Szampon na łuszczycę to jeden z ważniejszych kosmetyków stosowanych w pielęgnacji owłosionej skóry głowy u osób chorujących na tę przewlekłą chorobę. Usuwanie zmian chorobowych jest szczególnie trudne w tym obszarze ciała ze względu na włosy. Szampon na łuszczycę głowy wydaje się rozwiązaniem wygodnym i skutecznym. Odpowiada między innymi za złuszczanie naskórka. Jak dokładnie działa szampon na łuszczycę skóry głowy? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Szampon na łuszczycę – jaki powinien być?
Warto zwrócić uwagę na to, jakie szampon na łuszczycę powinien mieć składniki. Co powinien zawierać i jak działać dobrej jakości preparat? Spójrzmy poniżej.
Szampon na łuszczycę to podstawowy kosmetyk do pielęgnacji skóry głowy. Oprócz aktywnego składu znaczenie ma regularność stosowania. Szampon przeciw łuszczycy powinien działać kompleksowo, zwalczać objawy choroby, ale nie drażnić wrażliwej skóry. Będzie to możliwe, gdy wybierzemy takie ze starannie opracowanym składem, popartym badaniami. Wyniki dowodzą, że dobry szampon na łuszczycę to taki, która zawiera dużą ilość naturalnych składników aktywnych. Ich właściwości odpowiadają na specyficzne potrzeby skóry łuszczycowej. Przeciwieństwem składników naturalnych są sztuczne dodatki, które drażnią skórę i nasilają nieprzyjemne objawy łuszczycy.
Wiele osób pyta, czy można kupić szampon na łuszczycę bez recepty. Na szczęście można. Warto szukać tego typu preparatów w aptekach, sklepach drogeryjnych lub internetowych. Należy jednak zwracać uwagę na skład produktu, by dodatkowo nie podrażnić i tak chorej już skóry.
Ważne, aby szampon na łuszczycę posiadał właściwości keratolityczne, czyli złuszczające, rozpulchniające i zmiękczające naskórek. Skuteczny szampon na łuszczycę powinien działać delikatnie. Oczyszczać, ale nie pozbawiać skóry bariery ochronnej. Sprawdzą się w nim także substancje kojące i łagodzące. Dzięki czemu harmonizuje proces rogowacenia naskórka i niweluje objawy choroby – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog
Szampon na łuszczycę – naturalne składniki aktywne
Szampon na łuszczycę, który zawiera naturalne składniki, stanowi świetną alternatywę dla silnie drażniących kosmetyków. W przypadku łuszczycy jest więc zdecydowanie lepszym wyborem, bowiem szampon na łuszczycę głowy nie powinien w żadnym razie wywoływać skutków ubocznych – podrażnień.
Potencjałem oczyszczającym i kojącym wykazują się następujące składniki – to właśnie ich warto szukać w szamponie dla osób z łuszczycą:
ekstrakt z wierzbówki kiprzycy. Liście wierzbówki są bogatym źródłem: pektyny, karotenu, kwasu askorbinowego, śluzu i flawonoidów. Wykazują właściwości antybakteryjne i ściągające, przeciwzapalne oraz osłaniające. Ekstrakt odkaża również rany. Wszystkie te właściwości sprawdzają się w kuracji łuszczycy,
pantenol (wit. B5). Przenika w głębsze warstwy skóry. Pobudza podziały komórkowe, przez co stymuluje gojenie ran. Działa łagodząco i kojąco. Wykazuje delikatne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Intensywnie nawilża, zmniejsza utratę wody przez naskórek. Wspiera funkcje warstwy wodnolipidowej naskórka. Wzmacnia ogólną kondycję skóry i włosów,
betaina. To naturalny aminokwas o właściwościach łagodzących i nawilżających. Zwiększa elastyczność skóry. Łagodzi podrażnienia, wygładza włosy, nadaje blask.
Szampon na łuszczycę – stosowanie
Aby szampon na łuszczycę wykazał skuteczne działanie, należy go używać regularnie, według zaleceń producenta. Znaczenie ma również czas, kiedy wprowadzono pielęgnację – im wcześniej, tym większa szansa na zatrzymanie postępu choroby i zniwelowanie istniejących zmian. Ważne jest również to, by kuracji nie przerywać tuż po zmniejszeniu objawów. Łuszczyca ma tendencję do nawrotów, dlatego szampon na łuszczycę warto stosować dłużej, profilaktycznie.
Jaki szampon do codziennego stosowania wybrać przy łuszczycy?
Na pewno szampon do codziennego stosowania powinien być przede wszystkim przeciwzapalny i pasożytobójczy, ale też łagodny, bez składników drażniących. Ważne, aby dobrze oczyszczał skórę głowy, ale nie naruszał warstwy hydrolipidowej.
Szampon dla osób z łuszczycą – Psorisel
Świetnym składem na rynku szamponów na łuszczycę wyróżnia się produkt marki Psorisel. Nie znajdziemy w nim ostrych detergentów SLS, dzięki czemu szampon Psorisel oczyszcza z sebum, potu i brudu oraz martwego naskórka delikatnie, ale efektywnie. Nie narusza przy tym tak istotnej w przebiegu łuszczycy bariery hydrolipidowej, dzięki czemu skóra zostaje w lepszej kondycji i stawia opór łuszczycowym zmianom. Znajdziemy w nim znany z właściwości leczących łuszczyce dziegieć brzozowy o potencjale pasożytobójczym. Dziegieć zmniejsza problem łuszczenia i zapobiega powstawaniu blizn. Ponadto nawilża i regeneruje skórę.
W zwalczaniu łuszczycy wspierają go ekstrakty z wierzby białej i wierzbówki kiprzycy o działaniu przeciwzapalnym. Substancje bakteriobojcze chronią przed nawrotami łuszczycy. Minimalizują łuszczenie i postępowanie zmian.
Pracę gruczołów łojowych normalizuje z kolei niacynamid, który tym samym dba o świeży wygląd włosów. W szamponie Psorisel znajdziemy tez substancje poprawiające mikrokrążenie – glinkę białą, zwaną również kaolinem. Kaolin doskonale oczyszcza, ściąga i przywraca skórze właściwe pH skóry w okolicach 5. Glinka jest bogata w krzem, magnez, żelazo, potas i sód dlatego rewelacyjnie odżywia skórę, co inicjuje procesy regeneracji. Barierę lipidową odbudowuje także nawilżający pantenol oraz likwidująca przesuszenia betaina.
Szampon Psorisel ma naturalny skład oparty o substancje pozyskiwane z roślin. Nie znajdziemy w nim za to drażniących chemicznych dodatków.
Doskonale nadaje się do każdego rodzaju skóry z problemem łuszczycy, w tym do skór wrażliwych. Działanie szamponu możemy uzupełnić pozostałymi produktami z zestawu Psorisel: płynem złuszczającym do skóry głowy oraz emulsją do ciała do stosowania na noc. Zapewnimy wtedy skórze wszechstronną pielęgnację, co znacząco skróci okres leczenia choroby. Potencjał składników aktywnych zawartych w Psorisel doceniają użytkownicy szamponu:
Wybór szamponu na łuszczycę był przypadkowy, ale bardzo się cieszę, że znalazłam taki produkt jak Psorisel. Widzę, że zmieniła się nie tylko kondycja skóry głowy, ale również włosów. To dla mnie bardzo ważne, aby zmiany łuszczycowe nie były widoczne, natomiast włosy prezentowały się zdrowo i pięknie. Mam wtedy wrażenie, że choroba mnie nie dotyczy. Wcześniejsze szampony na łuszczyce sklejały i obciążały włosy, przez co te nie wyglądały dobrze, a ja czułam się jeszcze gorzej psychicznie – mówi pani Paulina z Bydgoszczy
Nie sądziłam, że szampon może mieć takie znaczenie w walce o zdrową skórę. Problemy z łuszczycą mam od kilku lat, ale zmiany pojawiające się na głowie są szczególnie uciążliwe. Nie można ich zakryć ubraniem. Od kiedy używam szamponu Psorisel, widzę zdecydowaną poprawę. Łuski jest mniej, nie zadziera się tak bardzo, nie łuszczy. Plamy robią się coraz mniejsze i mniej swędzą. Przestałam je rozdrapywać, dzięki czemu zainfekowany obszar nie rozszerza się, a zmniejsza – mówi pani Laura z Wrocławia
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z łuszczycą? Czy sam szampon przeciw łuszczycy wystarczy?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z łuszczycą? Takie pytanie spędza sen z powiek nie jednemu choremu.
Proszę zwrócić uwagę na to aby:
używać szczotki z naturalnego włosia,
wykonywać maseczki z ziół i roślin o działaniu keratolitycznym,
unikać inwazyjnego modelowania włosów.
Pielęgnując skórę z łuszczycą staraj się nie pocierać zbyt mocno skóry głowy, szczególnie podczas mycia. Możesz nadal korzystać z suszarki, lecz nie trzymaj jej blisko włosów i staraj się raczej ustawiać chłodny nawiew. Ponadto unikaj mocnego czesania, używania klipsów czy wsuwek. Wystrzegaj się też bezpośredniego zrywania zmian ze skóry głowy, ponieważ takie postępowanie zwiększa ryzyko wywołania kolejnego zaostrzenia.
Podsumowanie
Szampon na łuszczyce dostępny jest w większości aptek i drogerii, szczególnie zapraszamy do naszej kategorii: Kosmetyki na łuszczycę. Dzięki niemu można znacząco poprawić komfort swojego życia i zadbać nie tylko o skórę głowy, ale również o włosy. Aby wzmocnić efektywność szamponu, warto używać pełnego zestawu kosmetyków do włosów.
1. Czy szampon na łuszczycę mogę stosować każdego dnia?
Aby szampon na łuszczycę zmniejszył objawy choroby, trzeba go stosować regularnie. Częstotliwość uzależniona jest od indywidualnych potrzeb i własnych zwyczajów. Dla niektórych wystarcza mycie włosów co drugi dzień, inni myją codziennie. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku systematyczność i naturalne składniki aktywne, na których opiera się szampon. Godnym polecenia produktem jest szampon Psorisel.
2. Jak używać szamponu na łuszczycę?
Szampon na łuszczycę stosujemy tak jak pozostałe szampony. Niewielką ilość nakładamy na dłonie i dokładnie rozcieramy, pianę nakładając na skórę głowy. Wykonujemy delikatny masaż, który powinien trwać od 3 do 7 minut. Czynność można powtórzyć drugi raz, za każdym razem pianę przesuwając również na całą długość włosów. Na koniec dokładnie spłukujemy włosy ciepłą wodą.
3. Czy szampon na łuszczycę nie podrażnia skóry głowy?
Nie, ponieważ skład szamponu na łuszczycę został specjalnie opracowany dla tego typu problemów. Zawiera starannie przebadane składniki aktywne, których właściwości odpowiadają na potrzeby skóry. Szampon przede wszystkim złuszcza skórę, ale przy tym zachowuje odpowiedni poziom nawilżenia. Wszystko za sprawą zawartości naturalnych substancji aktywnych, które są całkowicie bezpieczne dla skóry. Szampon nie zawiera natomiast żadnych składników chemicznych, które działają drażniąco i agresywnie.
Bibliografia
1. Girolomoni G., Gisondi P., Łuszczyca a układowa odpowiedź zapalna, 2010 2. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj 3. J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, 2018 4. Kiluk P., Baran A., Flisiak I., Rola omentyny i waspiny w chorobach metabolicznych w powiązaniu z łuszczycą, 2017 5. Mikiel D., Kapała W., Neneman A., Łuszczyca jako problem w praktyce chirurgicznej, 2016 6. Schons K.R., Knob C.F., Murussi N., Nail psoriasis: a review of the literature, 2014
Szampon na łuszczyce psorisel o którym tutaj piszecie, to jedyny szampon który pomógł mi w walce ze swędzącą głową. Jestem pełna podziwu, że nie ma go w aptekach niektórych, jak kupiłem na allegro. Jest po prostu rewelacyjny! Dobrze mieć dermatologa, który potrafi dobrze dopasować szampon – on właśnie odkrył ten skład, który dodatkowo nie obciąża skóry. Polecam!!!!
zdecydowanie tak, ale w moim przypadku terapia miała odpowiednie działania, ale zdarzało się tak, że bardzo często jednak występowały nawroty. Skóra jest wtedy bardzo delikatna, więc szampon na luszczyce zapewnia bardzo istotne działanie dodatkowe
Szampon na łuszczyce psorisel o którym tutaj piszecie, to jedyny szampon który pomógł mi w walce ze swędzącą głową. Jestem pełna podziwu, że nie ma go w aptekach niektórych, jak kupiłem na allegro. Jest po prostu rewelacyjny! Dobrze mieć dermatologa, który potrafi dobrze dopasować szampon – on właśnie odkrył ten skład, który dodatkowo nie obciąża skóry. Polecam!!!!
Ja miała na przykład od samego początku powiedziane, że mam wybrać coś w tym stylu dodatkowo
zdecydowanie tak, ale w moim przypadku terapia miała odpowiednie działania, ale zdarzało się tak, że bardzo często jednak występowały nawroty. Skóra jest wtedy bardzo delikatna, więc szampon na luszczyce zapewnia bardzo istotne działanie dodatkowe
A łuszczycy nie leczy się preparatami na receptę?