Trądzik różowaty to coraz częściej występujące schorzenie skóry. Zaburza jej estetykę oraz może prowadzić do trwałych zmian w tkance skórnej. Dlatego nauczyć się rozpoznawać, jak wygląda trądzik różowaty i jak najwcześniej rozpocząć kurację leczniczą.
Jak wygląda trądzik różowaty na początku?
Warto wiedzieć, jak wygląda trądzik różowaty, aby jak najwcześniej rozpocząć jego leczenie. Schorzenie w pierwszej fazie rozwoju zaczyna się od lekkiego zaczerwienienia, które z pozoru wygląda niewinnie. Rumieńce nasilają się w wyniku działania czynników zewnętrznych, t.j.: ciepło, mróz, spożycie gorącego posiłku czy napoju, wysiłek fizyczny, alkohol, kawa lub w sytuacji zawstydzenia. Jednak na tym etapie rozwoju skóra powraca do naturalnego kolorytu najczęściej w ciągu kilkunastu minut – w zależności od czynnika, który go wywołał.
Na trądzik różowaty 3 razy częściej zapadają kobiety niż mężczyźni, prawdopodobnie ze względu na uwarunkowania genetyczne.
Ponadto schorzenie nasila się u kobiet przed okresem, gdy gospodarka hormonalna jest rozregulowana. Powstawaniu trądziku sprzyja także okres owulacji i menopauzy.
3 fazy trądziku różowatego:
rumieniowa
niewielki rumień zanika po kilkunastu minutach,
grudkowo – krostkowa
rumień jest trwały, pojawiają się krostki i grudki,
naciekowo – przerostowa
następuje zwłóknienie gruczołów łojowych.
PROBLEM Z TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM? SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘTRĄDZIK RÓŻOWATY
Jak wygląda trądzik różowaty w poszczególnych etapach rozwoju?
To jak wygląda trądzik różowaty zależy od stopnia zaawansowania tego schorzenia. W pierwszej fazie pojawia się niewielki rumień, który ustępuje po kilkunastu minutach. Jednak zdarzają się przypadki, że zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka dni. Można je zaobserwować na policzkach oraz nosie i jest to faza rumieniowa.
Jeśli schorzenie rozwinie się, to rumień nie zanika oraz pojawiają się widoczne ,,pajączki”, czyli sieć rozszerzonych drobnych naczyń krwionośnych.
U niektórych osób rozwój trądziku różowatego zatrzymuje się na tym etapie. Natomiast u większości schorzenie przechodzi do kolejnej fazy, w której pojawiają się drobne krostki i grudki, to tzw. faza grudkowo – krostkowa. Ich gojenie może potrwać nawet kilka tygodni, a zaniedbane leczenie prowadzi do mikrouszkodzeń skóry. Ostatnia faza rozwoju to naciekowo – przerostowa, najczęściej występuje u mężczyzn i powoduje w pewnym stopniu deformację nosa (rhinophyma). Przypomina narośl powstałą w wyniku zwłóknienia gruczołów łojowych.
Wiedząc jak wygląda trądzik różowaty można go rozpoznać już w początkowym etapie rozwoju. W takim przypadku należy jak najszybciej rozpocząć pielęgnację skóry za pomocą naturalnego kremu. Kosmetyk warto nakładać na skórę 2 razy dziennie, po wcześniejszych przemyciu. Ponadto kobiety cierpiące na to schorzenie nie powinny stosować kosmetyków z chemicznymi substancjami, aby trądzik nie pozostawił blizn– mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog
Jak wygląda trądzik różowaty oraz pielęgnacja skóry?
Obserwując zmiany skórne, łatwo można zauważyć, jak wygląda trądzik różowaty. Jego przyczyny do końca nie są zbadane, ale kluczową rolę odgrywa codzienna pielęgnacja skóry. Należy ją rozpocząć jak najwcześniej, aby nie dopuścić do rozwoju schorzenia. Podstawą pielęgnacji trądziku różowatego powinno być stosowanie kosmetyków z naturalnymi składnikami.
Kwas azelainowy – wykazuje silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Doskonale złuszcza martwy naskórek oraz zmniejsza ilość wydzielanego sebum. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za proces degradacji tkanki skórnej oraz zapobiega występowaniu stanów zapalnych. Ponadto zmniejsza wrażliwość naczynek krwionośnych na działanie czynników zewnętrznych, np. wysokiej temperatury, mrozu, itd. Dzięki temu zapobiega powstawaniu rumieńców. W leczeniu trądziku różowatego jest nieoceniony, ponieważ likwiduje grudki, przebarwienia, podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Ponadto zapobiega powstawaniu blizn potrądzikowych, które są skutkiem zaniedbań tego schorzenia.
Aloes – posiada działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze oraz przeciwbólowe. Zwiększa nawilżenie skóry, dzięki czemu chroni ją przed przesuszaniem. Zapobiega obrzękom komórek oraz wspomaga oczyszczanie tkanki skórnej z toksyn. Wykazuje właściwości regenerujące i ujędrniające. Krem na trądzik z tym składnikiem przyspiesza gojenie grudek i krostek oraz zapobiega powstawaniu blizn. W jego składzie znajduje się wysokie stężenie witamin z grupy B, oraz A,C i E, które są silnymi przeciwutleniaczami. Dzięki temu chronią skórę przed starzeniem oraz schorzeniami wywołanymi wolnymi rodnikami.
Olej z glistnika – nazywany jaskółczym zielem, działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Łagodzi obrzęki komórkowe oraz likwiduje stany zapalne. Przyspiesza gojenie krotek oraz działa kojąco na podrażnioną skórę wskutek trądziku różowatego. Stosowany systematycznie na zmiany skórne, zapobiega powstawaniu blizn oraz nieestetycznych przebarwień. Dlatego to kolejny składnik, który powinien znajdować się w dobrym kremie na trądzik różowaty.
Tlenek cynku – przywraca prawidłowe pH skóry oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Likwiduje stany zapalne oraz przyspiesza regenerację komórek skóry. Ponadto przyspiesza usuwanie nagromadzone łoju oraz zanieczyszczeń. Działa niczym naturalny filtr UV, ponieważ ,,odbija” promienie słoneczne od skóry, dzięki czemu nie wywołują uszkodzeń jej tkanek. Działa również antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Wspominane wyżej substancje znajdziemy w profesjonalnych dermokosmetykach na trądzik różowaty Acnerose. Oprócz nich wiele innych substancji o korzystnym działaniu przy rosacea. Dobrano je tak, by zaspokajały potrzeby skóry tłustej, jak i naczyniowej.
W zestawie Acnerose znajdziemy:
płyn oczyszczający z zawartością złuszczającego Kwas laktobionowy, który jednocześnie ma zdolność do regenerowania kolagenu i składnikami kojącymi,
Maść na rano z kwasem azaleinowym i przeciwzapalną witaminą E,
krem na dzień ze składnikami wspierającymi naczynia krwionośne: ekstraktem z zielonej herbaty, kaszatnowca, lukrecji i ruszczyka kolczastego,
pastę na noc z odkażającym olejem kokosowym, przeciwbakteryjnym ichtiolem i kojącą lanoliną.
W efekcie preparaty Acnerose zmniejszają ilość krost raz wspierają ich szybsze gojenie się. Zapobiegają dalszemu rozszerzaniu naczyń krwionośnych i wyciszają rumień. Kojąc skórę zmniejszają odczucie rozgrzania i pieczenia skóry towarzyszące trądzikowi różowatemu. Składniki Acnerose pozyskano z substancji naturalnego pochodzenia, w dermokosmetyków zrezygnowano zaś z wszelkich chemicznych dodatków, jak parabeny, silikony, PEG-i czy EDTA, dzięki czemu uzyskano produkty bardzo dobrze tolerowane przez nadreaktywną skórę trądzikową.
Z efektów uzyskanych dzięki dermokosmetykom Acnerose są zadowolone stosujące je konsumentki:
Od kiedy stosuję zestaw kosmetyków Acnerose odczuwam ogromną różnicę w wyglądzie i kondycji mojej cery. Skóra jest widczonie mniej zaczerwieniona, nie jest opuchnięta i nie ma nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia – pisze Pani Anna z Koszalina.
Acnerose to prawdziwe ukojenie dla mojej podrażnionej i nadaktywnej skóry. Kosmetyki wyciszyły zmiany trądzikowe, złagodziły zaczerwienienia i przyjemnie nawilżyły skórę – pisze Pani Agata z Wrocławia.
Jak wygląda trądzik różowaty i jak go leczyć – podsumowanie
Posiadając wiedzę o tym, jak wygląda trądzik różowaty, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie pod okiem dermatologa, uzupełnione o specjalistyczną pielęgnację skóry za pomocą naturalnych kosmetyków. Dzięki temu można osiągnąć remisję od objawów i przywrócić skórze zdrowy wygląd. Nieleczona przypadłość może prowadzić do trwałego rozszerzenia naczynek oraz blizn potrądzikowych i przebarwień, nie ustępuje, a jej objawy nasilają się.
PROBLEM Z TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM? SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘTRĄDZIK RÓŻOWATY
FAQ – Trądzik różowaty
1. Jak objawia się trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to choroba skóry o charakterystycznym przebiegu. Prawdopodobnie ma podłoże genetyczne i objawia się mocnym rumieniem. Zaczerwienienie może mieć postać przejściową lub utrwaloną. W zależności od przebiegu schorzenia, rumień występuje wraz z miejscowym obrzękiem, przerostowymi zmianami, krostkami i grudkami. W niektórych przypadkach trądzik różowaty ma postać oczną, która objawia się nawracającymi zapaleniami spojówki, rogówki i powiek.
2. Jakie postaci może przybierać trądzik różowaty?
Trądzik różowaty przybiera postać: rumieniowatą, grudkow-krostkową, przerostową i oczną. Każda z nich charakteryzuje się innym przebiegiem i objawami. Najtrudniejsza do diagnozy i leczenia jest postać oczna, która atakuje oczy i brzegi powiek. Faza grudkowo-krostkowa rozwija się natomiast z podstawowej fazy rumieniowej. Druga i pierwsza faza są również najłatwiejsze do wyleczenia.
3. Co jest przyczyną rozwoju trądziku różowatego?
Trądzik różowaty prawdopodobnie uwarunkowany jest genetycznie i dziedziczony w pierwszej linii. Choroba najczęściej dotyka kobiet w przedziale od 25 do 55 roku życia. Rozwojowi choroby sprzyjają ponadto: palenie papierosów, zaburzenia hormonalne, różne zakażenia skórne np. opryszczka.
4. Czy trądzik różowaty da się leczyć?
Tak, trądzik różowaty można leczyć z powodzeniem, jednak kluczowa jest dobra diagnoza i wdrożone leczenie.
5. Jakich kosmetyków należy używać do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?
Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem różowatym powinna być kompleksowa i delikatna. Produkty powinny aktywnie oczyszczać skórę z zanieczyszczeń, przyspieszać leczenie zmian skórnych, a jednocześnie dostarczać skórze niezbędnych składników odżywczych. Zaleca się unikanie kosmetyków zawierających w składzie dodatki chemiczne. Najefektywniej w walce z trądzikiem różowatym działają produkty roślinne i naturalne.
Bibliografia
Mehrholz D., Nowicki R., Barańska-Rybak W.M., Czynniki infekcyjne w etiopatogenezie trądziku różowatego, 2016
Berman B., Perez O.A., Zell D., Update on rosacea and antiinflammatory-dose doxycycline, 2007
Kulwikowska A., Lewandowska S., Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, 2011
Czarnecka A., Tymicka J., Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, 2005
Gwieździński Z., Trądzik różowaty – patogeneza i leczenie, 1998
O ten wygląd pewnie chodziło o to, że nie zawsze uda się wychwycić trądzik różowaty na wczesnym etapie i warto w sumie dla samego siebie zdawać sobie sprawę, że powinniśmy reagować, a do tego potrzebna jest jednak znajomość objawów
Jak dla mnie nie ma sensu czekać i sprawdzać jak wygląda trądzik różowaty, bo im szybciej zostanie wdrożone leczenie, pielęgnacja skóry tym łatwiejsza będzie terapia
O ten wygląd pewnie chodziło o to, że nie zawsze uda się wychwycić trądzik różowaty na wczesnym etapie i warto w sumie dla samego siebie zdawać sobie sprawę, że powinniśmy reagować, a do tego potrzebna jest jednak znajomość objawów
To prawda, im później będzie się reagowało tym leczenie jest bardziej mozolne i ciężkie
Jak dla mnie nie ma sensu czekać i sprawdzać jak wygląda trądzik różowaty, bo im szybciej zostanie wdrożone leczenie, pielęgnacja skóry tym łatwiejsza będzie terapia
pojawiają się pajączki, grudki, krostki, rumień się utrzymuje znacznie dłużej wtedy
To może jak wygląda trądzik różowaty w dalszych, poszczególnych etapach etapach rozwoju, może wtedy go łatwiej rozpoznać?
Wiele schorzeń na bardzo podobne obajwy, więc jak coś Cię niepokoi to lepiej do dermatologa od razu się udać
Głównie to zaczerwienieie, rumieńce
Jak wygląda trądzik różowaty żeby móc od razu na początku wychwycić że to to