Czym jest tytułowy trądzik różowaty? Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie należy mylić go z trądzikiem pospolitym. Przyczyny jego występowania nie są znane i jednoznaczne. Uważa się jednak, że wpływ na jego pojawienie się na skórze człowieka mają geny oraz wiele innych czynników. Skłonność do chorowania na tę chorobę wydaje się zatem dziedziczna. Inną z przyczyn może być także reakcja alergiczna. Objawy trądziku różowatego często pojawiają się u pacjentów, którzy zmagają się z nadciśnieniem tętniczym krwi i u tych, którzy cierpią na problemy żołądkowe. Szczególnie narażone są osoby posiadające cerę naczynkową i tłustą. Jak wygląda trądzik różowaty?
Jakie trądzik różowaty ma objawy? Pierwsze symptomy trądzik różowaty daje najczęściej u osób w wieku 30-40 lat. Jest to choroba osób dojrzałych. W innych grupach wiekowych zdarza się dużo rzadziej. Do pierwszych symptomów trądziku różowatego zaliczamy: rumień występujący w okolicach policzków, nosa, brody oraz czoła. Objawy trądziku różowatego są zatem łatwe w rozpoznaniu, lecz najczęściej bagatelizowane i przeoczone. We wstępnym etapie choroby warto rozpocząć leczenie, aby choroba nie rozprzestrzeniała się zbyt szybko. U osób w wieku 20-30 lat pierwsze objawy trądziku różowatego to między innymi rumieniec różowaty. Jest to rumień, który pojawia się w centralnej części twarzy. Utrzymuje się on na niej przez okres dłuższy niż 10 minut. Często powoduje uczucie gorąca oraz pieczenie. Jeśli rumieniem nie zajmiemy się w odpowiedni sposób, rozwija się, po czym powstają pajączki nazywane teleangiektazjami. Naczynia krwionośne pękają, przez co tworzy się na skórze coś w rodzaju pajęczej sieci.
Kolejne objawy trądziku różowatego to pojawienie się na twarzy bruzd oraz krost. Towarzyszy im wcześniej powstały rumień. U niektórych pacjentów dochodzi też do zapalenia spojówek oraz pieczenia oczu. Niektórzy są też nadwrażliwi na światło. Rozwój choroby przyczynia się również w znaczący sposób do zmiany faktury skóry. Cera staje się nierówna, guzowata oraz pogrubiona. Zmiany na skórze szczególnie widoczne są w okolicach oczu. Ostatnim stadium rozwoju choroby jest utworzenie się na twarzy guzów większych rozmiarów, które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do deformacji twarzy! Do tego stadium dochodzi na szczęście bardzo nieliczne grono pacjentów. W tej fazie dotyka on głównie mężczyzn. Jak widać, choroba, jaką jest trądzik różowaty objawy daje różnego rodzaju. Warto zatem bacznie obserwować swoje ciało i reagować w przypadku gdy zauważymy na naszej skórze coś niepokojącego.
Kolejne objawy pojawiające się w trądziku różowatym
Warto walczyć z trądzikiem różowatym wykorzystując do tego różne sposoby. Warto leczyć go domowymi metodami. Jedną z nich jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Skórę należy odpowiednio nawilżać, oraz natłuszczać (tak jak w przypadku łuszczycy). Należy łagodzić podrażnienia, które już powstały oraz wzmacniać naczynka. Zabronione jest używanie peelingów, zwłaszcza tych gruboziarnistych, choć już peelingi kwasowe lub enzymatyczne są dopuszczalne. Demakijażu nie powinno się także wykonywać przy pomocy pocierania wacikiem kosmetycznym, lepsze będą olejki do demakijażu. Krem na trądzik różowaty powinien być hipoalergiczny. Dobrze, aby zawierał uszczelniające naczynia krwionośne witaminy K i C oraz regulujące sebum B3 lub kwas azelainowy. A ponadto wiele składników kojących skórę, np. aloes, pantenol, bisabolol, argininę. Warto również chronić nasze ciało przed słońcem. Jeśli decydujemy się na wyjście na zewnątrz, należy przedtem nanieść na skórę krem z filtrem, który blokuje promieniowanie ultrafioletowe. Krem powinien charakteryzować się SPF nie mniejszym niż 30, a najlepiej powinno wynosić ono 50 SPF. Pielęgnację warto wspierać od wewnątrz dietą bogatą w przeciwzapalne kwasy omega-3 i -6 oraz produkty z witaminami odżywiającymi skórę – A, C, E, a wyeliminować z niej mocną kawę i herbatę, alkohol oraz ostre przyprawy i czekoladę.
W leczeniu trądziku różowatego idealnie dobrana pielęgnacja odgrywa kluczową rolę. Warto wybierać kosmetyki naturalne, które gwarantuję delikatność, za którym idzie bezpieczeństwo skóry. Można także stosować domowe metody na łagodzenie objawów trądziku – przemywać twarz płukanką z rozmoczonych płatków owsianych lub siemienia lnianego, rumianku lub zielonej herbaty. Te ostatnie można stosować także wewnętrznie w formie naparów – mówi Karolina Formela, kosmetolog
Jak łagodzić objawy trądziku – dermokosmetyki Acnerose
Ponieważ trądzik to choroba skóry odpowiednia pielęgnacja tejże odgrywa kluczową rolę dla łagodzenia objawów dermatozy. W zapobieganiu nasileniu objawów sprawdzają się wyśmienite dermokosmetyki na trądzik różowaty z linii Acnerose. To kompleksowy zestaw składający się z 4 produktów: płynu oczyszczającego, maści na rano, kremu na dzień i pasty na noc. Znajdziemy w nich ekstrakty i oleje z roślin, witaminy i minerały.
kwas laktobionowy – wzmacnia naczynka i barierę ochronną, co dodatkowo koi podrażnienia
olejek drzewa różanego – przeciwwirusowy, przeciwbakteryjny i przeciwzmarszczkowy, silnie regenerujący, zawierający wygładzający linalol,
delikatnie złuszczający kwas azelainowy – działa przeciwzapalnie oraz zwalcza bakterie, co ogranicza stany zapalne i niedoskonałości, hamuje rumień i reguluje ilość
glukonolakton – łagodzi zaczerwienienia, nawilża i regeneruje skórę, usuwa przebarwienia i blizny , wzmacnia barierę hydro-lipidową, likwiduje szorstkość, poprawia jakość kolagenu i elastyny,
ichtiol – ma silne właściwości ściągające i przeciwzapalne pomagające goić i ograniczać niedoskonałości, wspomaga złuszczanie naskórka,
olej kokosowy – odżywia, buduje naturalną warstwę chroniąca skórę przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych.
Dermokosmetyki z serii Acnerose pomagają złagodzić objawy trądziku różowatego ponieważ docierają do przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie zmian. Dlatego systematyczna pielęgnacja Acnerose przynosi szybką i widoczną poprawę stanu skóry.
Podsumowanie
Walka z trądzikiem różowatym musi przebiegać na wielu frontach. Oprócz stosowania kremów, których zadaniem będzie natłuszczanie skóry i kojenie podrażnień oraz trzymanie w ryzach produkcji sebum, należy również pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem przy wychodzeniu na zewnątrz. Pielęgnację należy wspierać odpowiednią dietą.
PROBLEM Z TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM? SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘTRĄDZIK RÓŻOWATY
FAQ
1. Który etap pielęgnacji jest kluczowy, aby łagodzić objawy trądziku?
Każdy z kroków pielęgnacji ma istotną rolę i nie należy go pomijać. W przypadku trądziku różowatego kluczowy jest krok pierwszy – oczyszczanie i krok 3 – krem nawilżająco-regulujący. Możemy wykorzystać do nich płyn oczyszczający Acnerose i krem na dzień Acnerose.
2. Które objawy trądziku najłatwiej opanować?
Przyczyny trądziku nakładają się na siebie ( rozszerzone naczynia powodują obrzęki i prowadzą do czerwonych stanów zapalnych, zalegające sebum rozszerza naczynia) dlatego w przypadku trądziku różowatego kluczowe jest działanie na wszystkich płaszczyznach i zwalczanie każdego z objawów: zarówno nadprodukcji sebum i stanów zapalnych jak i kojenie podrażnionych naczyń krwionośnych. Nie da się opanować jednego, zaniedbując drugi. Potrzebna jest pielęgnacja holistyczna.
3. Jak łagodzić objawy trądziku różowatego dietą?
Dieta zapobiegająca nasileniu objawów trądziku różowatego to w dużej mierze dieta eliminacyjna i unikanie niewskazanych produktów i zastępowanie ich produktami przeciwzapalnymi.
Bibliografia
1. Kulwikowska A., Lewandowska S., Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, 2011. 2. Górkiewicz-Petkow A., Kałużna L., Prerosacea – patogeneza i leczenie, 2001. 3. Samochocki Z, Bacz-Malinowska M, Zabielski S., Dwa przypadki trądziku różowatego, jako powikłanie po niekontrolowanym zewnętrznym stosowaniu sterydów, 1994. 4. Ribeiro L.B., Ramos-e-Silva M., Rosacea fulminans, 2013. 5. Błaszyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005.
Szukaj czegoś naturalnego i delikatnego na skóre twarzy. Najlepiej skup sie na czymś bez żadnych parabenów i innych sztuczności które konserwują chemicznie kosmetyk. Później jednak to nakładasz na twarz, także lepiej o tym pamiętać. Szukaj jakiegoś płynu oczyszczającego na olejku miętowym, ekstrakcie z aloesu, kwasie laktobionowym. Coś do noszenia w ciągu dnia powinno być lekkie ale nawilżające także szukaj ekstraktu z lukrecji, zielonej herbaty, kasztanowcem i ruszczykiem kolczastym. Bardzo ładnie się to wchłania i dobrze łagodzi zmiany. Polecam się :*
Mnie zawsze niepokoił rumień u mojego męża i w sumie niedawno kupiłam mu zestaw leczniczy z acnerose i widzę, że kremy mu bardzo ładnie pomagają a na prawdę nie lubił nakładać niczego takiego na twarz. 🙂 Nie narzeka teraz bo mu sie polepszyło, także gderania nie słucham 🙂 Prędzej jak smarował się maściami to wyzywał jak szalony bo to i tłuste było i zbytnio nie widać było poprawy 🙂
ostatnio gdzieś mi minął taki zestaw kremów i chyba pasty na twarz. chyba też spróbuję u siebie no nie chce się na razie faszerować żadnymi antybiotykami i lekami.
No to jest prawda!!! Na necie jest tyle informacji, że człowiek może się pogubić z tym wszystkim ;// Każdy artykuł coś innego mówi i niektóre już mówią, że mam raka. Co bym tylko nie wpisała to jestem już umierająca 😉 W końcu rzetelna strona… Będę częściej tu zaglądać.
Dobrze ze w koncu ktos wymienil konkretnie objawy trądziku różowatego bo czyta się rozne rzeczy na tym internecie. Wg. tego wszystko mi sie zgadza bo niestety mam problem straszny ze skorą.
niech mi ktoś powie: jak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o trądzik różowaty, objawy mam od dość niedawna i zastanawiam w jaką stronę iść z leczeniem?
Szukaj czegoś naturalnego i delikatnego na skóre twarzy. Najlepiej skup sie na czymś bez żadnych parabenów i innych sztuczności które konserwują chemicznie kosmetyk. Później jednak to nakładasz na twarz, także lepiej o tym pamiętać. Szukaj jakiegoś płynu oczyszczającego na olejku miętowym, ekstrakcie z aloesu, kwasie laktobionowym. Coś do noszenia w ciągu dnia powinno być lekkie ale nawilżające także szukaj ekstraktu z lukrecji, zielonej herbaty, kasztanowcem i ruszczykiem kolczastym. Bardzo ładnie się to wchłania i dobrze łagodzi zmiany. Polecam się :*
Mnie zawsze niepokoił rumień u mojego męża i w sumie niedawno kupiłam mu zestaw leczniczy z acnerose i widzę, że kremy mu bardzo ładnie pomagają a na prawdę nie lubił nakładać niczego takiego na twarz. 🙂 Nie narzeka teraz bo mu sie polepszyło, także gderania nie słucham 🙂 Prędzej jak smarował się maściami to wyzywał jak szalony bo to i tłuste było i zbytnio nie widać było poprawy 🙂
ostatnio gdzieś mi minął taki zestaw kremów i chyba pasty na twarz. chyba też spróbuję u siebie no nie chce się na razie faszerować żadnymi antybiotykami i lekami.
No to jest prawda!!! Na necie jest tyle informacji, że człowiek może się pogubić z tym wszystkim ;// Każdy artykuł coś innego mówi i niektóre już mówią, że mam raka. Co bym tylko nie wpisała to jestem już umierająca 😉 W końcu rzetelna strona… Będę częściej tu zaglądać.
Dobrze ze w koncu ktos wymienil konkretnie objawy trądziku różowatego bo czyta się rozne rzeczy na tym internecie. Wg. tego wszystko mi sie zgadza bo niestety mam problem straszny ze skorą.