Rozstępy w ciąży to jedna z wielu zmian, której kobiety chciałyby skutecznie uniknąć. Podobne do blizn kreski powstają niemal na wszystkich częściach ciała powiększających się wraz ze wzrostem płodu. Wyróżniamy rozstępy na piersiach w ciąży bądź rozstępy na brzuchu. Jak powstają i co najważniejsze – jak zapobiec rozstępom w ciąży i co na rozstępy pomoże, gdy niestety pojawiły się?
Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży i jakie są ich fazy?
Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży? To jedno z podstawowych pytań przyszłych mam. Rozstępy w ciąży zwykle dają o sobie znać około 5. miesiąca ciąży. Początkowo objawiają się swędzeniem skóry. U każdej kobiety mogą pojawić się w innym czasie, jednakże wszystko zależy głównie od pielęgnacji skóry oraz predyspozycji genetycznych. To jest ostatni dzwonek, żeby rozpocząć zwalczanie rozstępów, zanim zbliznowacieją i staną się trudne do usunięcia.
Wyróżnia się bowiem dwie fazy powstawania rozstępów:
FAZA I – ZAPALNA
trwa prawie 6 miesięcy,
rozstępy są podatne na usuwanie,
w kolorze fioletowym albo sinoczerwonym,
FAZA II – ZANIKANIA
faza bliznowacenia,
leczenie niezwykle trudne oraz długotrwałe,
poradzą sobie z nimi wyłącznie profesjonalne zabiegi,
Rozstępy w ciąży – przyczyny powstawania i zapobieganie im
Rozstępy w ciąży pojawiają się w wyniku stałego rozszerzania się skóry w trakcie trwającej ciąży. Włókna kolagenowe, które znajdują się w skórze właściwej, nie nadążają za rozciąganiem skóry, w efekcie czego pękają. Naskórek nie jest uszkodzony, natomiast powstają ubytki tworzące widoczne wyżłobienia na skórze właściwej. Rozstępy w ciąży przybierają najpierw kolor czerwony, a później przekształcają się w biały. Ponadto mogą one być wypukłe bądź wklęsłe. Rozstępy powstają także poprzez pogorszenie się odporności na rozciąganie fibroblastów, elastyny oraz komórek produkujących w skórze włókna kolagenowe.
Poprzez wpływ nacisku na skórę powiększającego się brzucha bądź piersi, skóra pęka, ponieważ nie jest dostosowana do tak szybkiego tempa wzrostu. Efektem są powstałe blizny. Na rozstępy w ciąży wpływ maja także predyspozycje genetyczne
Istotna jest przede wszystkim właściwa pielęgnacja ciała już od początku ciąży, w tym miejsc, które są szczególnie narażone na rozstępy. Dzięki temu można zminimalizować ich widoczność. Innymi metodami minimalizującymi rozstępy w ciąży, a dokładniej ich powstawanie są np. masaże. Uelastyczniają one skórę, a także sprawiają, iż lepiej znosi rozciąganie. Można masować skórę nawet na sucho. Wystarczy na tę czynność poświęcić kilka minut dziennie. Najlepiej nawet zacząć masować ciało przed zajściem w ciążę, bowiem to zapewnia największą skuteczność działania. Należy delikatnie masować pomijając górną część brzucha, aby nie wywołać skurczów macicy.
Przy masażu piersi trzeba omijać sutki, gdyż ich nadmierna stymulacja może wpłynąć na wydzielenie się oksytocyny
Kluczowa jest regularność. Można do tego zastosować szczotkę albo rękawicę. Przeciw rozstępom w ciąży ważna jest zdrowa dieta. Ponad to nie powinno się przejadać. Lepiej nie spożywać zbyt dużo kalorycznych posiłków, ponieważ duży apetyt może wpłynąć na nagły przyrost wagi. Zaleca się jedzenie kasz i warzyw oraz owoców, a także produktów bogatych w witaminę E i cynk.
Oczekując na dziecko stosowałam oczywiście krem, trafiłam na rewelacyjny Strialys. Ale również zastanawiałam się co na rozstępy w ciąży można stosować dodatkowo. Dużo czytałam o masażu ciała chłodnym prysznicem i sama zaczęłam stosować tę metodę. Potwierdzam, iż pozytywnie wpływa ona na ukrwienie skóry, która będzie znacznie bardziej elastyczna oraz przygotowana na rozciąganie – mówi pani Katarzyna z Kołobrzegu
Dieta w ciąży musi być bogata w prostą, nieprzetworzoną żywność – tak powtarzała moja babcia. Sama starałam się przestrzegać tej zasady będąc w ciąży. Nie jadłam fast foodów i produktów zatrzymujących wodę w organizmie. Przez całą ciążę stosowałam też naturalny krem na rozstępy Lanimes i sądzę, że właśnie to uchroniło moją skórę przed rozstępami – mówi pani Anna z Krakowa
Rozstępy w ciąży to nieprzyjemna perspektywa, dlatego niemal każda przyszła mama szuka kosmetyków na rozstępy zwalczających ten problem. Warto także wiedzieć, jakich substancji w ciąży trzeba unikać w kremach na rozstępu. Przede wszystkim takich, które mogą uczulić przyszłą mamę i negatywnie wpłynąć na płód.
Nie wolno stosować takich składników kosmetycznych jak:
Innymi niewskazanymi kosmetykami na rozstępy w ciąży są te, które wpływają na układ hormonalny. Przykładem są wyciągi z soi. Najlepiej, aby sięgać wyłącznie po produkty naturalne i przeznaczone wyłącznie dla przyszłych mam.
Jak zapobiec rozstępom w ciąży? – naturalny skład kosmetyków
Jak zapobiec rozstępom w ciąży w skuteczny sposób? Warto wybierać kosmetyki z naturalnymi składnikami aktywnymi. Receptura musi być przede wszystkim bezpieczna dla przyszłej mamy i dziecka. Przykładowo cenne są naturalne ekstrakty oraz witaminy C i E, a nawet oleje, np. kokosowy, araganowy, masło shea.
Rozstępy na brzuchu i piersiach w ciąży wymagają specjalnej pielęgnacji. Bardzo delikatnej, nie szkodzącej matce i dziecku. Bezpieczniej więc wybierać kosmetyki z naturalnymi składnikami aktywnymi. Specjalistyczne produkty powinny być wcześniej przebadane dermatologicznie i nie zawierać w składzie jakichkolwiek komponentów podrażniających skórę – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog
Jak zapobiec rozstępom w ciąży? – bezpieczne kremy Strialys i Lanimes
Naturalne kremy na rozstępy słyną z wysokiej skuteczności, która zawdzięczają stosowanym w medycynie i kosmetologi od setek lat ekstraktom roślinnym. Doskonałymi produktami w tej kategorii są dwa kremy na rozstępy – Strialys oraz Lanimes. W obu nie znajdziemy chemicznych dodatków, które mogłyby zaszkodzić matce i/lub dziecku. Nie ma w nich parabenów i silikonów, PEG-ów, SLS-ów, ani sztucznych barwników i zapachów.
Kremy zawdzięczają pozytywne działanie następującym składnikom aktywnym o wielutorowych właściwościach:
dipalmitynian hydroksyproliny – pozyskiwany z roślin, poprawia jędrność i nawilża,
ekstrakt z bylicy boże drzewko – tonizuje skórę oraz wzmacnia ją,
ekstrakt z ruszczyka kolczastego – uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiega ich kruszeniu się i pękaniu,
proteiny jedwabiu – regenerują, wypełniają ubytki w strukturze skóry, doskonale nawilżają i dodają elastyczności i jędrności, budują warstwę hydrolipidową,
ekstrakt z żeń-szenia – rozpromienia, poprawia krążenie i chroni przed wolnymi rodnikami,
ekstrakt z bluszczu pospolitego – dostarcza skórze wielu składników odżywczych, regeneruje, a dodatkowo wzmacnia także układ krążenia,
kofeina – pomaga wydalać toksyny, usprawnia krążenie krwi i limfy, co więcej pobudza włókna kolagenu i elastyny do odnowy,
ekstrakt z kociego pazura – przyspiesza regenerację tkanek, działa przeciwstarzeniowo, wzmacnia,
ekstrakt ze świecznicy groniastej – nawilża, zapobiega parowaniu wody przez naskórek, koi i działa przeciwzapalnie, Jest też silnym antyoksydantem.
Lanimes i Strailys radzą sobie ze wszystkimi rodzajami rozstępów: z rozstępami na brzuchu, na piersiach, udach, ramionach i pośladkach
Działają bez względu na przyczynę rozstępów, czy to predyspozycje genetyczne, czy to słaba gęstość i elastyczność skóry. Ujędrniają, a więc sprawdzą się także stosowane profilaktycznie. Tak jak w przypadku innych preparatów, konieczna jest jednak regularność oraz jak najszybsza reakcja na pojawienie się rozstępów i wdrożenie kuracji kremem Strialys lub Lanimes.
Rozstępy w ciąży – podsumowanie
Rozstępy w ciąży to problem, który można zniwelować. Istotne jest, aby każdy wybór kosmetyków skonsultować z lekarzem prowadzącym, aby wiedzieć czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań. Niestety perłowobiałych rozstępów nie można pozbyć się przed rozwiązaniem, bo ciążą jest przeciwwskazaniem do większości zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii. Co jednak na rozstępy po ciąży warto zastosować już w jej trakcie? Przede wszystkim można wciąż smarować skórę specjalistycznymi kosmetykami. Przeciw rozstępom w ciąży warto także przestrzegać zróżnicowanej diety oraz nawadniać ciało od wewnątrz, czyli pić wodę niegazowaną.
1. Dlaczego warto stosować kosmetyki na rozstępy w ciąży o naturalnym składzie?
Zaleca się naturalne kosmetyki w ciąży ze względu na to, że są bezpieczne w użytkowaniu, dzięki przeprowadzonym wcześniej testom. Ważna jest wit. E, która hamuje proces powstawania rozstępów, a także chroni kolagenowe włókna. Dobrymi kosmetykami o naturalnych składnikach są kremy Strialys i Lanimes, jednak nawet ich stosowanie należy skonsultować ze specjalistą.
2. Jak powinno się stosować kosmetyki przeciw rozstępom w ciąży?
Ważna jest regularność, tylko gdyż systematycznie stosowany produkt zapobiegnie rozstępom. Najlepiej, aby postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Świetnym pomysłem na zastosowanie kosmetyków przeciw rozstępom jest użycie ich po kąpieli, kiedy skóra jest ciepła, wilgotna i ma otwarte pory.
3. Kiedy zaleca się stosowanie kosmetyków na rozstępy w ciąży?
Najlepiej postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu od producenta. Z reguły krem na rozstępy w ciąży stosuje się już od II trymestru. To w pełni bezpieczny i potwierdzony czas na zastosowanie kosmetyków na rozstępy w ciąży. Skóra bowiem zaczyna się coraz bardziej rozciągać, więc warto dbać o nią od początku.
Bibliografia
1. Julia A.J., Leonhardt J.M., Heymann W.R.: Autoimmune thyroid diseases: etiology, pathogenesis, and dermatologic manifestations. J Am Acad Dermatol 2003 2. Ghada El-Hajj Fuleihan G., Rubeiz N.: Dermatologic manifestations of parathyroid-related disorders. Clin Dermatol 2006 3. Romano G., Moretti G., Di Benedetto A., Giofre C., Di Cesare E., Russo G. i inni: Skin lesions in diabetes mellitus: prevalence and clinical correlations. Diabetes Res Clin Pr 1998 4. Chanson P., Salenave S.: Acromegaly. Orphanet J Rare Dis 2008 5. Løvås K., Husebye E.S.: Addison’s disease. Lancet 2005 6. Napier C., Pearce S.H.S.: Autoimmune Addison’s disease. Medicine 2012 Newell-Price J., Bertagna X., Grossman A.B., Nieman L.K.: Cushing’s syndrome. Lancet 2006
I bardzo dobrze, warto przygotować skórę na takie ekstremalne sytuacje, bo w 2 fazie już nie ma sensu się smarować
Ja smarowałam się od samego początku wręcz
No ale według mnie jak ktoś myśli właśnie o tym jak zapobiegać rozstępom to raczej powienien pomyśleć o kremach znacznie szybciej
No to jest bardziej orientacyjnie podane jako średnia kiedy ten brzuszek zaczyna rosnąć
Według mnie rozstępy w ciąży mogą pojawić się nawet i wcześniej, bo to jest ściśle zależne od tego, że skóra po prostu się rozciąga