Dieta na cellulit – co jeść aby skutecznie zwalczać cellulit?
Coraz większa liczba kobiet boryka się z problemem cellulitu (tzw. skórka pomarańczowa), najczęściej na udach. Może on być efektem nadmiernej wagi po przebytych ciążach bądź innych czynników mających wpływ na jego powstawanie. Istnieje wiele metod walki z nim m.in zabiegi, kremy na cellulit stosowane miejscowo na skórze a także różnego rodzaju masażery na cellulit. Jednak warto zwrócić szczególną uwagę na stosowaną codzienną dietę. Dieta ma ona ogromny wpływ na powstawanie cellulitu i nie musi być wcale ona drastyczna dla naszego organizmu. Dieta na cellulit nie wymaga od nas wyrzeczeń. Tak naprawdę należy jedynie zwracać uwagę, na to co jemy i w jakich ilościach.
Dieta na cellulit jadłospis
Przyjmuje się, iż najkorzystniejszymi produktami w diecie na cellulit są:
zielona herbata – zawiera teobraminę, składnik, który uwalnia tłuszcze znajdujące się w organizmie od dłuższego czasu (magazynowanie), przyśpiesza metabolizm, a co za tym idzie powoduje mniejsze wchłanianie tłuszczów oraz reguluje poziom cukru we krwi – glukozy.
produkty pełnoziarniste – płatki owsiane, otręby, ciemne pieczywo, brązowy ryż i grube kasze są doskonałym źródłem błonnika. Regulują on pracę jelit (perystaltykę) i dzięki temu pomagają zwalczyć toksyny odpowiedzialne za powstawanie cellulitu.
brokuły – mają w swym składzie kwas liponowy, który powstrzymuje przed powstawaniem stwardnień kolagenu. To właśnie ten proces powoduje skórkę pomarańczową. Zawierają także witaminę C, która ma za zadanie odbudowę kolagenu. Jest to istotne w redukowaniu cellulitu.
burak – posiada likopen odpowiedzialny za prawidłowe krążenie, a co za tym idzie, zapobiega odkładaniu się wody w organizmie. Zawiera także witaminy A i C, które korzystnie wpływają na kolagen zawarty w skórze poprzez jego wzmacnianie.
jajka – zawierają lecytynę, której zadaniem jest naprawa (odbudowa) ścianek komórek skóry.
kiełki fasoli – są dużym źródłem różnych witamin, w tym również tych, które mają pozytywny wpływ na skórę, a więc A i C.
banany – zawierają cynk oraz potas, które nie są obojętne dla skóry. Cynk polepsza jej wygląd i stan, natomiast potas poprawia krążenie krwi, a więc zapobiega powstawaniu cellulitu.
szparagi i kurkuma – posiadają bardzo podobne działanie na organizm, czyli pobudzają krążenie krwi, a tym samym przyśpieszają usuwanie zalegających toksyn. Dodatkowo szparagi mają silne właściwości przeciwzapalne.
Siemię lniane – siemię jest bogate w kwasy omega-3 i omega-6, które ułatwiają przemianę materii oraz wpływają na stan błon komórkowych. Podnoszą elastyczność i nawilżenie skóry, a także chronią ją przed wiotkością. Na dobrze napiętej skórze cellulit jest mniej widoczny.
picie wody a cellulit – mowa tutaj o wodzie (najlepiej niegazowanej z dodatkiem soku z cytryny), sokach owocowych i warzywnych lecz bez dodatku cukru.
Dieta na cellulit na udach nie różni się niczym od pozostałych diet, w związku z powyższym należy kierować się jadłospisem na podstawie wyżej wymienionych produktów.
Substancje wskazane w diecie na cellulit
Właściwości
Gdzie ich szukać
fitoestrogeny (estrogeny roślinne) – lignany
równoważą poziom estrogenów, które rozszczepiają naczynia krwionośne,
nasilają rozrost komórek tłuszczowych,
zatrzymują płyny w organizmie
siemię lniane
nasiona chia
brokuł
kalafior
kapusta
brukselka
nienasycone kwasy tłuszczowe
zdrowe tłuszcze, które nawilżają i wygładzają skórę
dzięki nim płyny pozostają w komórkach skóry, a nie w komórkach tłuszczowych, co zapobiega powstawaniu cellulitu
orzechy
nasiona
oliwki
tłuste ryby
witamina C
powoduję produkcję kolagenu, który sprawia, że skóra jest jędrna i gładka
Oprócz żywności, którą warto włączyć do diety na cellulit istnieje szereg produktów, które będą nasilały cellulitowe nierówności. Ponieważ jedną z przyczyn cellulitu jest nadmiar tkanki tłuszczowej należy zrezygnować z produktów sprzyjających tyciu. Potrawy tłuste i smażone będą w diecie antycellulitowej niewskazane. Warto także wyeliminować żywność wysoko przetworzoną (chipsy, paluszki, krakersy, słodycze) ponieważ ona z kolei sprzyja gromadzeniu się w organizmie toksyn. Podobnie sól sprzyja zatrzymywaniu wody, co utrudnia wypłukiwanie toksyn. Z diety na cellulit należy wyeliminować także napoje sprzyjające odwodnieniu, bo ono prowadzi do przesuszenia skóry, które nasila widoczność cellulitu. Dlatego warto zrezygnować z mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu.
Cellulit to nic innego jak przerośnięta tkanka tłuszczowa. Powstaje ona w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi i limfy. Krew powoduje uciskające tkanki obrzęki, a limfa nie usuwa dostatecznie toksyn. Dlatego dieta na cellulit dąży do redukcji lipidów i sprawnego usuwania toksyn. To przyczyny dla których tak kluczowe w diecie na cellulit jest odpowiednie nawodnienie. Woda usprawnia metabolizm i pomaga wydalać złogi. Aby przyspieszyć te procesy należy codziennie pić minimum 2 litry niegazowanej wody. Można do diety na cellulit włączyć także moczopędne napary ziołowe. Pomocne będą mniszek lekarski, herbata z kopru. Można jeść także moczopędne produkty: żurawinę, arbuza, seler i pietruszkę. Dietę warto uzupełnić o specjalistyczną pielęgnacje i nakładać na skórę dobry krem antycellulitowy, najlepiej ze składnikami pochodzenia naturalnego – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog
Dieta Dukana a cellulit
Oprócz spożywania zalecanych produktów, można stosować także proteinową dietę dr Pierra Dukana. Polega ona na skutecznym połączeniu białek z wodą. Przyczynia się to do redukcji zmian skórnych na udach, pośladkach bądź tez brzuchu. Białka pełnią funkcję wodoszczelną natomiast woda pobudza do wzmożonej pracy nerki, które filtrują wodę dostarczaną do organizmu. W dalszym etapie woda dostaje się do tkanek skórki pomarańczowej i pomaga usunąć zalegające w niej toksyny. Dzięki spalaniu białek owe toksyny są usuwane są z organizmu i organizm zostaje z nich oczyszczony.
Podczas walki z cellulitem bądź w zapobieganiu jego tworzenia. Musimy brać pod uwagę fakt iż stosując dietę, kremy oraz aktywność fizyczną w jednym, zapewniamy skuteczne i kompleksowe działanie antycellulitowe. Zastanawiając się nad tym, jaka dieta na cellulit może nam pomóc, zwracajmy uwagę na nasze upodobania żywieniowe, dodając powyższe składniki.
1. Jak długo należy stosować dietę na cellulit, aby zauważyć rezultaty?
Zanim uzupełnimy niedobory składników aktywnych musimy je dostarczać przez dłuższy czas. Dlatego poprawę zauważymy na przestrzeni miesiąca, kilku miesięcy systematycznego wdrażania pozytywnych antycellulitowych zmian w diecie. Dietę warto uzupełnić odpowiednią pielęgnacją. Efekty kremów na cellulit powinniśmy zauważyć po 3-4 tygodniach, wiele zależy od indywidualnych predyspozycji skóry do regeneracji oraz jakości wybranych produktów. Warto wybierać skuteczne kremy z naturalnymi składnikami, np. Vialise, Vialise Lifting Effects, Onshea czy Sinial .
2. Czy kobiety w ciąży mogą stosować dietę na cellulit?
Tak, ponieważ dieta antycellulitowa w dużej mierze pokrywa się z zasadami zdrowych nawyków żywieniowych i w ciąży stanowi doskonałą profilaktykę przed celulitem. Należy tylko dopilnować odpowiedniej kaloryczności posiłków, gdyż kobiety w ciąży potrzebują więcej kalorii. Każdorazowo w ciąży wszelkie decyzje dotyczące zdrowia należy także skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
3. Jak można wspomóc działanie diety na cellulit?
Ponieważ cellulit to zmiany na skórze warto dietę uzupełnić o odpowiednią pielęgnację skóry. W tym celu najlepiej sprawdzą się specjalistyczne kremy na cellulit, balsamy lub sera. Warto wybierać produkty bez chemicznych dodatków w składach. Można także stosować domowe metody na cellulit: peelingi, body wrapping, bańki chińskie. Niezmiernie ważna w redukcji cellulitu jest także aktywność fizyczna.
Bibliografia
Tomaszewicz V, Chrzanowska M, Klawe JJ., Wybrane składniki mineralne w żywności o istotnym znaczeniu dla terapii antycellulitowej, Borgis, 2014.
Ewa Kosowicz, Dieta antycellulitowa, Astrum, 2015.
u mnie keto mocno pomogło. myślałam, że to bujda na resorach, ale jednak zadziałało to na prawdę elegancko 😀 co do vialise to słyszałam o nim a sama nie używałam ale już kiedyś miałam chęć go testować. nadal warto w niego inwestować?
U mnie dieta na cellulit to wyeliminowanie praktycznie wszystkiego co lubię i jedzenie wszystkiego niemal czego nie lubię xD Ogólnie mimo wszystko nie łamię się i to przynosi poprawę.
P.S. Widzę, że ktoś piłam o nolicell i mega spoko 😀 Generalnie na cellulit wodny też on jest świetny.
Niedawno zaczęłam uważać na to co jem i… Zaskakująco lepiej się dzieje. 3 miesiące odkąd się trzymam postanowienia i na prawdę są ważne składniki które przyjmujesz czy to przez jedzenie czy bezpośrednio nakładasz na ciałko :PPPP
Po miesiącu myślę, że zauważysz. U mnie na pewno było mniejsze zatrzymywanie się wody np. To już wiele dało na wygląd skóry. Mniejsza opuchlizna – mniejszy cellulit.
Ale cellulit to nie tylko cukier. Cellulit to tłuszcz i trzeba uważać co się po prostu dostarcza naszemu organizmowi. Potrzebujemy też i tłuszczu, ale w odpowiednich ilościach i jakości. Dobry tłuszcz powinien być dostarczany. Dieta na cellulit jest tematem złożonym. W mojej ocenie to jest dość głęboki temat.
P.S. Testowałam vialise lifting effcts i super jest 🙂
na pewno jest w środku ekstrakt z alg, ekstrakt z bylicy bożego drzewka, ekstrakt z bluszczu pospolitego, kofeina, ekstrakt z guarany, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z kasztanowca, acorbic acid, rutyna, ceramide 6, ekstrakt z żeń-szenia syberyjskiego, ekstrakt z lawendy, ekstrakt z topoli itp.
Wydaje mi się, że w ciązy tak czy inaczej warto zrezygnować z nadmiaru cukrów czy niekorzystnych tłuszczy, co siłą rzeczy odbije się na mniejszym cellulicie.
Bardzo ciekawy temat. Dieta na cellulit to zazwyczaj powiedzenie co omijać, a nie co jeść by było lepiej. Stosuję się do tych poleceń z artykułu, do tego też świetnie się sprawdza polecany przez Was nolicell. Mam go od jakiegoś czasu, smaruje się rano i wieczorem i też uważam, że dużo dobrego dla mnie zrobił.
dużo potasu można znaleźć też w soku pomidorowym i ziemniakach 🙂 właściwie do momentu kiedy ludzie nie zamienili ziemniaków na ryże, kasze i makarony to nie występowały w naszych szerokościach geograficznych niedobory potasu 😀 więc raz na jakiś czas można zjeść, byle bez kalorycznych sosów
Dieta na cellulit wydaje się być suuuper skomplikowana, a tutaj tak prosto podane 😀 Jeżeli chodzi o inne rzeczy, które ja mogę polecić toooo… masaż lodem, masaż bańkami chińskimi, smarowanie się vialise, peelingowanie saszetkami z isany, ćwiczenia takie jak aeroby są też genialne i się to u mnie bardzo dobrze sprawdza. To od siebie bardzo polecam.
wystarczy po prostu też nie przesadzać ;p jeżeli je się zazwyczaj zdrowo i raz się zje coś grzesznego to.. NIE JEST TO PROBLEM 😀 ważne by na co dzień nie jeść mocno przetworzonego jedzenia. skupić się na dostarczaniu tego co jest ważne dla organizmu.
Dzięki, to faktycznie może być trochę mało tylko że trudno znaleźć czas na więcej no ale to już tylko moja wina. Na pewno wypróbuję masaże, a z kosmetyków coś masz do polecenia?
Najlepsza dieta to po prostu jeść mniej, ale zdrowo. Dużo warzyw, mniej smażonego, więcej się ruszać chociażby na spacerkach. Tylko że to dłużej trwa, ale za to efekty są na stałe i nie jest tak trudno wytrzymać 🙂 Tylko że u mnie nie do końca pomogło na cellulit, bo jeszcze się trzyma, więc to niestety nie wystarczy.
Wiesz, z tym cellulitem jest tak, że im więcej metod się połączy razem tym lepiej idzie. Więc wydaje mi się, że albo te spacery to dla Ciebie trochę za mało (bo umówmy się, ale to nie jest jakiś intensywny wysiłek) albo potrzebujesz czegoś, co da kopa krążeniu. Masaże, kosmetyki może?
Tylko nie Dukan. Takie ilości białka są dla nerek po prostu niebezpieczne. Monodiety to moim zdaniem beznadziejny pomysł, łatwo się potem rzucić na wszystko i przytyć z powrotem :/
u mnie keto mocno pomogło. myślałam, że to bujda na resorach, ale jednak zadziałało to na prawdę elegancko 😀
co do vialise to słyszałam o nim a sama nie używałam ale już kiedyś miałam chęć go testować.
nadal warto w niego inwestować?
Osobista opinia, bardzo subiektywna – WARTO.
I jak idzie klara? 😀
Teraz to już z górki, dieta na cellulit + aktywność fizyczna + peeling kawowy i masaże kremem zrobiły swoje.
dopiero startuję i mam nadzieje ze sie wyrobie do takiej cieplejszej wiosny/lata czyli jakis okres maja i czerwca..
U mnie dieta na cellulit to wyeliminowanie praktycznie wszystkiego co lubię i jedzenie wszystkiego niemal czego nie lubię xD Ogólnie mimo wszystko nie łamię się i to przynosi poprawę.
P.S. Widzę, że ktoś piłam o nolicell i mega spoko 😀 Generalnie na cellulit wodny też on jest świetny.
Niedawno zaczęłam uważać na to co jem i… Zaskakująco lepiej się dzieje. 3 miesiące odkąd się trzymam postanowienia i na prawdę są ważne składniki które przyjmujesz czy to przez jedzenie czy bezpośrednio nakładasz na ciałko :PPPP
Ile trzeba czekac na efekty jakie daje dieta na cellulit?
Po miesiącu myślę, że zauważysz. U mnie na pewno było mniejsze zatrzymywanie się wody np. To już wiele dało na wygląd skóry. Mniejsza opuchlizna – mniejszy cellulit.
Ale cellulit to nie tylko cukier. Cellulit to tłuszcz i trzeba uważać co się po prostu dostarcza naszemu organizmowi. Potrzebujemy też i tłuszczu, ale w odpowiednich ilościach i jakości. Dobry tłuszcz powinien być dostarczany. Dieta na cellulit jest tematem złożonym. W mojej ocenie to jest dość głęboki temat.
P.S. Testowałam vialise lifting effcts i super jest 🙂
Celluit moze być też wodny, niekoniecznie tłuszczowy
Co jest takiego w nim ze on moze pomoc w redukcji pofalowanych nog???
na pewno jest w środku ekstrakt z alg, ekstrakt z bylicy bożego drzewka, ekstrakt z bluszczu pospolitego, kofeina, ekstrakt z guarany, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z kasztanowca, acorbic acid, rutyna, ceramide 6, ekstrakt z żeń-szenia syberyjskiego, ekstrakt z lawendy, ekstrakt z topoli itp.
Ale to fajnie w sumie, że dieta na cellulit może być stosowana w ciąży, to troche ułatwia 😀
Wydaje mi się, że w ciązy tak czy inaczej warto zrezygnować z nadmiaru cukrów czy niekorzystnych tłuszczy, co siłą rzeczy odbije się na mniejszym cellulicie.
Dokładnie, dziecko będzie nam za to wdzięczne 😀
Muszę spróbować w końcu te diete Dukana..
O, nawet nie wiedziałam, że w ciąży kobiety mogą na spokojnie stosować diete antycellulitową. To jest istotne info, o którym mao się mówi raczej.
Na szczęscie jadłospis w diecie na cellulit zaskakująco odpowiada mi smakowo, takze pół biedy 😀
Bardzo ciekawy temat. Dieta na cellulit to zazwyczaj powiedzenie co omijać, a nie co jeść by było lepiej. Stosuję się do tych poleceń z artykułu, do tego też świetnie się sprawdza polecany przez Was nolicell. Mam go od jakiegoś czasu, smaruje się rano i wieczorem i też uważam, że dużo dobrego dla mnie zrobił.
dużo potasu można znaleźć też w soku pomidorowym i ziemniakach 🙂 właściwie do momentu kiedy ludzie nie zamienili ziemniaków na ryże, kasze i makarony to nie występowały w naszych szerokościach geograficznych niedobory potasu 😀 więc raz na jakiś czas można zjeść, byle bez kalorycznych sosów
Dieta na cellulit wydaje się być suuuper skomplikowana, a tutaj tak prosto podane 😀 Jeżeli chodzi o inne rzeczy, które ja mogę polecić toooo… masaż lodem, masaż bańkami chińskimi, smarowanie się vialise, peelingowanie saszetkami z isany, ćwiczenia takie jak aeroby są też genialne i się to u mnie bardzo dobrze sprawdza. To od siebie bardzo polecam.
wystarczy po prostu też nie przesadzać ;p
jeżeli je się zazwyczaj zdrowo i raz się zje coś grzesznego to..
NIE JEST TO PROBLEM 😀
ważne by na co dzień nie jeść mocno przetworzonego jedzenia.
skupić się na dostarczaniu tego co jest ważne dla organizmu.
Dzięki, to faktycznie może być trochę mało tylko że trudno znaleźć czas na więcej no ale to już tylko moja wina. Na pewno wypróbuję masaże, a z kosmetyków coś masz do polecenia?
Na pewno coś z kasztanowcem czy ruszczykiem, sinial jest super, u mnie daje fajne rezultaty 🙂
koci pazur i kofeina też są spk
Najlepsza dieta to po prostu jeść mniej, ale zdrowo. Dużo warzyw, mniej smażonego, więcej się ruszać chociażby na spacerkach. Tylko że to dłużej trwa, ale za to efekty są na stałe i nie jest tak trudno wytrzymać 🙂 Tylko że u mnie nie do końca pomogło na cellulit, bo jeszcze się trzyma, więc to niestety nie wystarczy.
Wiesz, z tym cellulitem jest tak, że im więcej metod się połączy razem tym lepiej idzie. Więc wydaje mi się, że albo te spacery to dla Ciebie trochę za mało (bo umówmy się, ale to nie jest jakiś intensywny wysiłek) albo potrzebujesz czegoś, co da kopa krążeniu. Masaże, kosmetyki może?
Tylko nie Dukan. Takie ilości białka są dla nerek po prostu niebezpieczne. Monodiety to moim zdaniem beznadziejny pomysł, łatwo się potem rzucić na wszystko i przytyć z powrotem :/
Najprościej chyba stosować diete bogatą w owoce i warzywa a ubogą w cukry, węglowodany i tłuszcze.