Olej migdałowy pozyskuje się poprzez tłoczenie na zimno nasion migdałowca pospolitego rosnącego na terenach Azji Środkowej i Mniejszej. To jeden z szybciej schnących olei roślinnych o doskonałych walorach pielęgnacyjnych, dlatego od lat z powodzeniem wykorzystuje go przemysł kosmetyczny. Poznaj dokładnie jego właściwości i zastosowanie.
Olejek migdałowy – właściwości
Ma jasnożółtą barwę i jest gęsty. Prawie nie pachnie, lecz mimo to rewelacyjnie się wchłania, nie pozostawiając na skórze lepkiego, tłustego filmu, dlatego jest jednym z chętniej stosowanych olei w pielęgnacji twarzy.
Nie tylko cechy fizyczne, ale także jego chemiczny skład ma korzystne dla skóry właściwości. Zawiera:
- witaminy A, E i D, znane z silnego potencjału odmładzającego oraz przeciwzapalne z grupy B,
- NNKT: ferulowy, linolowy, stearynowy, palmitynowy, oleinowy, fenolowy, biorące udział w budowie błon komórkowych naskórka,
- pierwiastki: potas, magnez, fosfor, mangan
- flawonoidy,
- proteiny.
Dzięki nim olej ze słodkich migdałów ma właściwości:
- przeciwstarzeniowe,
- zmiękczająco-natłuszczające,
- wygładzające,
- kojące,
- przeciwzapalne,
- ochronne,
- pobudzające produkcję kolagenu i elastyny,
- absorbujące promienie słoneczne.
Sprawdź też: Jakie pozytywne właściwości ma olejek do twarzy
Olejek migdałowy – zastosowanie
Naturalne emolienty występujące w olejku migdałowym sprawiają, że skóra jest doskonale chroniona przed utratą wody, w efekcie czego poprawia się jej nawilżenie. Odzyskuje miękkość i jędrność, pory stają się mniej widoczne. Z tego powodu olejek migdałowy jest polecany do skóry suchej lub odwodnionej, potrzebującej odbudować ochronną barierę hydrolipidową. Skład oleju sprawia także, że ma on świetne działanie przeciwzmarszczkowe, ponieważ dużą część jego składu stanowią substancje antyoksydacyjne, zwalczające zgubny wpływ wolnych rodników na komórki skóry. Dodatkowo kwas felurowy działa rozjaśniająco na przebarwienia, a witaminy z grupy B i kwas linolowy regulują ilość sebum. Ze względu na silne nawilżające właściwości olejek migdałowy jest częstym składnikiem balsamów do ciała, a jego fotoprotekcyjne działanie wykorzystuje się w kosmetykach do opalania.
Jest to także idealny składnik kremów pod oczy i produktów do demakijażu oczu, bo rozpuszcza tłuszcze i działa przeciwzmarszczkowo. Można go także stosować na rzęsy i brwi, aby je zagęścić. Olejek migdałowy jest bardzo dobrze tolerowany, dlatego mogą go stosować także kobiety w ciąży i osoby chorujące na AZS.
Olejek migdałowy na włosy
Olejek migdałowy to także idealny produkt do pielęgnacji włosów, zwłaszcza średnioporowatych. Zapobiega ich puszeniu się i elektryzowaniu. Odżywia cebulki, zatrzymuje wilgoć wewnątrz pasm, co pomaga zregenerować uszkodzoną strukturę kosmyków na całej długości, a w szczególności zapobiec rozdwajaniu się końcówek. Jednocześnie jego właściwości regulujące prace gruczołów łojowych sprawiają, że nie prowadzi do przetłuszczania się włosów.
Sprawdź inne olejki do włosów.
Olejek migdałowy – podsumowanie informacji
Olejek migdałowy to szybkoschnący olej kosmetyczny o działaniu skupiającym się wokół nawilżania i natłuszczania skóry. Doskonale uszczelnia płaszcz wodnolipidowy naskórka. Polecany jest do skóry suchej i przesuszonej. To produkt naturalny i ekologiczny, dlatego warto go stosować w pielęgnacji ciała i twarzy.
Bibliografia:
1. Ratz-Łyko A., Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych, Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej, 3/2016.
2. Stróżyk A., Pachocka L., Orzechy jako istotny składnik diety sportowców, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2016.
3. Yildirim A., Akinci-Yildirim F., San B., Sesli Y., Total Oil Content and Fatty Acid Profi le of Some Almond (Amygdalus communis L.) Cultivars, Pol. J. Food Nutr. Sci, 3/2016.
4. Moayedi A., Rezaei K., Moini S., Keshavarz B., Chemical Compositions of Oils from Several Wild Almond Species, J Am Oil Chem Soc, 10/2010.
mam olejek migdałowy i używam go zarówno na ciało, na twarz i też do włosów. nawilża jak mało co :)) do masażu też jest świetny.
Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do tego by używać tego olejku… Jakoś mnie ominęło te BUM na niego.