Czerwone plamy na twarzy powstają w wyniku rozszerzania się naczyń krwionośnych. Przyczyny ich występowania są jednak bardzo złożone. Często pojawiają się jako reakcja uczuleniowa na alergeny pokarmowe lub składnik kosmetyków. Bywa też tak, że są objawem choroby. W związku z tym warto sprawdzić, czy czerwone plamy na twarzy są powszechnie występującą wysypką, czy większym problemem.
PROBLEM Z TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM? SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘTRĄDZIK RÓŻOWATY
Czerwone plamy na twarzy a uczulenie
Czerwone plamy na twarzy są najczęściej objawem uczulenia. Czerwone swędzące plamy na twarzy towarzyszą ukąszeniom przez owady, a także występują jako objaw spożycia niektórych leków. Zwykle pomaga wykluczenie alergenu (np. składnika pokarmowego), by pozbyć się problemu. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne albo odczulanie. W przypadku ukąszeń pomóc mogą delikatne preparaty łagodzące zaczerwienienie skóry.
Czerwone plamy na twarzy a celiakia
Czerwone plamy na twarzy mogą być również objawem celiakii, czyli nietolerancji glutenu. Zmianom skórnym towarzyszą również inne dolegliwości, a na twarzy pojawiają się pęcherze, grudkowate zmiany oraz uczucie swędzenie. Choć czerwone plamy mogą pojawiać się na twarzy, znacznie częściej obserwowane są na pośladkach, łopatkach oraz łokciach- mają ułożenie symetryczne.
Jedynym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie glutenu z diety. Inne metody mają niską skuteczność – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog
Czerwone plamy na twarzy a łuszczyca
Występowanie czerwonych plam jest również charakterystyczne dla łuszczycy. Na twarzy najczęściej pojawiają się u dzieci, natomiast u dorosłych występują na plecach, szyi, kolanach, skórze głowy oraz łokciach.
Czerwone swędzące plamy na twarzy są bardzo problematyczne, zwłaszcza u dzieci, które często je rozdrapują, powodując tym samym nasilenie objawów, a równie często – zakażenia bakteryjne.
Choroba ma podłoże genetyczne, a objawy nasilane są przez czynniki środowiskowe. Wśród nich największy udział ma kortyzol, czyli hormon stresu.
Czerwone plamy na twarzy najbardziej kojarzą się z trądzikiem różowatym. W zależności od zaawansowania choroby zmiany mają inny wygląd i towarzyszą im różne objawy. W pierwszej fazie pojawia się charakterystyczny rumień różowaty, który zajmuje policzki oraz nos. Pokrywają go krostki oraz grudki.
Z czasem zmiany skórne mogą zacząć swędzieć oraz szczypać, a powierzchnia rumienia może być coraz większa.
Czerwone plamki na twarzy, suche mogą również zajmować obszar brody. Zmiany częściej pojawiają się u kobiet. Aby pokonać zmiany, warto zacząć od pielęgnacji dopasowanej do potrzeb wrażliwej skóry. Na rynku istnieją delikatne kosmetyki dedykowane cerze z trądzikiem różowatym. Zawierają one składniki naturalne pochodzenia naturalnego.
Kosmetyki nie powinny zawierać sztucznych dodatków ani sztucznych substancji zapachowych, które mogłyby zaostrzyć objawy. Jeśli chodzi o trądzik różowaty to jego charakterystyczną cechą jest właśnie rumień zlokalizowany w centralnej części twarzy, którego kolor jest bardziej intensywny na skutek działania czynników zewnętrznych.
Rumień nasila się podczas gwałtownej zmiany temperatury (podczas przechodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia), ekspozycji na promienie słoneczne bez zabezpieczenia twarzy filtrem ochronnym, a także na skutek niektórych składników pokarmowych.
W trądziku różowatym charakterystyczna jest również nadprodukcje łoju, która powoduje występowanie zmian zapalnych (wyprysków, cyst).
Acnerose – dermokosmetyki na czerwone plamy na twarzy
Kosmetyki, które sprawdzą się na czerwone plamy towarzyszące trądzikowi różowatemu to cztery produkty z profesjonalnego zestawu Acnerose: płyn oczyszczający, maść na rano, krem na dzień i pasta na noc. Wyspecjalizowane w zwalczaniu rumienia i zaczerwienień różnym podłożu. Pośród składników dermokosmetyków Acnerose znajdziemy liczne związki uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. Ekstrakty z zielonej herbaty, ruszczyka kolczastego, arniki i kasztanowca sprawiają, że jest mniej pajączków. Dodatkowo Acnerose zawiera liczne składniki kojące: alantoinę, bisabolol, betainę, glukonolakton i ekstrakt z aloesu, które nawilżają i uszczelniają barierę hydrolipidową, wzmacniając tym samym skórę. Działanie redukujące zaczerwienienia, w tym zmniejszające ilość czerwonych wyprysków mają substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne: ichtiol, tlenek cynku, ekstrakt z lukrecji czy olej kokosowy. Kosmetyki te są tak dobrze tolerowane przez skórę, ponieważ nie zawierają chemicznych dodatków: PEG-ów, SLS-ów, parabenów czy silikonów.
Działając na tak wielu płaszczyznach Acnerose kompleksowo zmniejsza czerwone plamy na twarzy, za co krem zdobył uznanie u konsumentów:
Oprócz czerwonej twarzy zaczęły się u mnie pojawiać ropne pryszcze. To była diagnoza trądziku różowatego. Oprócz leczenia farmakologicznego, zaczęłam stosować naturalne kosmetyki. Na szczęście zaczęły działać. Nie tylko zniwelowały objawy, ale też dobrze nawilżyły skórę i zmniejszyły wydzielanie sebum – mówi pani Tatiana z Jaworzna
Cieszę się, że znalazłam naturalne kosmetyki na trądzik różowaty, ponieważ pomogły mi walczyć ze zmianami skórnymi – mówi pani Iga z Jastarni
Czerwone plamy na twarzy – podsumowanie
Czerwone plamy na twarzy to nie tylko problem estetyczny, czasami może być objawem choroby. W związku z tym warto poszukać przyczyny problemu, a przede wszystkim udać się do specjalisty, który określi czym są spowodowane i jakie ewentualnie leczenie podjąć.
PROBLEM Z TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM? SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘTRĄDZIK RÓŻOWATY
FAQ
1. Czy czerwone plamy na twarzy znikną samoistnie?
Czerwone plamy na twarzy mogą być objawem różnych chorób lub reakcji obronnej organizmu na różne czynniki. W związku z tym to, czy znikną samoistnie, zależy przede wszystkim od przyczyny ich wystąpienia. Jeśli wynikają z uczulenia, to to w wielu przypadkach znikają samodzielnie albo po wyeliminowaniu alergenu. Natomiast w przypadku różnych chorób, konieczne jest leczenie lub zastosowanie pielęgnacji naturalnymi kosmetykami, które złagodzą zaczerwienienie na powierzchni skóry.
2. Czy czerwone plamy na twarzy są oznaką trądziku różowatego?
Czerwone plamy na twarzy, a właściwie rumień, są jedną z oznak trądziku różowatego. Rumień zajmuje policzki, nos, a nawet brodę. Aby go zmniejszyć, należy stosować delikatną pielęgnację skóry, opartą na naturalnych składnikach aktywnych. Właściwości tych składników powodują, że rumień zostaje złagodzony, a skóra ukojona.
3. Czy czerwone plamy na twarzy swędzą?
W zależności od choroby, którą plamy na twarzy zwiastują może towarzyszyć im świąd. To nie tylko uciążliwy problem, ale wynikające z niego drapanie może nasilać widoczność czerwonych plam. Warto wtedy stosować naturalne kosmetyki do skóry, które złagodzą wszystkie objawy.
Bibliografia
1. Adamczyk K., Garncarczyk A., Antończak P., The microbiome of the skin, 2018 2. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014 3. Simmons R.B., Gueho E., A new species of Malassezia. 1990
No tylko czasami nie jest to spowodowane uczuleniem i warto zrobić specjalne badania. Często takie czerwone plamy na twarzy to trądzik różowaty i wymagane jest specjalistyczne leczenie
U mnie właśnie czerwone plamy na twarzy powodowało uczulenie i faktycznie pomogło odstawienie alergenu, w moim przypadku mandarynek 😀 No i dodatkowo pielęgnacja takim kremem jak np. Acnerose, który jest delikatny dla zaczerwienionej i wrażliwej skóry przez swój naturalny skład.
No tylko czasami nie jest to spowodowane uczuleniem i warto zrobić specjalne badania. Często takie czerwone plamy na twarzy to trądzik różowaty i wymagane jest specjalistyczne leczenie
U mnie właśnie czerwone plamy na twarzy powodowało uczulenie i faktycznie pomogło odstawienie alergenu, w moim przypadku mandarynek 😀 No i dodatkowo pielęgnacja takim kremem jak np. Acnerose, który jest delikatny dla zaczerwienionej i wrażliwej skóry przez swój naturalny skład.