Leczenie łupieżu pstrego należy wdrożyć jak najszybciej po zauważeniu pierwszych oznak choroby, aby uniemożliwić rozprzestrzenienie się jej na skórę całego ciała. Leczenie małych części skóry jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Najczęściej stosuje się farmakologiczne leczenie łupieżu pstrego, jednak często wprowadza się także metody naturalne.
Bardzo ważne jest unikanie obcisłych ubrań, które stymulują potliwość, gdyż jest ona powodem nasilenia dolegliwości. Należy także unikać wspólnego korzystania z tych samych ubrań, ręczników, grzebieni, a także wybierać salony fryzjerskie, które cieszą się dobrą opinią i są czyste, a narzędzia dezynfekowane po każdym kliencie.
Łupież pstry – leczenie farmakologiczne
Na łupież pstry leki wskazane to przede wszystkim substancje przeciwgrzybicze w postaci maści. Specyfiki te powinny zwierać klotrimazol i ketokonazol. Często podawany jest także ketokonazol, stosowanie tego leku przez 10 dni powinno przynieść kres problemom. Warto także zaopatrzyć się w mydła i szampony, które posiadają w swoim składzie kwas salicylowy. Hamuje to nawrót choroby, który również występuje często. Zawierają one także: ketokonazol, klotrimazol, siarczek selenu czy pirytionian cynku, które uśmiercają drożdżaki będące powodem pojawienia się łupieżu pstrego. Leki takie pomogą chronić skórę przed ich rozwojem.
Leczenie łupieżu pstrego – lekami i preparatami bez recepty
Leki bez recepty to przede wszystkim szampony na łupież pstry, które możemy znaleźć na półkach drogerii oraz aptek. Do tego warto kupić kremy, balsamy oraz mydła przeciwgrzybicze. Chorując na łupież pstry, leczenie można wspomóc przez wszystkie te specyfiki, które dostaniemy bez recepty. Należy pamiętać, że powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, na całą powierzchnię skóry lub tylko na zmienione chorobowo miejsca. Kluczowa będzie tu także odrobina cierpliwości i systematyczność. Dobre efekty uzyskamy, gdy będziemy regularnie aplikować na skórę leczące składniki z preparatów. Ponieważ łupież pstry ma tendencję do nawrotów, preparaty lecznicze należy stosować jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów, aby zapobiec nawrotom choroby.
Leki przyjmowane doustnie są w większości przepisywane na receptę, gdyż często mają one skutki uboczne. Dermatolog powinien także zbadać interakcje leków przeciwgrzybicznych z innymi aktualnie przyjmowanymi oraz ewentualnie obecnymi pozostałymi schorzeniami metabolicznymi, hormonalnymi etc.
Łupież pstry do dermatoza uciążliwa, gdyż zmiany są widoczne i chorzy często doświadczają ostracyzmu społecznego, co wiąże się także z ich obniżonym poczuciem atrakcyjności i nastroju. Łupież jest dodatkowo zaraźliwy (choć nie u każdego się rozwinie), dlatego należy bezwzględnie przestrzegać higieny i podjąć leczenie. Pozostawiony sobie powoduje trwałe odbarwienia na skórze. W niezaawansowanej fazie wystarczą miejscowe preparaty przeciwgrzybiczne z piroktonem olaminy bądź siarczkiem selenu. Warto wybierać je spośród delikatnych dla skóry, naturalnych dermokosmetyków – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog
Czym wspomagać leczenie łupieżu pstrego?
Wspomaganie leczenia łupieżu pstrego opiera się, między innymi, na diecie oraz przyjmowaniu dużych ilości płynów, które wypłukują toksyny. Dieta powinna ograniczać tłuszcze i cukry, gdyż to one mogą być powodem przetłuszczania się skóry i dobrego środowiska do rozwoju grzybów. Warto wzbogacić posiłki o żelazo, witaminę D oraz cynk.
Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniej higieny, branie kąpieli codziennie, a szczególnie po większym spoceniu się. Ponieważ pożywką dla drożdżaków jest pot i łój znajdujący się na skórze. (Dlatego łupież pstry częściej występuje w wilgotnym i ciepłym klimacie, gdzie ludzie częściej i intensywniej się pocą). Dodatkowo powinniśmy nosić przewiewną odzież z naturalnych tkanin. Należy także pamiętać o myciu grzebieni, szczotek i innych przedmiotów higieny osobistej. Domownicy powinni także często myć ręce, zawsze po kontakcie z tkanką osoby chorującej na łupież pstry. Łupież pstry często nawraca, dlatego trzeba szczególnie zwracać uwagę na dezynfekcję pościeli, ubrań oraz ręczników, a także dezynfekcję w salonach urody, salonach kosmetycznych oraz ośrodkach zdrowia. Podczas leczenia łupieżu należy także powstrzymać się od wizyt w solarium, na basenie lub termach, żeby nie narażać innych ludzi na nabycie schorzenia. W czasie walki z łupieżem pstrym warto zrezygnować z palenia papierosów, które nasilają chorobę. Alkohol jest również wykluczony z tego samego względu.
Łupież pstry – leczenie preparatami z domowej apteczki
Do metod wspomagania należą domowe sposoby oparte przede wszystkim na ziołolecznictwie. Warto wykorzystać czosnek, ocet jabłkowy (niewskazany dla kobiet w ciąży oraz karmiących i osób z chorobą wrzodową), aloes, maść nagietkową oraz sodę oczyszczoną. Pomocne będą także przeciwgrzybiczne olejki eteryczne: herbaciany, lawendowy i paczulowy oraz hamujący rozwój drożdżaków olej kokosowy.
Produkty te można:
wcierać w zmienione chorobowo miejsca,
stosować okłady na większe powierzchnie,
napary do spożywania.
Należy zwracać szczególną uwagę na składniki, jakie zawierają preparaty do stosowania na łupież pstry. Godny polecenia jest zestaw Pityver, (tj. szampon, płyn do skóry głowy i emulsja do ciała). W tych preparatach znajdziemy takie składniki, jak np.: siarczek selenu, pirytionian cynku, naturalną witaminę E, białą glinkę, glukonian miedzi, mleczan sodu, czy pirokton olaminy. Dzięki tym i innym odpowiednio dobranym substancjom skutecznie można pozbyć się pasożytniczych grzybów i bakterii oraz uporczywych objawów, takich jak swędzenie, czy zaczerwienienie, a co za tym idzie efektywnie poprawić wygląd skóry.
Opinie o Pityver:
Świetnie działające preparaty Pityver pomogły mi zregenerować skórę głowy oraz ciała. W końcu czuję, że żyję. Sebum się uregulowało i przestało tak swędzieć – mówi pan Patryk z Krzemienicy
Nareszcie pozbyłem się ciągłej alergii skórnej i łupieżu pstrego. Nie czuję też ściągania skóry, teraz jest nawilżona, po prostu zdrowa. Cieszę się, że natrafiłem na zestaw Pityver – mówi pan Ludwik z Kołaczyc
Podsumowanie
Łupież pstry jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem, jednakże można z nim walczyć. Warto iść do dermatologa, aby zasięgnąć fachowej pomocy, ale można także wspomagać leczenie łupieżu pstrego powyżej opisanymi metodami. Dobre przeciwgrzybiczne preparaty dostaniemy bez recepty, a przyniosą dużą ulgę skórze. Bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny.
1. Czy trzeba iść do lekarza, kiedy zobaczy się na głowie lub na ciele łupież pstry?
Oczywiście, że tak. Zawsze przy niepokojących objawach należy swoje kroki kierować w stronę lekarza, który w ogóle powie co nam jest. Jeśli rzeczywiście stwierdzi łupież pstry, rozpocznie odpowiednie leczenie. Oprócz tego warto także zacząć stosować dobrej jakości preparaty, np. z firmy Pityver, których działanie opiera się na naturalnych i aktywnych składnikach.
2. Czy dermokosmetyki są w stanie zabić drożdżaki, odpowiedzialne za powstawanie łupieżu pstrego?
To zależy jakie dermokosmetyki. Powinny być one skierowane specjalnie do osób, które borykają się z problemem łupieżu pstrego. Powinny mieć też bogaty skład i zawierać odpowiednio dobrane składniki, np. selen, pirytionian cynku, czy pirokton olaminy.
3. Jak długo należy stosować dermokosmetyki na łupież pstry?
Wszystko zależy od producenta, lecz na ogół jest to okres około 1 raz dziennie, przez 7-10 dni, następnie 1 raz w tygodniu przez 8-12 tygodni. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że lekarz może modyfikować sposób używania dermokosmetyków.
Bibliografia
1. Gupta A.K., Lyons D., Pityriasis versicolor: an update on pharmacological treatment options, 2014 2. Ashbee H. R., Update on the genus Malassezia,2007. 3. Ran Y., Yoshike T., Ogawa H., Lipase of Malassezia furfur: some properties and their relationship to cell growth,1993. 4. Terui T., Kudo K., Tagami H., Cutaneous immune and inflammatory reactions to Malassezia furfur, 1999. 5. Kwaśniewska J., Morus-Urbańska E., Jaskółowska A., Ocena niektórych danych klinicznych u pacjentów z łupieżem pstrym, 2010.
Ja bym szła w olej z czarnej porzeczki, paczuli, lawendy i pirytionian cynku ale myślę że do samego mycia głowy warto by było poszukać za siarczkiem selenu, wit. e i glinka białą 🙂
Ostatnio szukałem emulsji do ciała żeby mi pomogła na łupież pstry ale niczego takiego nie widziałem. ;/ Są jakieś takie płyny bez dodatków chemicznych? Zależy mi na czymś naturalnym. ;/
basen na pewno odpada, to jest miejsce gdzie ludzie najczesciej zarazaja sie lupiezem pstrym, jak spora częscią chorób grzybicznych ktore przeciez kochaja wilgoc
A ile powinna trwac taka kuracja?
To mocno zalezy od osoby, ale jakos 8-12 tygodni
Ja bym szła w olej z czarnej porzeczki, paczuli, lawendy i pirytionian cynku ale myślę że do samego mycia głowy warto by było poszukać za siarczkiem selenu, wit. e i glinka białą 🙂
Ostatnio szukałem emulsji do ciała żeby mi pomogła na łupież pstry ale niczego takiego nie widziałem. ;/ Są jakieś takie płyny bez dodatków chemicznych? Zależy mi na czymś naturalnym. ;/
akuratnie mam taki kosmetyk z pityver. sprawdź go może w wolnym momencie. może ci podpasuje.
może macie coś do powiedzenia jakie stosujecie na łupież pstry leki ? jestem w kropce nie wiem już czego szukać co by mi pomogło.
A czy pływanie w chlorowanym basenie tez moze jakos wplynąc na leczenie?
no rejczel że nie powinno sie czegoś takiego ostawiać o.O przecież na basenie też zaraża się tym innych ludzi o.O
basen na pewno odpada, to jest miejsce gdzie ludzie najczesciej zarazaja sie lupiezem pstrym, jak spora częscią chorób grzybicznych ktore przeciez kochaja wilgoc