Olejek do masażu to produkt niezbędny, gdy robimy jogę twarzy czy relaksujący masaż ciała. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie poślizgu dłoniom, po to, by ćwicząc nie rozciągać skóry, co jest mało przyjemne i mogło by prowadzić do zmarszczek. Ale olejki do masażu mają także właściwości pielęgnujące. Dowiedz się więcej o olejkach do masażu, aby wiedzieć jak je rozsądnie wybierać, łączyć i stosować.
Olejki do masażu – co to?
Olejek do masażu to produkt kosmetyczny składający się najczęściej z oleju roślinnego oraz olejków eterycznych. Oleje uzyskuje się z pestek, nasion i orzechów roślin w procesie obróbki mechanicznej lub chemicznej. Procesy chemiczne sprawiają, że część drogocennych właściwości roślin znika, dlatego lepsze są oleje pozyskiwane mechanicznie, nieratyfikowane. Olejki eteryczne pozyskuje się na drodze ekstrakcji kwiatów, owoców czy nasion roślin.
Niekiedy w olejkach do masażu znajdziemy w nich także inne substancje. Najlepsze będą olejki do masażu na bazie surowców naturalnych, syntetyczne dodatki są w nich zbędne. Oleje zawarte w olejkach do masażu dobrze natłuszczają skórę, co ułatwia masowanie, natomiast olejki eteryczne pięknie pachną, co ma wartość aromaterapeutyczną. Dzięki olejkom eterycznym stymulujemy ciało i w zależności od konkretnego olejku eterycznego, możemy się odprężyć i wyciszyć lub pobudzić. Zarówno jedne, jak i drugie mają także właściwości pielęgnujące.
Sprawdź, jak stosować olejek do masażu twarzy
Jaki olejek do masażu wybrać?
Wybierając olejek należy dobrać oleje i olejki eteryczne do problemów skóry bądź efektu, jaki chcemy osiągnąć. I tak zadziałają:
- pobudzająco – cytrynowy, pomarańczowy, grejpfrutowy, imbirowy, goździkowy olejek do masażu.
- relaksująco – sandałowy, lawendowy, kadzidłowy, różany olejek do masażu.
Z kolei, naturalne oleje mają wiele cennych właściwości i je wart dobrać do typu skóry:
skóra tłusta |
|
skóra sucha |
|
skóra naczynkowa |
|
cellulit |
|
Olejek do masażu
Masaże to jedna ze starszych metod dbania o zdrowie i urodę. Działa w wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowy. Olejek do masażu uprzyjemni zabieg i doda mu dodatkowych walorów pielęgnacyjnych. Piękne zapachy olejków do masażu pomogą osiągnąć błogi nastrój i poprawią samopoczucie, a zawarte w nich roślinne oleje nawilżą i uelastycznią skórę oraz zapewnią jej ochronę przed mechanicznymi odkształceniami, które mogą spowodować zmarszczki.
Bibliografia:
1. Romuald Klimek: Olejki eteryczne. Warszawa: Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego, 1957
2. Iwona Konopacka-Brud: AROMATERAPIA w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy Biologicznej Wellness i Spa. Warszawa: Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia., 2010, s. 168
3. Barbara Włudyka. Niezwykła moc oleju arganowego. „Aura”. 2011-01. Wydawnictwo Sigma-NOT
4. Karolina Kraśniewska i inni, Ocena składu chemicznego oraz właściwości przeciwdrobnoustrojowych olejku eterycznego z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia L.) w powszechnie dostępnym preparacie handlowym, „Postępy Fitoterapii”, 2/2017, Wydawnictwo Medyczne Borgis, 2017, s. 113-118
5. Budzowski A., 2012. Zarządzanie bezpieczeństwem produktów kosmetycznych w świetle nowych przepisów unijnych. Bezp. Teor. Prakt. 4, 23–39
U mnie przydają się do masażu twarzy, ale do ciała też.
Lubię poprawiać sobie krążenie i też nawilżać skórę bo należę do tych co mają ją dość suchą.
mam olejki do masażu na cellulit i tu najczęściej wybieram albo pomarańczowy albo grejpfrutowy 🙂 cudo!