Kosmetyk, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji, to…? Dla każdego odpowiedź na to pytanie może być inna. Każdy z nas może mieć inne potrzeby i regularnie sięgać po kosmetyki, które przez innych są pomijane. Wielu z nas ma też swoje ulubione produkty i z reguły automatycznie kupuje je ponownie, gdy się kończą.
Istnieją jednak kosmetyki uniwersalne, których z pewnych przyczyn nie powinno zabraknąć w żadnej kosmetyczce. W artykule wymienimy te produkty i podpowiemy, co powinny zawierać, aby dawały dobre efekty.
Niezbędny kosmetyk nr 1 – preparat do mycia twarzy
Oczyszczanie twarzy to jeden z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji. Dzięki niemu pozbywamy się makijażu, nadmiaru sebum, nagromadzonych na skórze bakterii i różnych zanieczyszczeń. W ten sposób zapobiegamy starzeniu się skóry oraz ograniczamy powstawanie niedoskonałości.
Mycie twarzy samą woda to z pewnością za mało, dlatego kupujemy specjalne kosmetyki przeznaczone do jej oczyszczania. Mogą mieć one postać pianki, żelu, olejku czy płynu. Zazwyczaj wybór takich produktów zależy wyłącznie od naszych upodobań. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak wziąć pod uwagę potrzeby naszej skóry.
Dla osób z cerą suchą i wrażliwą najodpowiedniejsze będą produkty o delikatnych składach. Powinny znajdować się w nich składniki o działaniu łagodzącym i nawilżającym, jak np. alantoina i pantenol. Warto rozważyć używanie olejków myjących, które nie niszczą bariery hydrolipidowej skóry.
Przy cerze tłustej i trądzikowej dobrze jest wybierać kosmetyki ze składnikami o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Za mocno odtłuszczające preparaty mogą wysuszyć skórę i jeszcze nasilić produkcję sebum, co doprowadzi do zaognienia trądziku.
Do oczyszczania cery z atopowym zapaleniem skóry czy trądzikiem różowatym najlepiej używać dermokosmetyków dedykowanych problemowi. Preparaty powinny mieć jak najprostsze składy, bez zbędnych substancji dodatkowych, które mogą podrażniać.
W każdym przypadku świetnie sprawdzą się kosmetyki z naturalnym, delikatnym składem. Wybierajmy produkty z wysokiej jakości składnikami, a zauważmy różnicę!
Niezbędny kosmetyk nr 2 – krem nawilżający do twarzy
Kolejny kosmetyk, który przyda się każdemu, to krem nawilżający. Dobry produkt przyniesie natychmiastową ulgę, jeśli skóra na twarzy jest ściągnięta i sucha. Błyskawicznie poprawi też jej wygląd, wygładzając ją i wyrównując jej koloryt. Co więcej, nawilżenie, jakie zapewni krem, to podstawa profilaktyki przeciwstarzeniowej. Wiadomo, że cera pozbawiona odpowiedniego poziomu nawodnienia, ze zniszczoną barierą hydrolipidową, jest bardziej narażona na powstawanie zmarszczek.
Krem nawilżający to prawdziwy niezbędnik w pielęgnacji każdego typu cery. Nawet tej tłustej i trądzikowej, z zaskórnikami i rozszerzonymi porami. Popularnym błędem jest unikanie nawilżania takiej cery. Tymczasem to właśnie brak nawodnienia może być powodem, że skóra wytwarza nadmierną ilość sebum. Rozwiązaniem może być lekki, nieblokujący porów krem nawilżający, ze składnikami uspokajającymi gruczoły łojowe (np. ekstrakt z lukrecji, cynk, wyciąg z drożdży).
U większości osób sprawdzi się nietłusty krem nawilżający o żelowej konsystencji, mający w składzie kwas hialuronowy, ceramidy i pantenol. W przypadku skóry bardzo suchej i z AZS warto sięgać po treściwsze formuły, zawierające np. mocznik, naturalne oleje, skwalan, masło shea, witaminę E. Są to składniki, które odbudowują barierę hydrolipidową skóry i zabezpieczają ją przed utratą wody. Jeśli problemem jest trądzik różowaty, dobrze aby w kremie nawilżającym znalazł się kwas azelainowy, który wycisza stany zapalne i zmniejsza nadmierną keratynizację naskórka.
Krem z filtrem to produkt, bez którego coraz więcej osób nie wyobraża sobie wyjść z domu. Wynika to z tego, że wiedza o tym, jak promieniowanie słoneczne wpływa na skórę staje się powszechniejsza. Słońce jest odpowiedzialne za przyśpieszone starzenie się skóry, przebarwienia, nasilenia rumienia, a nawet poparzenia, gdy ekspozycja na promieniowanie jest nadmierna. Dlatego wiele osób decyduje się chronić swoją skórę przed tymi negatywnymi skutkami, aplikując codziennie na twarz kremy zawierające filtry przeciwsłoneczne.
Jaki krem z filtrem wybrać? Najlepszą ochronę zapewniają kremy z wysokim współczynnikiem SPF, 30 lub 50. Jeśli chodzi o skład, alergikom i osobom o wrażliwszej skórze polecane są filtry mineralne.
Warto pamiętać, że kremów z filtrem powinniśmy używać przez cały rok, a nie tylko w miesiącach letnich. Szkodliwe promieniowanie dociera bowiem do naszej skóry każdego dnia i może nawet przenikać przez szyby.
Niezbędny kosmetyk nr 4 – żel do mycia ciała
Produktem, który można znaleźć prawdopodobnie w każdym domu, jest żel pod prysznic. Większość ludzi zamieniła już wysuszające i pozostawiające na skórze osad mydła na znacznie bardziej komfortowe kosmetyki o płynnej konsystencji.
Od żelu pod prysznic zwykle nie wymagamy wiele. Ma ładnie pachnieć i dobrze myć skórę, gwarantując należytą higienę. Jeśli jednak mamy suchą, wrażliwą lub atopową skórę, może zależeć nam również na tym, by żel jej nie przesuszał ani nie podrażniał. W końcu kosmetyk używany na co dzień powinien być przyjazny dla skóry i dobrze wpływać na jej kondycję.
W takim przypadku warto świadomiej dokonywać zakupu. W miejsce produktów z silnie myjącymi substancjami, wybierać te, które działają łagodniej i nie naruszają bariery hydrolipidowej naskórka. Jak również zawierają komponenty odbudowujące tę barierę i przywracające skórze nawilżenie, np. mocznik, alantoina, masło shea, olej ze słodkich migdałów, witamina E.
Niezbędny kosmetyk nr 5 – szampon do włosów
Do kosmetyków, których nie może zabraknąć, należy też szampon. Jest to produkt, który powinniśmy dobierać zawsze pod kątem potrzeb skóry głowy, ponieważ od jej kondycji będzie zależał także stan naszych włosów.
Podstawowym zadaniem każdego szamponu jest oczyszczanie. Dobry produkt nie musi się ograniczać jednak wyłącznie do tej funkcji.
Może zawierać również składniki działające korzystnie na skórę i cebulki włosowe, na przykład:
składniki nawilżające, np. mocznik, ekstrakt z aloesu,
składniki regulujące wydzielanie sebum, np. mleczko pszczele, glinka biała,
komponenty ograniczające wzrost grzybów i bakterii, np. pirokton olaminy, siarczek selenu,
składniki kojące podrażnienia, np. alantoina, pantenol, betaina,
komponenty pobudzające porost włosów i hamujące ich wypadanie, np. witamina E, kofeina, olejek z mięty pieprzowej.
Wybierając szampon dla siebie, warto najpierw się zastanowić, jak mocnego środka potrzebujemy. Osoby o suchej skórze głowy myją ją rzadziej i przeważnie nie muszą w tym celu używać szamponów z mocnymi detergentami. Nawet osoby, które muszą myć głowę codziennie z powodu jej przetłuszczania lub łupieżu, nie powinny każdego dnia stosować silnie oczyszczającego szamponu. Wystarczy go użyć raz w tygodniu, a na co dzień sięgać po delikatniejsze szampony z detergentami niejonowymi.
Jak wynika z powyższego, częstotliwość używania szamponów dostosowujemy do potrzeb. Gdy mamy problemy ze skórą głowy, dobrze byłoby stosować szampon i inne dedykowane problemowi dermokosmetyki jak najczęściej, aby dobroczynne substancje aktywne miały regularny kontakt z naszą skóry głowy. Oczywiście należy przestrzegać zaleceń producenta, ale większość szamponów na wypadanie włosów czy łupież nadaje się do codziennego stosowania. Pamiętajmy także o tym, by podczas każdego mycia stosować szampon dwukrotnie i za drugim razem pozostawić pianę na 5 minut, by składniki aktywne dobrze wniknęły w głąb skóry.
Przykłady dobrych kosmetyków z naturalnymi składnikami
Jeśli używane przez nas kosmetyki spełniają nasze potrzeby, to dobrze, ale jeśli nie – warto poszukać innych. Może nie być proste, zwłaszcza gdy mamy problematyczną skórę. Dlatego poniżej podajemy przykłady kosmetyków, które wyróżniają się dobrymi składami, bazującymi na składnikach pochodzenia naturalnego, np. ziołowych ekstraktach. Warto sprawdzić, jak działają!
Do oczyszczania bardzo suchej i atopowej skóry twarzy wybierz delikatny hydrofilowy olejek myjący Atopicin. W przypadku trądziku różowatego wypróbuj płyn oczyszczający Acnerose – zawiera 4 skuteczne składniki aktywne!
Osobom, które nie potrzebują silnego nawilżenia i ich celem jest głównie profilaktyka zmarszczek, mogą przypaść do gustu kremy: Richevon, Mialenia i Buatic.
Kosmetyki, bez których nie możemy się obyć, budują naszą codzienną rutynę pielęgnacyjną. Warto używać jak najlepszych jakościowo produktów, które odpowiedzą na nasze potrzeby. W dłuższej perspektywie stosowania takie kosmetyki przysłużą się naszej skórze i włosom.
Bibliografia:
1. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe UMP, Poznań 2008. 2. Blumenthal M., Goldberg A., Brinckann J. (eds.), Herbal medicine: Expanded Commission E monographs, Integrative Medicine Communications, Newton 2000. 3. Danysz A., Kleinrok Z., Podstawy farmakologii dla lekarzy, farmaceutów i studentów medycyny, Wydawnictwo Volumed, Wrocław 1996.
ze wszystkim się zgadzam :d szampon to wiadomo (ja jeszcze musze mieć specjalistyczny bo mam problemy z łzs), krem do rąk noszę w torebce, spf codziennie bo używam retinolu, krem do twarzy to mus bo mam cerę dojrzałą i muszę ją nawilżać.
ze wszystkim się zgadzam :d szampon to wiadomo (ja jeszcze musze mieć specjalistyczny bo mam problemy z łzs), krem do rąk noszę w torebce, spf codziennie bo używam retinolu, krem do twarzy to mus bo mam cerę dojrzałą i muszę ją nawilżać.