Ceramidy (z języka greckiego znaczy „tłuszcz”), to lipidy z grupy sfingolipidów. Są zbudowane ze sfingozyny połączonej wiązaniem amidowym z kwasem tłuszczowym – występują w naskórku. Zostały odkryte w latach 70. XX wieku. Ceramidy to naturalny składnik, stanowiący ważne spoiwo wypełniające przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Ponadto zostały nazwane potocznie „cementem międzykomórkowym”, ponieważ działają jak bariera wodno-lipidowa. Mur z nich powstały, chroni przed nadmierną utratą wody, poprawia też jej wchłanianie, a co za tym idzie nawilżenie naskórka. Ceramidy w skórze człowieka różnią się strukturą chemiczną oraz polarnością – do roku 2010. zidentyfikowano ich różnych jedenaście (z czego w warstwie rogowej zlokalizowano ich siedem). Za pomocą badań naukowych odkryto trzy szczególnie ważne ceramidy: 1 (EOP), 3 (NP) i 6-II (AP), które mogą być produkowane przy pomocy procesów biotechnologicznych. Ceramidy są głównie wykorzystywane jako składniki kosmetyków do pielęgnacji zniszczonej skóry oraz włosów, ponieważ regenerują, tworząc nieprzepuszczalną powłokę dla szkodliwych czynników zewnętrznych. Współcześnie wykorzystuje się ceramidy pochodzenia zwierzęcego, syntetycznego oraz roślinnego.
Spis treści:
- Funkcja w produkcie
- Działanie kosmetyczne
- Bezpieczeństwo
- Alergiczność
- Wpływ na środowisko
- Pochodzenie
- Dodatkowe informacje
- Bibliografia
Funkcja w produkcie
Ceramidy są unikalnymi cząsteczkami, zatem związki te skutecznie wzmacniają zdolności pochłaniania przez skórę wody oraz substancji odżywczych występujących w produkcie.
Składnik pełni funkcję:
- substancji aktywnej,
- kondycjonującej,
- odżywczej, odbudowującej,
- natłuszczającej, nawilżającej,
- regenerującej, ochronnej i wzmacniającej płaszcz hydrolipidowy.
Działanie kosmetyczne
Samodzielny produkt lub preparat nawilżający na bazie ceramidów, może być stosowany pojedynczo lub w połączeniu z lekami, szczególnie przy AZS, przesuszonej skórze, stanach zapalnych. Na co warto zwrócić uwagę, ceramidy są bardzo potrzebne w pielęgnacji cery: skłonnej do alergii, suchej, atopowej, zniszczonej oraz problematycznej. Jest to o tyle ważne, że ich systematyczne stosowanie pomoże spowolnić procesy starzenia się ciała i poprawić kontur twarzy.
Bezpieczeństwo
Ceramidy są całkowicie bezpieczne dla organizmu człowieka. Dobrze współdziałają z innymi składnikami kosmetycznymi. Można je stosować także w okresie ciąży i karmienia piersią.
Alergiczność
Substancja ta jest naturalna i znana skórze, zatem nie wywołuje alergii.
Wpływ na środowisko
Ceramidy nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Pochodzenie
Ceramidy wykorzystywane w kosmetykach pozyskuje się z różnych źródeł: naturalnych oraz syntetycznych. Ceramidy pozyskiwane ze źródeł naturalnych są związkami powstałymi wskutek ekstrakcji materiału zwierzęcego, a także pochodzenia roślinnego. Ze względu na to, że ceramidy naturalne są drogie, w kosmetykach dość powszechnie wykorzystuje się ich syntetyczne zamienniki i pseudoceramidy. Te ostatnie są coraz bardziej doceniane. Przede wszystkim ze względu na to, że wpływają na poprawę funkcji ochronnej skóry. Rośliny natomiast wytwarzają dużą i złożoną grupę sfingolipidów, nazywanych też fitoceramidami. Można je znaleźć m.in. w: soi, ziemniakach, ryżu zbożach, czy kukurydzy. Ceramidy w skórze są bardzo podobne w swojej budowie chemicznej – w stosunku do ceramidów roślinnych.
Dodatkowe informacje
Ze względu na swoje właściwości ceramidy są bardzo cenione, dlatego warto się im bliżej przyjrzeć.
Jak są pozyskiwane? | Mogą być pozyskiwane z różnych źródeł: ze zwierząt – związki powstałe z mózgu i rdzenia kręgowego, jak również z roślin, a także w laboratoryjnych probówkach – czyli syntetycznie. |
Jakie związki zawierają? | 1 (EOP), 3 (NP), 6-II (AP) – te 3 związki ceramidów wzbogacają skład preparatów. |
W jaki sposób się z nich korzysta? | Ceramidy są wykorzystywane do kosmetyki i wyrobów medycznych. Pomagają w walce z różnymi niedoskonałościami skórnymi, ponadto coraz częściej stosowane do pielęgnacji włosów, a nawet paznokci. |
Ceramidy delikatnie wpływają na skórę, a tym samym widocznie zwiększając jej napięcie i uelastycznienie, zapobiegając wiotczeniu. Działają powierzchniowo, jednak pomimo tego, są naprawdę wyjątkowo skuteczne – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog
Właściwości
Składnik ten można stosować samodzielnie jako serum do twarzy, ale też jako jeden z substancji kosmetyku. Np. można znaleźć ceramidy w: kremach do twarzy, balsamach i mleczkach do ciała, ponadto w kremach do rąk, preparatach pielęgnujących włosy, a nawet są już ceramidowe odżywki do paznokci. Ceramidy świetnie zatrzymują wodę i co ważne, regenerują skórę trądzikową, atopową oraz alergiczną. Na co należy zwrócić uwagę, działają przeciwstarzeniowo, dlatego trzeba stosować je systematycznie, by pozbyć się drobnych zmarszczek oraz poprawić kondycję skóry.
Podsumowanie
Biorąc pod lupę wszystkie wyżej przedstawione informacje, łatwo można stwierdzić, że ceramidy są bardzo cennym składnikiem, warto zatem szukać ich w dobrej jakości preparatach.
Bibliografia:
1. J. Wiśniowska, Z. Dzierżewicz, R. Balwierz, Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, Kosmetologia Estetyczna, 2019.
2. Weronika Wronowska, Molekularny sfinks, czyli o zagadkowych lipidach, Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 2015.
CIEKAWIE PISZECIE O NIM MUSZE SPRAWDZIC CZY U MNIE TEZ ZADZIALAJA TE CERAMIDY
Zdecydowanie polecam wypróbować ^^ WARTO!
są lepsze składniki moim zdaniem, ale ogólnie, jako dodatek do większej ilości składników aktywnych bardzo spoko… 🙂 to też pewnie zależy na jakim miejscu w składzie się one znajdują.
Używam. Mam je w kremie pod oczy i też w kremie do twarzy.
Bardzo pomocne. Jest po nich skóra miękka i delikatna.
już jakiś czas jest o nim głośno i podobno są one bardzo skuteczne w regenerowaniu i nawilżaniu skóry 😀