Ekstrakt z kory chinowca czerwonosoczystego, pochodzi z drzewa, należącego do rodziny marzannowatych. Rosną one na wyspie Jawa w Indonezji. Można je także znaleźć w Azji Południowo-Wschodniej, a także w Ameryce Południowej, jak również Indiach, czy Afryce. Ze względu na to, że kora zawiera najwięcej chininy, przez co ekstrakt z kory chinowca ma właściwości wzmacniające, ściągające, przeciwdrożdżakowe i antyseptyczne. Najczęściej jest wykorzystywany do pielęgnacji włosów, ale też w laboratorium, a także jako lek, np. nasercowy, czy przeciwmalaryczny.
Spis treści:
Funkcja w produkcie
Ekstrakt z kory chinowej jest aktywną substancją kondycjonującą, ponadto tonizującą i ściągającą.
Działanie kosmetyczne
W produkcie ekstrakt z kory chinowej pełni funkcję pobudzającą mikrokrążenie w cebulkach włosów, dzięki czemu skutecznie je wzmacnia, a co za tym idzie stymuluje ich porost, działa też przeciwłupieżowo.
Bezpieczeństwo
Chinina stosowana jako lek lub napój (tzw. tonik) może powodować działania niepożądane, przez zawartość alkaloidów. Jeśli chodzi o produkty kosmetyczne, chinina jest zastosowana w bezpiecznej dawne.
Alergiczność
Chinina może być groźna, gdy jest przyjmowana jako lek lub napój.
Wpływ na środowisko
Brak informacji o szkodliwym wpływie ekstraktu z kory chinowej.
Pochodzenie
Substancja roślinna pochodzenia naturalnego.
Dodatkowe informacje
Ze względu na swoje właściwości, ekstrakt z chininy jest wykorzystywany w szerokim zakresie, warto zatem dowiedzieć się o nim nieco więcej.
Poniższa tabela zawiera najważniejsze informacje dotyczące tego wartościowego surowca:
Jak jest pozyskiwany ekstrakt z kory chinowej? | Ekstrakt z kory chinowej jest pozyskiwany z kory wiecznie zielonego drzewa – chinowca. Korę zrywa się z drzewa, a następnie suszy się ją i rozdrabnia na proszek o gorzkim smaku. Kora pozyskiwana jest z dorosłych roślin. Miejsca po jej zrywaniu, po pewnym czasie znów pokrywają się korą. |
Jakie związki zawiera? | Główną grupą substancji aktywnych, pozyskiwanych z kory chinowca, są alkaloidy. Najważniejsze z nich to chinina, ale wartościowe są też chinidyna (wykorzystywana jako lek nasercowy), a także chinonidyna i chinonina i ich połączenia z wodorem. Ponadto zawiera także taninę – kwas cynchonowy. |
W jaki sposób się korzysta z kory chinowej? | Przede wszystkim kora chinowa jest wykorzystywana do leków przeciwmalarycznych i nasercowych. Można ją też znaleźć na całym świecie w napojach gazowanych, koktajlach alkoholowych i tonikach. Ze względu na swoją wyraźną fluorescencję, chinina znajduje zastosowanie w eksperymentach laboratoryjnych (nauczanie przyrodnicze). Ekstrakt z kory chinowej jest szczególnie wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji skóry głowy i włosów. |
Jakie jest dopuszczalne stężenie? | Stężenie chininy w napojach gazowanych, koktajlach alkoholowych, czy tonikach nie może przekraczać ppm 83 mg/kg. Jeśli chodzi o kosmetyki, ekstrakt z kory chinowca nie przenika do krwi. |
W temperaturze pokojowej chinina jest białą, krystaliczną substancją o intensywnym gorzkim smaku. Ekstrakt z kory chinowej jest wykorzystywany w kosmetyce do pielęgnacji włosów, ponieważ pobudza mikrokrążenie w ich cebulkach. Powoduje to, że są w ten sposób skutecznie wzmacniane i stymulowane do wzrostu. Warto zatem szukać tego składnika w serach, szamponach, czy odżywkach, a szczególnie wcierkach, by poprawić wygląd swojej czupryny – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog
Ekstrakt z kory chinowej – właściwości
Ekstrakt z kory chinowej jest wykorzystywany jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów i skóry głowy, ponieważ ma wiele cennych właściwości.
Jak zatem działa ekstrakt z chininy:
- optymalizuje wymianę w brodawkach skórnych, przez co przyczynia się do stymulacji wzrostu włosów
- wzmacnia włosy
- działa przeciwłupieżowo
- tonizująco
- ściągająco
Podsumowanie
Ekstrakt z kory chinowej zostaje pozyskiwany z wiecznie zielonych drzew chinowych. Jeśli chodzi o kosmetyki, najczęściej jest wykorzystywany jako składnik preparatów do poprawy kondycji skóry głowy i włosów. Ma naprawdę cenne właściwości, dlatego dobrym rozwiązaniem jest szukanie produktów, zawierających tę właśnie substancję.
FAQ
1. Jaki inny składnik wspomaga pracę ekstraktu z kory chinowej?
Ekstrakt z kory chinowej wspomaga dobrze kofeina, ponieważ jeszcze lepiej przeciwdziała wypadaniu włosów.
2. Dlaczego warto wybierać produkty zawierające ekstrakt z kory chinowej?
Produkty, dzięki zastosowaniu ekstraktu z kory chinowej wzmacniają mikrokrążenie w cebulkach. Jest to ważne, ponieważ później włosy szybciej rosną.
3. Jaki produkt przeciw wypadaniu włosów z ekstraktem z kory chinowej najlepiej zastosować?
Najlepszym wyjściem jest zastosowanie całego zestawu do pielęgnacji włosów, zawierającego ekstrakt z kory chinowej. Jednak największą korzyść daje zastosowanie wcierki do skóry głowy.
Bibliografia:
1. Hefter A., Handbuch der eksperimentellen Pharmakologie, Band I, wyd. Springer, 1920.
2. Mucha W., Kosmetyki naturalne dla Ciebie, wyd. Zwierciadło, 2020.
3. Podbielkowski Z., Sudnik-Wójcikowska B., Słownik roślin użytkowych, wyd. PWRiL, Warszawa 1989.
nigdy nie słyszałam o tym by istniało coś takiego jak ekstrakt z chininy o.O muszę sprawdzić na sobie bo brzmi super.
chyba mam cos takiego w plynie do skory glowy ale musialabym sprawdzic.
tak czy inaczej pomaga wiec jedynie moge polecic.
Na pewno ekstrakt z kory chinowej mam w którymś z dermokosmetyków delpos. Jest na wypadanie włosów więc zgadza się to z tym co piszecie o tym składniku.