Olejki do ciała to należą do kosmetyków naturalnych. Najczęściej są mieszanką naturalnych olejów roślinnych zimnotłoczonych o bardzo dobrych właściwościach pielęgnacyjnych oraz olejków eterycznych o działaniu relaksującym i pięknym zapachu. . Poznajmy dokładnie, jaki korzyści można zyskać stosując olejki do ciała oraz poszczególne właściwości olejów do ciała, tak aby trafnie dobierać je do potrzeb i problemów danej skóry.
Oleje do ciała – pielęgnująca baza w olejkach do ciała
Oleje do ciała powstają na bazie składników naturalnych. Uzyskuje się je z pestek, nasion i orzechów różnych gatunków roślin w wyniku tłoczenia. Najbardziej wartościowe są produkty pozyskane w sposób naturalny, mechaniczny tzw. tłoczone na zimno i nieratyfikowane, czyli nie poddane obróbce chemicznej. W jej wyniku bowiem oleje roślinne stają się przejrzyste, mają lepszy kolor i zapach, lecz tracą dużą część swoich cennych właściwości.
Właściwości poszczególnych olejów różnią się nieco, ale w większości z nich znajdziemy cenne, silnie odżywiające i nawilżające skórę niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, -6 i -9 oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach o działaniu antyoksydacyjnym: E, A i D. Ponadto polifenole roślinne, flawonidy i wiele cennych minerałów.
Oleje do ciała – właściwości
Oleje podobnie jak większość kosmetyków – dobieramy na podstawie ich właściwości.
Należy je dopasować do najważniejszych potrzeb skóry. Do chętnie stosowanych olejów do ciała należą:
- Oliwa z oliwek – najpopularniejszy roślinny olej, skarbnica witamin i minerałów: A, B, C, D, K i E, wapnia, żelaza i potasu oraz około 30 związków fenolowych, które wymiatają wolne rodniki. Jest także źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Oliwa działa silnie wygładzająco i ujędrniająco. Nawilża i dodaje elastyczności, dzięki temu wspiera regenerację naskórka.
- Olej z awokado – znajdziemy w nim witaminy A, B, D, E, H, K i PP i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6. Mocna nawilża, odżywia, regeneruje, tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną.
- Olej ze słodkich migdałów – bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, zawiera także witaminy A, D, E oraz z grupy B, cynk i potas. Silnie poprawia elastyczność skóry, zmiękcza ją oraz ekstremalnie nawilża. Może być stosowany na suchą skórę, w tym łokci i pięt.
- Olej jojoba – w składzie zawiera fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz wysokie dawki witamin E i F. Daje skórze warstwę ochronną, dlatego szczególnie polecany jest przy ekstremalnych warunkach pogodowych, ponieważ chroni skórę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Sprawdź również: Oleje do twarzy
Naturalny olejek do ciała – olejki eteryczne
Olejki eteryczne powstają na bazie destylacji kwiatów, pąków i liści roślin. W kosmetyce ceni się je za doskonałe właściwości zapachowe oraz aromaterapeutyczne. Z tych powodów są chętnie dodawane do bezzapachowych lub pachnących mało przyjemnie olejów do ciała. Połączenie naturalnych olejów i olejków eterycznych daje doskonałe olejki do ciała, który z powodzeniem można wykorzystywać do odprężającego masażu ciała lub w funkcji balsamu do ciała.
Aby osiągnąć ten efekt najchętniej wykorzystuje się następujące olejki eteryczne:
- lawendowy – ma właściwości silnie relaksujące, ułatwia zasypianie i odprężenie, pachnie niezwykle przyjemnie, ma działanie tonizujące.
- olejek bergamotowy – łagodzi napięcia, poprawia nastrój,
- olejek ylang-ylang – to popularny afrodyzjak.
- Dodatkowo, aby dodać sobie energii np. w olejkach do ciała do stosowania po porannym prysznicu wykorzystuje się między innymi olejki:
- grejpfrutowy – działa pobudzająco, rewitalizująco, odświeżająco, pobudza zmysły,
- pomarańczowy – energetyzuje i pobudza do działania,
- goździkowy – silnie rozgrzewający, łagodzący bóle stawów i mięśni.
Suchy olejek do ciała
Choć olejki do ciała na bazie naturalnych olejów roślinnych świetnie nawilżają i osłaniają skórę, mają jedną, dużą, przeszkadzającą wielu osobom wadę. Większość z nich długo się wchłania i przez dłuższy czas pozostawia na skórze tłustą, lepką warstwę, która brudzi ubrania. Aby temu zaradzić producenci kosmetyków opracowali nową formułę – suchy olejek do ciała. Taki olejek powstaje na bazie emolientów szybkoschnących np. oleju winogronowego, bawełnianego, z krokosza.
Olejki do ciała – podsumowanie
Olejek do ciała to kosmetyk, po który chętnie sięgają osoby ceniące sobie naturalna pielęgnację. To produkt bez zbędnych, syntetycznych dodatków, niezwykle delikatny i bezpieczny dla ciała, a przy tym o doskonałych właściwościach nawilżających i odżywczych. Stosowany regularnie olejek do ciała sprawi, że skóra będzie gładka i miękka.
Bibliografia
1. Szczygieł-Rogowska J., Historia kosmetyki w zarysie: z dziejów kosmetyki i sztuki upiększania od starożytności do poł. XX w: Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku, 2007
2. Lamer-Zarawska E., Chwała C., Gwardys A., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2012
3. Góra J., Lis A., Najcenniejsze olejki eteryczne, cz.I, Monografie Politechniki Łódzkiej, Łódź 2019; Sarbak Z., Jachymska-Sarbak B., Sarbak A., Chemia w kosmetyce i kosmetologii, MedPharm Polska, Wrocław 2013
4. Sionek B. 1997. Oleje tłoczone na zimno. Roczniki PZH, 48, 3
5. Mińkowski K., Grześkiewicz S., Jerzewska M., 2011. Ocena wartości odżywczej olejów roślinnych o dużej zawartości kwasów linolenowych na podstawie składu kwasów tłuszczowych, tokoferoli i steroli. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2 (75), 124–135
6. Marie-Claude M. „Kosmetologia i farmakologia skóry” Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007)
Mam w domu:
– olejek makadamia
– olejek jojoba
– olejek ze słodkich migdałów
– olejek lniany
Każdy używam i polecam
Codziennie stosuję olejki do ciała ❤️ Po umyciu ciała jak jeszcze skóra jest mokra się nimi smaruję i totalnie uwielbiam jak to nawilża i zmiękcza skórę.