Cera mieszana – jak wskazuje sama nazwa – to miks dwóch typów skóry: tłustej i suchej. Powstaje w wyniku zaburzenia funkcji bariery hydrolipidowej, do której często prowadzi nieumiejętna pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki, ale również zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Ponieważ mamy do czynienia niejako z dwoma typami skóry, jej niejednorodność sprawia, że skuteczna pielęgnacja cery mieszanej nastręcza sporo kłopotów. Warto więc wiedzieć, jak umiejętnie traktować cerę mieszaną i które kosmetyki do cery mieszanej się sprawdzą.
Cera mieszana – jak ją rozpoznać? Czym się charakteryzuje
Jak rozpoznać cerę mieszaną? Należy przyjrzeć się dwóm strefom twarzy. Jeśli skóra w obszarze tzw. strefy T (czyli partie na których możemy wyrysować tę literę), obejmujące czoło, nos i brodę, pokrywa sebum i pojawiają się na nim wypryski, mamy do czynienia z nadaktywnością gruczołów łojowych w tym obszarze i skórą tłustą. Jest to skóra gruba i odporna na podrażnienia. Jeśli z kolei policzki i skronie często są ściągnięte, matowe i szorstkie, a pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych lub klimatyzacji występują tam suche, łuszczące się skórki, na tych partiach twarzy mamy skórę suchą. To partie delikatniejsze i skore do podrażnień. Połączenie dwóch obszarów o odmiennym charakterze daje w rezultacie cerę mieszaną.
Pielęgnacja cery mieszanej
Skóra mieszana ma więc złożoną naturę. Skuteczna pielęgnacja powinna więc uwzględniać tę jej niejednorodność – powinna być prowadzona dwutorowo. (Należy więc stosować inne kosmetyki na strefę T, a inne na policzki). Kierunkiem, który przyświeca pielęgnacji cery mieszanej jest przywrócenie równowagi. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by kosmetyki do cery mieszanej były delikatne i nie naruszały funkcji bariery hydrolipidowej, bo prowadzi to zarówno do większego przesuszenia partii suchych, jak i do większej pracy gruczołów łojowych. Kosmetyki do cery mieszanej nie powinny więc zawierać chemicznych dodatków.
Cera mieszana – delikatne oczyszczanie
Cera mieszana w strefie T ma tendencję do zanieczyszczania się, dlatego, aby nie dopuścić do powstawania wyprysków należy ją starannie oczyszczać. Równocześnie preparaty oczyszczające muszą być bardzo delikatne, tak, by nie pogarszały stanu suchych partii twarzy. Oczyszczanie powinno obejmować dwa etapy: demakijaż płynem micelarnym lub olejkiem hydrofilnym oraz nie dopuszczenie, by detergent pozostał na skórze. Należy więc zmyć go wodą połączoną z płynem oczyszczającym, żelem lub pianką, które dodatkowo usuną pozostałe zabrudzenia ze skóry.
Tonik do cery mieszanej
Tonik do cery mieszanej to niezbędny krok pielęgnacji. Tonik przywraca właściwe pH skóry, domyka pory i jednocześnie nawilża. Tonik do cery mieszanej nie powinien jednak zawierać alkoholu, który przesusza. Sprawdzą się w nim za to silne substancje nawilżające np. kwas hialuronowy czy ekstrakty z aloesu lub ogórka. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie hydrolatów (hydro – woda, lait – mleczko) – to destylat zawierający roślinne ekstrakty. W pielęgnacji cery mieszanej sprawdzą się zwłaszcza służące i cerze suchej, i tłustej hydrolaty z lawendy i z zielonej herbaty.
Krem do cery mieszanej powinien uwzględniać potrzeby skóry tłustej ze strefy T. To obszar, w którym mogą tworzyć się niedoskonałości, dlatego warto dobrać i stosować krem dedykowany potrzebom skóry przetłuszczającej się.
Jakie składniki aktywne powinny znaleźć się w kremie do cery mieszanej do strefy T?
cynk – ma silne działanie przeciwbakteryjnie, zmniejsza wypryski i zapobiega tworzeniu nowych. Odblokowuje i domyka pory, oczyszcza je, co przekłada się na także na zmatowienie skóry. Ma właściwości nawilżające i ujędrniające.
wyciąg z drożdży – zawiera liczne związki regulujące wydzielanie sebum: aminokwasy, sole mineralne, witaminy i enzymy. Dodatkowo silnie odżywiają, koją i nawilżają. Działają także przeciwzapalnie.
miedź – pobudza produkcję kolagenu, co redukuje blizny i zapobiega nowym. Działa wygładzająco i nawilżająco.
wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego – posiada rutynę (wzmacnia naczynka), kwercetynę, luteolinę, karoteoidy, antocyjany, saponiny oraz garbniki o działaniu regenerującym, regulującym pracę gruczołów łojowych i oczyszczającym, w tym także z toksyn. Ściąga pory, co zmniejsza ich widoczność i wyraźnie wygładza cerę. Goi uszkodzenia i wypryski, dzięki właściwościom przeciwzapalnym.
W tej roli sprawdzi się np. krem przeciwtrądzikowy Sevolium, który zwalcza niedoskonałości. Znajdziemy w nim między innymi polecane wyżej składniki i wiele innych, ukierunkowanych na uregulowanie pracy gruczołów łojowych.
Krem nawilżający do cery mieszanej
Krem do suchych partii skóry mieszanej powinien podnosić jej nawilżenie, ale także działać przeciwzmarszczkowo, ponieważ skóra sucha jest bardzo często skórą przedwcześnie starzejącą się, wiotczejącą, tracącą jędrność, pokrytą zmarszczkami. Substancje, które temu przeciwdziałają to:
pirolidynokarboksylan magnezu – stymuluje regenerację, nawilża i neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu skóra wygląda na jędrną i sprężystą.
koenzym Q10 – bierze udział w syntezie kolagenu oraz witaminy E, jest silnym przeciwutleniaczem, co łącznie sprawia, że doskonale chroni przed przedwczesnym starzeniem, zapobiega przesuszeniu oraz uszkodzeniom spowodowanym przez nieszczelność bariery wodnolipidowej,
ekstrakt z lawendy wąskolistnej – ceniony za działanie kojące, przeciwzapalne i nawilżające. Zawiera olejek eteryczny, kwas urosolowy, garbniki, fitosterole odżywcze. Dodatkowo poprawia mikrokrążenie.
palmitynian tetrapeptydu – stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra wygładza się i napina.
Powyższe składniki znajdziemy w kremie nawilżającym Buatic, który doskonale wiąże wodę w naskórku, przywracając skórze jędrność i sprężystość. Zawiera także substancje antyoksydacyjne oraz stymulujące produkcję kolagenu, co zapobiega powstawaniu zmarszczek, dlatego Buatic sprawdzi się stosowany na suche partie skóry mieszanej.
Kosmetyki do cery mieszanej: peelingi i maseczki
Cera mieszana potrzebuje także innych zabiegów kosmetycznych. W jej pielęgnacji doskonale sprawdzają się peelingi, które oczyszczają partię T oraz usuwają martwy, suchy, łuszczący się naskórek z policzków. Delikatne partie skóry na policzkach lepiej tolerują peelingi enzymatyczne lub kwasowe, niż peelingi mechaniczne z drobinkami ścierającymi, które mogą nazbyt podrażnić suche partie twarzy,
Skóra mieszana kocha także maseczki. W jej pielęgnacji szczególnie sprawdzają się glinki i błota termalne, ponieważ zawierają liczne mikroelementy i witaminy, z którymi lubi się cera sucha, a także odblokowują, a następnie zwężają ujścia porów, co sprawia, że tłuste partie skóry są dobrze oczyszczone i zmatowione. Warto także korzystać z nawilżających masek w płachcie.
Cera mieszana – podsumowanie
Choć na pierwszy rzut oka pielęgnacja cery mieszanej wydaje się skomplikowana, kierowanie się zasadą, by dążyć do balansu i zaspokajać potrzeby zarówno skóry tłustej, jak i suchej, rozwiązuje większość jej problemów. Równowaga sprawi, że skóra mieszana szybko odwdzięczy się nam promiennym blaskiem i długo zachowa atrakcyjną jędrność.
1. „Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku” Barbara Kwiatkowska 2. Łastowiecka-Moras E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, 2001
ja sie na kremach nie znam ale jak juz pisza tutaj dziewczyny to tez sprobuje bo ja nie wiem co jeszcze moze mi pomoc a mi sie tradzik mocny robi
Musze u siebie tez sprobowac takiej pielegnacji bo mi cera mieszana strasznie uprzykrza zycie
U mnie strasznie łojotok się pogorszył jak używałam np. mydła siarkowego.
Teraz jestem na obudowie bariery hydrolipidowej i mi się poprawia.
cera mieszana tak czy inaczej potrzebuje zadbania i nawilżenia. najgorsze co można zrobić to próbować ją wysuszać.. 😐