Trądzik młodzieńczy jest rodzajem trądziku pospolitego, występującym głównie w okresie dojrzewania. Przeważnie znika w życiu dorosłym, jednak nie jest to regułą. W poniższym tekście odpowiemy na pytania, czemu trądzik pojawia się najczęściej u nastolatków, czy zawsze przechodzi samoistnie oraz czy może występować u dorosłych. Podpowiemy również jakie składniki naturalne w kosmetykach na trądzik młodzieńczy sprawdzają się najlepiej.
Trądzik młodzieńczy – czemu pojawia się u nastolatków?
Trądzik młodzieńczy pojawia się u dziewcząt i chłopców przeważnie między 11 a 18 rokiem życia. Na skórze najpierw pojawiają się zaskórniki w formie zamkniętej lub otwartej. Z czasem zaskórniki przekształcają się w krosty objęte stanem zapalnym, które mogą rozprzestrzeniać się na coraz większą powierzchnię skóry twarzy, dekoltu i pleców.
Trądzik młodzieńczy pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do gwałtownych zmian w gospodarce hormonalnej organizmu.
Organizm nastolatka zaczyna wytwarzać zwiększone ilości hormonów płciowych, które wpływają na całe jego ciało, w tym na skórę. Dochodzi do nadmiernego rogowacenia w okolicy gruczołów łojowych, przy jednoczesnym nasileniu wydzielania sebum. Ujście gruczołów łojowych łatwiej się zatykają, co w połączeniu z obecnością bakterii, prowadzi to powstawania wyprysków.
Trądzik młodzieńczy – czy znika sam z siebie?
Trądzik młodzieńczy często znika samoistnie z czasem wraz z wkraczaniem nastolatka w dorosłość. W pewnym momencie życia młodego człowieka dochodzi do uregulowania gospodarki hormonalnej i gruczoły łojowe nie są już poddawane tak intensywnym wpływom hormonów. Oczywiście nie wszyscy młodzi ludzie mają trądzik młodzieńczy. Możliwe, że jest to uwarunkowane kwestiami genetycznymi, a dokładniej budową mieszków włosowych i ujść gruczołów łojowych. U wielu osób ujścia gruczołów łojowych są wąskie, a taka sytuacja predysponuje do zatkania tych drobnych otworków i powstawania wykwitów.
Trudno jednoznacznie określić czemu trądzik młodzieńczy pojawia się u niektórych osób, a u innych nie. Trudno także określić, czy trądzik zniknie samoistnie i kiedy to nastąpi. Warto jest odpowiednio zadbać o skórę i zacząć pielęgnować ją odpowiednimi, najlepiej naturalnymi kosmetykami, przeznaczonymi dla skóry trądzikowej. – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog
Należy podkreślić, że samoistne znikanie trądziku młodzieńczego nie jest sprawą pewną. Zawsze warto jest wdrożyć odpowiednią pielęgnację skóry, która pomoże zapobiec występowaniu trądziku w późniejszych latach.
Trądzik młodzieńczy – zwalczanie za pomocą kosmetyków
Trądzik młodzieńczy można zniwelować, a nawet całkowicie wyeliminować poprzez stosowanie kosmetyków na trądzik. Dobrze jest zwrócić uwagę na etykiety produktów i wybierać te, które posiadają w swoim składzie jak największą ilość substancji aktywnych pochodzenia naturalnego.
W kontekście walki z trądzikiem świetnie sprawdzają się:
nanozłoto,
wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego,
miedź.
W poniższej tabeli prezentujemy właściwości każdego z tych składników.
nanozłoto
Kompleksowo pielęgnuje cerę trądzikową. Zwęża pory, działa regenerująco na istniejące wypryski i zapobiega powstawaniu nowym krostom. Hamuje łojotok. Badania potwierdzają jego właściwości antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Chroni przed bliznami i przebarwieniami, które są częstymi powikłaniami po trądziku. Pięknie rozjaśnia i dodaje skórze blasku. Chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego
Hamuje napływ komórek zapalnych w obszarze wyprysku, dzięki czemu zmniejsza znacząco obrzęk wokół zmiany. Działa przeciwzapalnie i antyłojotokowo. Goi wypryski i łagodzi inne podrażnienia powstające na skórze. Ma właściwości antyoksydacyjne – chroni przed niszczącym wpływem wolnych rodników. Rozjaśnia skórę przy powstającej w miejscach zagojonych wyprysków hiperpigmentacji. Przyspiesza oczyszczanie skóry z toksyn.
miedź
Chroni przed trądzikiem poprzez swoje właściwości antybakteryjnie. Wpływa na skórę matująco i ściągająco. Pozwala skórze się oczyścić. Wygładza niedoskonałości, ponieważ hamuje nadmierne wydzielanie łoju. Jednocześnie działa na skórę ochronnie, wspomagając jej naturalne bariery obronne. Poprawia pigmentację skóry, przeciwdziała tym samym powstawaniu przebarwień.
Trądzik młodzieńczy, jak sama nazwa wskazuje, występuje u młodzieży. Warto jednak pamiętać, że trądzik młodzieńczy jest rodzajem trądziku pospolitego, który może występować również u osób dorosłych. Czasem jest efektem niezaleczonych zmian w wieku młodzieńczym, które nie ustąpiły samoistnie.
Trądzik może również pojawić się u osób, które w latach nastoletnich miały gładką skórę bez wyprysków.
Wiąże się to zarówno z zaburzeniami hormonalnymi, jak i z innymi czynnikami, które mogą wpływać na stan skóry. Może to być nieprawidłowa dieta lub niewłaściwa higiena skóry. Wykwity występują też częściej w okresach wzmożonego stresu. Jeśli mamy wątpliwości co do powodu występowania trądziku jako osoby dorosłe i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tą przypadłością za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, warto zgłosić się z tym problemem do dermatologa.
Sevolium – krem na trądzik młodzieńczy i trądzik wieku dorosłego
Krem na trądzik Sevolium sprawdzi się i w przypadku trądziku młodzieńczego, i w przypadku trądziku wieku dorosłego. Za jego skuteczność odpowiadają bowiem składniki koncentrujące się na przyczynach wywołujących trądzik, a te zawsze są podobne. W Sevolium znajdziemy więc substancje regulujące pracę gruczołów łojowych, takie jak wyciąg z drożdży i fiołka trójbarwnego oraz miedź i cynk. Dodatkowo ograniczające ilość bakterii wywołujących wypryski ekstrakty z nagietka i lukrecji. W gojeni się zmian duże znaczenie odgrywają substancje przeciwzapalne, np. nanozłoto, które doskonale zapobiega przebarwieniom. Wiele ze składników Sevoium działa równocześnie na kilka problemów skóry trądzikowej.
Ponadto krem nie posiada w składzie chemicznych substancji:
parabenów,
silikonów,
EDTA
czy PEG-ów,
które mogłyby dodatkowo podrażniać i przesuszać skórę. Znacznie poprawia kondycje skóry za co doceniają go konsumentki:
Krem Sevolium ukoił liczne stany zapalne i przyspieszył gojenie podrażnień. Dzięki regularnej aplikacji uniknęłam blizn i przebarwień. Po trądziku nie ma śladu – pisze Magdalena z Wrocławia.
Krem Sevolium polecił mi dermatolog jako codzienną pielęgnację poranną i wieczorną. Krem skutecznie łagodził stany zapalne i zmiany trądzikowe. Po kilkunastu aplikacjach, twarz nie była zaczerwieniona i podrażniona. Sevolium uchronił moją twarz przed bliznami – pisze Aneta z Gdyni.
Trądzik młodzieńczy – podsumowanie
Trądzik młodzieńczy pojawia się w okresie dojrzewania. Coraz częściej nie przemija samoistnie wraz z wiekiem, lecz przeradza się w trądzik wieku dorosłego. W obu przypadkach leczenie opiera się na tych samych składnikach i kosmetykach.
To trądzik pospolity pojawiający się u osób młodych w okresie dojrzewania, stąd jego nazwa. Trądzik objawia się wysypem krostek z ropną treścią, stanami zapalnymi, nadmiarem wydzielanego sebum, zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry.
2. Co leży u podstaw rozwoju trądziku młodzieńczego?
U podstaw rozwoju trądziku młodzieńczego leży wiele czynników, m.in.: nieprawidłowa higiena nadmiernie przetłuszczającej się skóry, nieprawidłowe oczyszczanie skóry, w tym przesadne wysuszanie jej kosmetykami, nieprawidłowa dieta, nadmierny stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej.
3. Jakie składniki aktywne efektywnie łagodzą zmiany trądzikowe?
Do składników efektywnie łagodzących przebieg trądziku i przyspieszających jego leczenie zaliczamy m.in.: nanozłoto, miedź, cynk, wyciąg z drożdży.
4. Czy trądzik młodzieńczy wymaga konsultacji u dermatologa?
Tak, tym bardziej, jeśli trądzik przybiera ostrą, zapalną postać. Sposób leczenia i środki dostosowywane są indywidualnie do pacjenta. Bagatelizowanie zmian trądzikowych może prowadzić do utrwalenia głębokich blizn i przebarwień.
5. Czy trądzik młodzieńczy może być uwarunkowany genetycznie?
Tak. Trądzik pospolity, w tym trądzik młodzieńczy uwarunkowany jest genetycznie. Na drugim miejscu wśród przyczyn są czynniki środowiskowe i stan zdrowia.
Bibliografia
Wolska H., Trądzik zwyczajny — patogeneza i leczenie, 2005
Langner A., Postępowanie w trądziku zwykłym, 2007
Żaba R., Bezpieczeństwo stosowania retinoidów, 2006
Lenartowicz I., Skin Doctor Biblia zdrowej cery, 2018
Majchrzak L., Zdrowa cera. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem, 2018
Moj syn teraz ma i nic na niego nie dziala ale widzialam ze powinno sie nawilzac skore a nie ja przesuszac. Kiedys to nawet polecano chodzic na solarium i uzywac wszystkiego co przesuszy a teraz zupelnie odwrotnie. Sprobujemy.
Moj syn teraz ma i nic na niego nie dziala ale widzialam ze powinno sie nawilzac skore a nie ja przesuszac. Kiedys to nawet polecano chodzic na solarium i uzywac wszystkiego co przesuszy a teraz zupelnie odwrotnie. Sprobujemy.
walczyłam z nim kilka lat i w końcu przy pomocy dermatologa i antybiotykoterapii jakoś mi mineło ale ciężko było
A to jeszcze jest taki wrażliwy okres w życiu :/
Też przechodziłam przez trądzik młodzieńczy i wstydziłam się go bardzo.