Trądzik pospolity to przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Objawia się wykwitami o charakterze niezapalnym (np. zaskórniki otwarte i zamknięte). W zdecydowanej większości przypadków zmiany występują na twarzy. W tym artykule poznasz najczęstsze przyczyny odpowiedzialne za powstawanie tej choroby dermatologicznej. Dowiesz się, jak pielęgnować skórę naturalnymi kosmetykami i poznasz właściwości najważniejszych składników aktywnych w nich zawartych.
Trądzik pospolity – charakterystyka
Trądzik pospolity jest jedną z najpopularniejszych odmian trądziku, która dotyka zarówno nastolatków, jak i coraz częściej dorosłych. Kluczowe jest jednak rozróżnienie go od pozostałych odmian, ponieważ prawidłowa diagnoza zapewnia skuteczne leczenie trądziku. Pierwszą różnicą jest charakter zmian.
Jako pierwsze pojawiają się zmiany niezapalne, czyli zaskórniki zamknięte i otwarte, a po ich wygaśnięciu- na skutek działania niektórych bakterii występują zmiany zapalne, np. grudki i krostki
Różnicą jest również brak dodatkowych objawów towarzyszących, np. rumienia czy zaczerwienienia twarzy (jak w przypadku trądziku różowatego).
Mówiąc o trądziku pospolitym, należy pamiętać, że jego etiologia jest bardzo zróżnicowana.
Za najczęstsze przyczyny uważa się:
uwarunkowania genetyczne – wrodzona tendencja do nadmiernego wytwarzania sebum i rogowacenia ujść mieszków włosowych,
zmiany hormonalne w okresie dojrzewania- nadmierna aktywność hormonów, zwłaszcza hormonów androgenowych (powodują nadmierne wytwarzania łoju, powiększenie gruczołów łojowych),
przerost gruczołów łojowych i nadmierne wytwarzanie sebum,
nadmierne rogowacenie ujść przewodów włosowo-łojowych (tzw. hiperkeratynizacja),
proces komedogenezy – podstawowy czynnik patogenetyczny powstawania trądziku. Z powodu zwiększonego rogowacenia ujść mieszków włosowych, powstaje sytuacja, gdy zbite masy korneocytów zostają zaczopowane. Konsekwencją tego jest problem z prawidłowym usuwaniem łoju z przymieszkowych gruczołów łojowych oraz stopniowego poszerzania przewodów wyprowadzających. W procesie komedogenezy biorą początek poważne w konsekwencjach zmiany, które z etapu niewidoczności przekształcają się w formę mikrozaskórników (tzw. microcomedones),
czynniki infekcyjne. Głównym czynnikiem prozapalnym w przypadku trądziku pospolitego jest Propionibacterium acnes. Powstające z ich udziałem zapalenie oraz odpowiedź immunologiczna daje początek kolejnym, bardzo poważnym reakcjom, które mają charakter zarówno immunologiczny, jak i nieimmunologiczny. Tak właśnie powstają grudki, krostki i inne zmiany zapalne,
leki oraz kosmetyki. Za trądzik pospolity odpowiedzialne są również niektóre składniki leków, jak i produktów kosmetycznych, w tym: steroidy, izoniazyd, lit, jod, witaminy B6, B12, dziegcie, fenytoina, barbiturany, oleje mineralne.
Przyczyny niezależne od człowieka
Przyczyny zależne od człowieka
hormonalne
zażywanie niektórych leków
przerost gruczołów łojowych
nadmierne wydzielanie sebum
nieprawidłowy proces rogowacenia się naskórka
stosowanie niektórych kosmetyków
MASZ TRĄDZIK POSPOLITY? SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘ NA TRĄDZIK
W przypadku takich zmian skórnych kluczowa może być również pielęgnacja skóry naturalnymi kosmetykami na trądzik. Cenne właściwości kryją się w roślinach, które zawierają bogactwo mikro- i makroelementów, witamin oraz wiele innych składników odżywczych.
Tylko w niewielu przypadkach trądzik pospolity mija samoistnie, dlatego konieczne jest wprowadzenie kompleksowych działań: leczenia farmakologicznego, diety i pielęgnacji zewnętrznej – mówi Amanda Zielińska, kosmetolog
Na trądzik pospolity najskuteczniej działają:
ekstrakt z nagietka. Przede wszystkim wykazuje działanie przeciwzapalne, co odgrywa ogromne znaczenie w przypadku trądziku. Stymuluje proces ziarninowania, bliznowacenia i gojenia się ran. Posiada również właściwości antypierwotniakowe, antybiotyczne (szczególnie na bakterie ropotwórcze), przeciwgrzybicze. Wykazuje działanie oczyszczające pory, ściągające, zabezpiecza przed podrażnieniami. Pobudza proces odnowy i przeciwdziała nadmiernemu złuszczaniu się naskórka,
nanozłoto. Doskonale sprawdza się w przypadku gojenia blizn oraz oparzeń. Usuwa przebarwienia potrądzikowe, pobudza skórę do regeneracji. Działa ujędrniająco i wygładzająco. Sprawia, że skóra staje się miękka i gładka,
wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego, zwany inaczej bratkiem, ma bardzo korzystne działanie na trądzik. Posiada silne właściwości antyoksydacyjne, oczyszcza z toksyn, co przyspiesza zwalczanie trądziku. Reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając wydzielanie sebum. Posiada działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Stymuluje procesy metaboliczne. Zwiększa szczelność naczyń krwionośnych.
wyciąg z drożdży. Wykazuje działanie oczyszczające i detoksykujące, co wpływa na hamowanie pracy gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Działają również tonizująco. Łagodzą powstałe stany zapalne na skórze. Posiadają również właściwości antyoksydacyjne. Nadają skórze sprężystości i gładkości, doskonale ją odżywiają, ponieważ zawierają witaminy z grupy B, D i E, a także potas, magnez, cynk i siarkę.
Sevolium – krem na trądzik o korzystnym składzie
W Sevolium znajdziemy liczne, znane ze zwalczania trądziku składniki ( w tym te polecane wyżej). Dobrano te o jak najszerszym spectrum, działające równocześnie na kilka przyczyn wywołujących różne problemy w trądziku. Tak więc Sevolium zawiera zwalczające bakterie minerały: cynk i miedź oraz ekstrakty: z lukrecji i fiołka trójbarwnego, które ograniczają ilość prozapalnych i ropnych zmian, Krem równocześnie ogranicza produkcję sebum, co zapobiega błyszczeniu i powstawaniu zaskórników. Substancje przeciwzapalne i rozjaśniające wspierają gojenie się zmian i nie dopuszczają do powstawania przebarwień potrądzikowych. Jednocześnie w Sevolium nie zabrakło składników nawilżających (ekstrakt z kory i liści oraz silnie odżywczy wyciąg z drożdży), co chroni skórę przed przesuszeniem prowadzącym do jeszcze większej produkcji łoju. Regulujące te procesy składniki sprawiają, że zmniejszają się widoczne objawy trądziku.
Korzystne zmiany po stosowaniu Sevolium widzą na swojej skórze konsumentki:
Po krem Sevolium sięgam od ponad roku. Kosmetyk pomógł mi uporać się z trądzikiem i uchronił przed bliznami na twarzy. Po kuracji, Sevolium stosuję profilaktycznie. Krem dogłebnie nawilża, odżywia i wzmacnia skórę – pisze Pani Dorota z Leszna.
Krem Sevolium przywrócił mojej skórze zdrowy blask i prawidłowy poziom nawilżenia. Kosmetyk skutecznie wzmacnia skórę i przyspiesza procesy regeneracji. Polecam go wszystkim, którzy szukają skutecznej, ale naturalnej pielęgnacji dla wymagającej skóry trądzikowej – pisze Pani Aldona z Jasła.
Trądzik pospolity – podsumowanie
Trądzik pospolity najczęściej dotyka osoby młode. W ostatnich latach obserwuje się także rozszerzenie problemu do tego stopnia, że wyróżniono nawet specjalną nazwę – trądzik wieku dorosłego. W obu przypadkach przyczyny i objawy trądziku są podobne. Cera z trądzikiem pospolitym potrzebuje specjalistycznej pielęgnacji (najlepiej delikatnymi kosmetykami naturalnymi), która zachowa balans między składnikami oczyszczającymi, a nawilżającymi.
MASZ TRĄDZIK POSPOLITY? SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘ NA TRĄDZIK
FAQ
1. Jakie czynniki mogą powodować lub nasilać rozwój trądziku pospolitego?
Wśród czynników przyczyniających się do rozwoju trądziku wskazuje się na: zaburzenia hormonalne, nieprawidłową pielęgnację i higienę cery, przyjmowanie niektórych leków, alergie, nieprawidłową dietę, przerost gruczołów łojowych.
2. Czy rozwój trądziku pospolitego może mieć podłoże genetyczne?
Tak. Czynniki genetyczne mają główne znaczenie w rozwoju trądziku pospolitego. Dopiero na drugim miejscu wskazuje się na pozostałe czynniki.
3. Czy rozwój trądziku pospolitego wymaga konsultacji z dermatologiem?
Tak. Bagatelizowany trądzik prowadzi do zaostrzania się stanów zapalnych, a następnie utrwalania się blizn i przebarwień skóry.
4. Jak prawidłowo pielęgnować skórę trądzikową?
Podstawą pielęgnacji skóry trądzikowej jest regularne nawilżanie i delikatne oczyszczanie. Podrażniona skóra potrzebuje ukojenia i wsparcia w odżywianiu i regeneracji. W pielęgnacji cery trądzikowej nie zaleca się stosowania ostrych i mocno zdzierających peelingów. Należy unikać stosowania produktów, które mają w składzie alkohol.
5. Jakie składniki naturalne przyniosą ulgę podrażnionej trądzikiem skórze?
Do łagodzenia i ukojenia podrażnień doskonale sprawdzi się nanozłoto, wyciąg z drożdży, wyciąg z ziela trójbarwnego, ekstrakt z nagietka.
Bibliografia
Hawryłkiewicz W., Musiak P., Harupa M., Kosmetologia i trądzik pospolity, 2012
Dudley A., Mitchell T., Trądzik: jak leczyć, jak ukryć : praktyczne porady specjalistów, 2009
Ja nawet jak się dostanie terapię to polecam z własnego doświadczenia kupić zestaw dermokosmetyków, bo higiena skóry to z reguły również duża składowa sukcesu terapi
No ale dobry dermatolog i o tę sferę zadba odpowiednio
Ja nawet jak się dostanie terapię to polecam z własnego doświadczenia kupić zestaw dermokosmetyków, bo higiena skóry to z reguły również duża składowa sukcesu terapi
Tylko trzeba dobrego dermatologa wybrać, bo i z nimi jest różnie
Jak nie pomogaja domowe sposoby to zdecydowanie lepiej wybrać się do dermatologa i terapię wdroży na pewno adekwatną do problemu
Mi pomogła pielęgnacja naturalnymi dermokosmetykami, jak problem jest większy to pewnie tak łatwo nie będzie
Trądzik pospolity ma różne przyczyny więc jednoznacznie ciężko to określić
Zależy jaki to jest trądzik pospolity jak wygląda jego charakterystyka itd.
Jakie według was jest najskuteczniejsze leczenie trądziku pospolitego?