Olejek do twarzy to produkt, bez którego coraz więcej osób nie wyobraża sobie swojej codziennej pielęgnacji. Oleje mają różne zastosowania – mogą posłużyć zarówno do oczyszczania cery, jak i być alternatywą dla kremu. Pozwalają uzyskać piękniejszy wygląd skóry, pod warunkiem, że zdecydujemy się na olejek do twarzy o naturalnym składzie i dobierzemy go właściwie do naszych potrzeb.
Czy warto stosować oleje do twarzy?
Olejek do twarzy może być prawdziwą skarbnicą cennych związków aktywnych. Zawiera kwasy tłuszczowe, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry, a także witaminy, z których wiele działa antyoksydacyjnie. Oprócz tego w poszczególnych olejkach występują unikalne związki, które zapewniają im różne, niepowtarzalne właściwości.
Ponadto olejek do twarzy przewyższa gotowe kosmetyki pod tym względem, że z reguły jest wystarczający sam w sobie: nie potrzeba do niego dodawać żadnych substancji, na przykład konserwantów. Dzięki temu idealnie nadaje się do pielęgnacji każdego typu cery, również tej wrażliwej i problematycznej. Ważne, aby olejek był dopasowany pod kątem rodzaju skóry, aby przyniósł najlepsze efekty.
Jaki olejek do twarzy wybrać?
Właściwe dopasowanie olejku do rodzaju cery ma znaczenie. Nieodpowiedni olejek może skórę obciążyć, zapchać lub przesuszyć. W praktyce zdarza się to co prawda rzadko, warto jednak mieć to na uwadze i dowiedzieć się jak najwięcej o właściwościach olejków, aby znaleźć taki, który najlepiej przypasuje cerze. Wtedy w długotrwałej perspektywie stosowania da jej same korzyści.
Oleje do twarzy możemy podzielić ze względu na zawartość kwasów wielonienasyconych omega-3 i omega-6. Wyróżniamy:
- oleje schnące – zwane również suchymi, ponieważ szybko wnikają w skórę i nie pozostawiają na niej tłustego filmu. Zawierają co najmniej 50% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przykładami takich olejków są: olej konopny, olej lniany, olej z czarnuszki, olej z wiesiołka, olej jojoba,
- oleje półschnące – nieco dłużej pozostają na skórze, lecz ich konsystencja nadal jest dość lekka i nie powoduje tłustego filmu. Zawierają powyżej 20%, ale poniżej 50% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najbardziej znane oleje z tej grupy to: olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej słonecznikowy, olej z pestek moreli, olej z nasion bawełny,
- oleje nieschnące – mają raczej ciężką konsystencję, wolno się wchłaniają i mogą pozostawiać na skórze film. Zawartość kwasów wielonienasyconych jest w nich najniższa – wynosi mniej niż 20%. Do tych olejów zalicza się olej makadamia, olej kokosowy, olej z awokado, olej z orzechów laskowych, oliwa z oliwek.
Oleje schnące wskazane są przy cerze tłustej i trądzikowej. Nie zatykają porów, ponadto pomagają uregulować wydzielanie sebum. Niektóre, jak np. olejek z czarnuszki, zawierają substancje działające przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo, dzięki czemu przyśpieszają redukcję niedoskonałości.
Po oleje półschnące mogą z kolei sięgnąć osoby o cerze normalnej i mieszanej. Oleje z tej grupy dobrze nawilżają i chronią skórę przed starzeniem.
Oleje nieschnące dedykowane są posiadaczom skóry suchej i dojrzałej. Tworzą natłuszczający film, który zapobiega odparowywaniu wody z naskórka. Wyraźnie zmiękczają i wygładzają skórę.
Jak stosować oleje do twarzy?
Olejek do twarzy może być stosowany jako element codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Można go używać zamiast kremu, bezpośrednio na skórę lub po wcześniejszym nawilżeniu jej żelem aloesowym czy wybranym hydrolatem. Inną opcją jest połączenie niewielkiej ilości olejku i kwasu hialuronowego. Można też zaaplikować olejek na krem, albo dodać kilka kropli olejku do kosmetyku. Lekkie i schnące olejki sprawdzają się jako baza pod makijaż.
Dużą popularnością cieszy się również wykorzystanie olejów do oczyszczania twarzy. Moda ta została zaczerpnięta z krajów azjatyckich.
Olejek do mycia twarzy to świetny sposób na demakijaż, ponieważ olej dokładnie rozpuści wodoodporne pozostałości kosmetyków i głęboko oczyści pory skóry. Nie naruszy przy tym bariery hydrolipidowej, dlatego jeśli mamy skórę przesuszoną, odwodnioną, czy wrażliwą, jest to dobra metoda dla nas. W przypadku cery trądzikowej i tłustej polecam wykonać oczyszczanie w dwóch etapach: najpierw użyć olejku, a następnie żelu lub pianki z łagodnymi substancjami myjącymi – Karolina Formela, kosmetolog
Jak stosować olejek do mycia twarzy? Odpowiednią ilość produktu należy wylać w zagłębienie dłoni. Gdy olejek się ogrzeje, należy masować nim twarz okrężnymi ruchami, również w obszarze oczu i ust. Po rozpuszczeniu makijażu, do twarzy przykłada się bawełniany ręcznik, który pochłania olej wraz z zanieczyszczeniami. Niektóre olejki mogą zostać zmyte ciepłą wodą, trzeba więc zapoznać się z zaleceniami producenta.
Jakie efekty daje olejek do twarzy?
Stosując olejek do twarzy w ramach regularnej pielęgnacji, można liczyć na wiele pozytywnych efektów. Dzięki wzmocnieniu bariery hydrolipidowej, sucha skóra stanie się lepiej nawilżona. Znikną podrażnienia i zaczerwienienia. Cera będzie miała też lepszy koloryt, gdyż masowanie twarzy olejkiem pobudza krążenie.
Olejek do twarzy poprawi także stan skóry tłustej i trądzikowej. Unormuje produkcję sebum oraz zwęzi pory skóry. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, przyśpieszy gojenie się zmian trądzikowych i złagodzi tendencję do ich powstawania.
Nie bez znaczenia są też odmładzające właściwości olejków. Zwiększają one jędrność i elastyczność skóry oraz wspomagają jej regenerację, wygładzając zmarszczki. Mają zdolność do opóźniania procesów starzenia i chronią cerę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Podsumowanie
Oleje do twarzy przysłużą się każdemu rodzajowi cery. Mogą być stosowane właściwie bez ograniczeń, zastępując inne kosmetyki. Lżejsze, schnące oleje rekomendowane są cerom tłustym i trądzikowym, zaś te o gęstszej konsystencji warto wybierać przy skórze suchej i dojrzałej. Co ważne, ze względu na łagodny skład oleje mogą być stosowane nawet we wrażliwych okolicach oczu, do demakijażu lub jako serum. Oleje możemy również ze sobą mieszać, aby zintensyfikować ich działanie, lub łączyć z hydrolatami i innymi preparatami. Możliwości na wykorzystanie olejków jest naprawdę wiele, warto zatem przetestować, który sposób najlepiej sprawdzi się na naszej skórze.
Bibliografia:
1. Bojarowicz H, Woźniak B: Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Probl Hig Epidemiol. 2008, 89(4): 471-475
2. Bialek A, Bialek M, Jelinska M i wsp: Fatty acid profile of new promising unconventional plant oils for cosmetic use. Int J Cosmet Sci 2016; 38(4): 382-388
3. Zielińska A, Nowak I: Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, CHEMIK 2014, 68, 2, 103–110
4. Walczak-Zeidler K., Felczak-Guzik A., Nowak I.: Oleje roślinne stosowane jako surowce kosmetyczne – leksykon. Cursiva, Kostrzyn 2012
5. Noszczyk M. [red.]: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012
@mango, za to jak już się znajdzie dobry to to jest cudo w zmywaniu makijażu i kremów z filtrem 🥰 ogólnie dobry olejek do twarzy jest w cenie.
Miałam różne olejki do demakijażu twarzy i niektóre mówi się, że są hydrofilowe, a później okazuje się, że tak słabo.
Patrzcie dziewczyny przed zakupem, bo można się zdziwić.
mam olejek do twarzy i jest super.
używam go przy masażu.
im większy poślizg pod dłonią czy gua sha tym lepiej.
No są faktycznie pomocne. Używam do pielęgnacji jako coś nawilżającego, ale też do demakijażu. SUPER!!!!