Zamów telefonicznie, zapytaj: +48 576 142 509

Darmowa dostawa od 200 zł

Dostawa w 24h! (dni robocze)

Wypadanie włosów – leczenie w gabinecie specjalisty. Czego można się spodziewać?

Przy problemie, jakim jest wypadanie włosów, leczenie specjalistyczne czasami jest koniecznością. Bez niego może bowiem dojść do znacznego przerzedzenia się włosów, a w niektórych przypadkach nawet do całkowitego wyłysienia. Warto zauważyć, że leczenie łysienia daje tym lepsze efekty, im wcześniej zostanie podjęte. Lepiej więc nie zwlekać.

Co powinno nas skłonić do wizyty u trychologa bądź dermatologa? Każda utrata włosów, której przyczyny nie znamy, zwłaszcza gdy jest nagła i intensywna. Ponadto różne problemy ze skórą głowy, które mogą powodować wypadanie włosów, np. łojotok.

Wypadanie włosów - leczenie w gabinecie specjalisty, czego można się spodziewaćWypadanie włosów – leczenie powinno być przyczynowe

Aby udało się skutecznie zatrzymać wypadanie włosów, leczenie powinno być dobrane odpowiednio do jego przyczyn. Czasami wiąże się to z koniecznością współpracy z różnymi specjalistami – oprócz pozostawania pod opieką dermatologa trychologa, trzeba przykładowo konsultować się z internistą, endokrynologiem, ginekologiem czy psychiatrą. Holistyczne podejście do tematu jest bardzo ważne, ponieważ przyczyny wypadania włosów często leżą wewnątrz organizmu. Samo działanie na skórę głowy nie da zadowalających efektów, jeśli wypadanie włosów jest wynikiem np. niedoczynności tarczycy czy anemii. Trzeba zacząć leczyć chorobę, która wywołała problemy z włosami.

Co za tym idzie, kluczem do sukcesu jest dokładna diagnostyka. Na pierwszej wizycie u trychologa dostaniemy rozpiskę badań, jakie powinniśmy wykonać. Jeżeli chcemy, możemy przygotować się wcześniej i zrobić podstawową morfologię krwi, badania poziomu hormonów tarczycy oraz hormonów płciowych, ferrytyny, żelaza, witaminy D, cynku, witaminy B12. Warto też zorientować się, czy w rodzinie nie występuje podobny problem z wypadaniem włosów.

Trycholog przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad, a potem, za pomocą odpowiednich badań, sprawdzi naszą skórę głowy i włosy. Jednym z najważniejszych badań trychologicznych jest trichoskopia. Pozwala ona na obejrzenie skóry głowy i włosów w dużym powiększeniu. Dzięki temu specjalista może ocenić stan łodyg oraz mieszków włosowych. Drugie istotne badanie to trichogram. Polega na pobraniu od 50 do 100 włosów z owłosionej skóry głowy. Następnie wysyła się je do laboratorium, gdzie są oglądane pod mikroskopem. W ten sposób można poznać liczbę włosów znajdujących się w fazie anagenu, katagenu, telogenu oraz policzyć włosy dystroficzne i dysplastyczne. Oba badania dostarczają wielu cennych informacji na temat rodzaju utraty włosów. Czasami jednak konieczna jest dalsza diagnostyka, np. wykonanie badania histopatologicznego.

Jak przygotować się do wizyty u trychologa?

Na wizytę u trychologa powinniśmy przyjść z nieumytymi włosami – nie należy myć włosów przez 3 dni. Włosy nie mogą być też świeżo po farbowaniu czy zabiegu trwałej ondulacji. Powinny być także wolne od środków stylizujących. I jak już zostało wspomniane, nie trzeba robić żadnych badań przed pierwszą konsultacją, bo to na niej dowiemy się, co konkretnie powinniśmy sprawdzić. Jeśli jednak jesteśmy w posiadaniu aktualnych wyników badań, to warto je ze sobą zabrać.

Sprawdź też: wcierki do włosów

Jak leczyć wypadanie włosów?

Biorąc pod uwagę sposoby, które stosuje się, aby zwalczyć wypadanie włosów, leczenie można podzielić na metody farmakologiczne, zabiegowe oraz chirurgiczne. Omówimy teraz każdą z nich.

Wypadanie włosów – leczenie farmakologiczne

Zalecone na wypadanie włosów leczenie farmakologiczne może obejmować zarówno stosowanie leków doustnych, jak i leków aplikowanych miejscowo. Leki dobiera lekarz w zależności od postawionej diagnozy i stanu pacjenta.

  • W przypadku łysienia telogenowego najważniejsze jest działanie na przyczynę wypadania włosów. Leczenie polega zatem np. na podawaniu hormonów tarczycy przy jej niedoczynności czy suplementacji żelazem przy występowaniu anemii. Dodatkowo stosuje się preparaty wspomagające odrastanie włosów.
  • Jeśli chodzi o łysienie androgenowe, które często ma podłoże dziedziczne, to u mężczyzn leczy się je finasterydem – lekiem stosowanym doustnie, oraz minoksydylem stosowanym miejscowo. Finasteryd hamuje przekształcanie się testosteronu w silniejszy androgen – dihydrotestosteron. Minoksydyl pobudza namnażanie komórek mieszków włosowych podczas anagenu i hamuje proces ich miniaturyzacji. U kobiet cierpiących na łysienie androgenowe dąży się do unormowania poziomu hormonów płciowych, jeżeli ich poziom jest podwyższony (łysienie androgenowe może być spowodowane za wysokim poziomem androgenów lub prolaktyny). W tym celu ginekolog lub endokrynolog może przepisać leki o działaniu antyandrogennym – octan cyproteronu lub spironolakton, bądź obniżającą poziom prolaktyny kabergolinę. Obok leków doustnych lub jeśli poziom hormonów płciowych jest prawidłowy, stosuje się leki działające miejscowo – np. minoksydyl.
  • W leczeniu łysienia plackowatego można zastosować leki immunosupresyjne i glikokortykosteroidy doustne. Ze środków stosowanych miejscowo pozytywne wyniki dają alergeny kontaktowe (difenylocyklopropen), kortykosteroidy oraz minoksydyl.

Zazwyczaj leczenie farmakologiczne wypadania włosów i łysienia wiąże się z koniecznością wielomiesięcznego stosowania leków. Niestety, w czasie długotrwałej kuracji mogą wystąpić różne skutki uboczne. Nie ma też gwarancji, że po odstawieniu leków poprawa stanu włosów się utrzyma.

Wypadanie włosów – leczenie wspomagające: zabiegi

W leczeniu wypadania włosów i łysienia stosuje się też różne nieinwazyjne zabiegi trychologiczne. Mają one zahamować wypadanie włosów oraz pobudzić ich porost. Najbardziej skuteczne okazują się wtedy, gdy są wykonywane w seriach i w terapiach łączonych.

Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów należą:

  • mezoterapia – jest to wprowadzanie koktajli odżywczych lub osocza bogatopłytkowego bezpośrednio do skóry za pomocą igieł. Podane w ten sposób substancje aktywne – np. aminokwasy, witaminy, minerały z łatwością docierają w docelowe miejsca i pobudzają uśpione mieszki włosowe. Dodatkowo nakłuwanie skóry poprawia jej ukrwienie i zwiększa dopływ składników odżywczych do cebulek włosów, wzmacniając je. Ciekawą odmianą zabiegu jest mezoterapia mikroigłowa, w której skóra głowy jest nakłuwana bardzo gęsto. Za pośrednictwem wytworzonych przez cieniutkie igły kanalików substancje aktywne mogą wnikać w o wiele większym zakresie,
  • karboksyterapia – terapia dwutlenkiem węgla, polegająca na wystrzykiwaniu tego gazu pod skórę. Dwutlenek węgla rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do poprawy mikrokrążenia oraz zwiększenia przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych do mieszków włosowych,
  • terapia peptydowa – w tym zabiegu za pomocą iniekcji podaje się do skóry właściwej specjalny żel, zawierający kompozycję 7 peptydów oraz kwas hialuronowy. Substancje aktywne preparatu działają silnie odżywczo, pobudzając krążenie i rewitalizując mieszki włosowe,
  • terapia PUVA – jedna z metod leczenia światłem, w której wykorzystuje się psoraleny (środki fotouczulające) i naświetla się skórę promieniowaniem UVA. Promieniowanie to zwiększa ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu mieszki włosowe dostają więcej składników odżywczych i tlenu. Metodę stosuje się m.in. w leczeniu łysienia plackowatego.

Zabiegi dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od tego, z jakim problemem się zmaga. Pod uwagę bierze się również ewentualne przeciwwskazania. Często stosuje się terapie łączone dla najlepszych rezultatów.

Wypadanie włosów – leczenie chirurgiczne

Gdy inne metody leczenia zawiodły lub łysienie jest zbyt zaawansowane, by mogły okazać się wystarczające, ostatnim rozwiązaniem pozostaje przeszczep włosów. Do przeszczepu kwalifikują się osoby, które spełniają określone kryteria: mają prawidłowe wyniki badań, nie cierpią na żadne schorzenia uniemożliwiające przeszczep oraz mają zdrowe obszary dawcze, czyli miejsca, z których można pobrać włosy.

Jedną z najlepszych metod odtwarzania owłosienia jest przeszczep włosów FUE. Jego istotą jest pobieranie pojedynczych mieszków włosowych, a następnie wszczepianie ich w obszary łysienia. Zabieg jest czasochłonny – wymaga poświecenia kilku godzin, za to w większości przypadków kończy się sukcesem.

Podsumowanie

Gdy domowe sposoby nie pomagają na wypadanie włosów, leczenie specjalistyczne będzie odpowiednim ratunkiem. Dzięki wizycie w gabinecie trychologa lub dermatologa uzyskamy diagnozę problemu i dowiemy się, jak możemy z nim skutecznie walczyć. Dostępne są zarówno farmakologiczne metody leczenia, jak i specjalistyczne zabiegi. Niezmiernie ważne jest to, aby poznać przyczynę wypadania włosów – leczenie ma bowiem największy sens wtedy, gdy jest celowane w problem.


Bibliografia:

1. Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych. Warszawa 1987
2. Wacław Jaroniewski: Zioła dla wszystkich. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych. Warszawa 1990
3. Lesley Bremness: Wielka księga ziół. Warszawa 1991. 4. Marta Leśnicka: Zielska, zioła i ziółka. Tower Press 2000. Gdańsk 2000

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarzy

  1. dobrze jest odwiedzić trychologa jak cierpi się na wypadanie włosów. leczenie na prawdę może przynieść pomoc.

  2. Najważniejsza jest systematyczność.
    Tabletki z biotyną, cynkiem, wiesiołkiem i skrzypem polnym.
    Dodatkowo jeszcze teraz wzięłam się za szampony, wycierki itp.
    Mam nadzieję że będzie lepiej.

  3. mi covid zrobil spustoszenie z wlosami. pol roku mija a wlosy nadal przerzedzone.

  4. mam problem z tym po ciąży i karmieniu. nie jest łatwo bo mam już kompleksy przez wypadanie włosów, leczenie jest ciężkie, a na efekty też chwilę trzeba czekać.

Darmowa dostawa

od 200 zł!

Szybka wysyłka

w ciągu 24h

Gwarancja jakości

od polskiego producenta

Możliwość rejestracji konta

z historią zamówień pod ręką

    0
    Koszyk
    Twój koszyk jest pusty :-(Powrót do sklepu
      Obliczanie wysyłki
      Zastosuj kupon