., Ratajczak-Stefańska V., Maleszka R., Identyfikacja grzybów z rodzaju Malassezia oraz ocena ich występowania w skórze pacjentów z wybranymi chorobami dermatologicznymi i u osób zdrowych, 2010 4. Ran Y., Yoshike T., Ogawa H., Lipase of Malassezia furfur: some properties and their relationship to cell growth,1993 5. Gaitanis G., Velegraki A., Mayser P., Bassukas I.D., Skin diseases associated with Malassezia yeasts: Facts and controversies, Clinics in Dermatology, 2013
No to jest jak dla mnie takie wróżenie z fusów. Swędzenie głowy to i nawet jakaś niedoczynność tarczycy może być. Iść po prostu do dermatologa, lub trychologa i wyjaśnić to sobie
Łupież to nie jest aż tak poważna sprawa, ale gorzej jak swędząca skóra głowy jest wywoływana przez jakieś atopowe zapalenie skóry głowy, a może być to i nawet grzybica
No chyba że to są już strupy, albo nic nie pomaga to nie ma co czekać
Zlikwidować samo swędzenie głowy to zmianą szamponu na bardziej naturalny można, więc ja na samym początku bym skorzystała z takiego Pityvera np.
No to jest jak dla mnie takie wróżenie z fusów. Swędzenie głowy to i nawet jakaś niedoczynność tarczycy może być. Iść po prostu do dermatologa, lub trychologa i wyjaśnić to sobie
No to już są bardzo przewlekłe choroby. Tak samo jak się pojawiają strupy na głowie i może to być łojotokowe zapalenie skóry głowy lub łuszczyca nawet
Łupież to nie jest aż tak poważna sprawa, ale gorzej jak swędząca skóra głowy jest wywoływana przez jakieś atopowe zapalenie skóry głowy, a może być to i nawet grzybica
To już prędzej swędzenie skóry głowy jest wywoływane przez łupież niż na odwrót, że swędząca skóra coś wywołuje
Raczej oprócz dolegliwości nie wywołuje to żadnych chorób
A czy sucha skóra głowy może mieć jakieś następstwa chorobowe?